bugün

en büyük Sosyalist hurafelerden biridir. olaylara bu derece sığ bakabilen, düşüncesini bu derece zayıf açıklayabilen başka bir zümre yoktur. tıpkı her müslüman olmayanı ateist sanmak gibidir bu.

tüm yoksullar vatan haini olsaydı bu memleket ayakta kalamazdı sevgili komünistler.
zannetmek diye bişe yok, çünkü kesinlikle öyledir. sığlıkla suçlamak hayal aleminde gezenlerin, dervişlerin falan işidir veya kara cahillerin.

komünist olmayan herkes zengin değildir ama hiçbir zengin de komünist değildir! gel gelelim yoksullar ve işçi sınıfından komünist olmayan bireyler ise beyni yıkanmışlar sınıfına dahildir.(tv, radyo, gaazete, internet vs)
bunun herhangi başka bir bilimsel açıklaması yok, varsa buyursunlar açıklasınlar saçmalamamak şartıyla.

''bir toplumun ideolojisi, o toplumun egemen sınıfının ideolojisidir.'' - karl marx -

daha bu laftan(laf demek yanlış tabi, bilimsel bir tespittir bu) bile haberi olmayan gerzeklerin ''tüm yoksullar vatan haini olsaydı'' demesi anlaşılır bir durumdur. çünkü belli ki kendisi de o egemen ideolojinin etkisi altında. dünyadan bi haber yaşayan bir tip. yok kızmıyorum aslında ama; ''destek olmuyorsun bari köstek olma be embesil'' demekten de kendimi alamıyorum.

yazık...
ayrıca 'vatan' kavramı göreceli bir kavramdır, kimin neyin vatanı di mi?

---

işçi sınıfının vatanı var mıdır?

vatan kavramı özü itibariyle burjuva bir kavramdır. ulus-devleti anlatır. dünyanın burjuvaları, şurası senin burası benim, şuradaki işçileri sen sömür buradaki işçileri ben sömüreceğim diyerek yeryüzünü kendi aralarında parsellemişlerdir. işte onların vatan dedikleri şey, çitlerle çevirip kendi çöplükleri ilan ettikleri topraklarda oluşturdukları düzendir. işin esası düşünülecek olursa bu ulusal çitlerin işçi sınıfı için bir anlamı yoktur. işçi sınıfının havaya, suya, toprağa, ekmeğe, barınmaya, giyinmeye, sağlığa, eğitime vb. sayısız şeye ihtiyacı vardır, ancak ulusal çitlerle birbirinden yalıtılmaya, birbirine yabancılaştırılmaya ve düşmanlaştırılmaya hiç ihtiyacı yoktur. aksine ona gereken tüm yeryüzünde el ele verip birlikte üretmek ve nimetleri kardeşçe paylaşmaktır. ulusal egoizm işçi sınıfının doğasına aykırıdır. bu nedenle komünist manifesto’da dendiği gibi işçilerin vatanı yoktur. ya da bir “vatanı” varsa eğer, bu ayrımsız tüm dünyadır.

- enternasyonalizm
tartışmaya bile değmez doğrudur ama (bkz: bilen var bilmenyen var kardeşim) , (bkz: madem yazıyoruz buralarda di mi)...