1. ?.
  (bkz: mükemmel bir dünya mümkün)
  -1 ... kansob
 2. ?.
  (bkz: komünizm e bok atanların adam olmaması) *
  12 -9 ... i belong to che
 3. ?.
  calismaya usenenler icin harika bir teoridir. bu insanların bazıları o kadar tembeldir ki hiç hakkı olmamasına ragmen eşşek gibi çalışan ve hakkını dogru düzgün alamayanlarla aynı haklara sahip olmak isterler. ulan gel de ülkücü olma.
  1 -4 ... vattafakizgoin10
 4. ?.
  Aynaya baktım geldim şimdi bir koşu, birkaç arkadaşımı aradım, mesaj çektim, gelen yanıtlara baktım. konuşuyorlar lan bunlar bir de utanmadan, yemek yiyorlar bir de düşünüyorlar, kafa yoruyorlar , tartışıyorlar aman da efendim, eğitim sağlık ücretsiz olmalıymış, yok efendim işçi sınıfı üretenmiş herkes eşitmiş , aman da efendim işte amerikan emperyalizmine hayırmış, mış da mış. adam mısınız lan siz , ne işiniz varmış üretenle tüketenle, bozun. kırın yağmalayın, anlayamadığınıza bok atın, uzun siyah paltolar giyip adam kıstırın, satırla doğrayın, kadınları kapatın, üç tane kadın alın. bu ülkede komunist olduğunda alabileceğin en güzel yanıt kocaman bir şamardır, gazdır, coptur, tazyikli sudur. bak hala orda oynuyor , ayseeelllll gel kız buraya yolucam saçını başını.
  10 ... invinoveritas
 5. ?.
  sınıf nedir, ne değildir? sınıfın maddi temelleri gene nelerdir, bu temeller nelerden kaynaklanır? işin ciddiyetine varınca gerçekleri görebiliyoruz bu şekilde. önce şu soruların cevabına verelim, zaman özlü söz zamanı değildir.

  başa dönelim sınıf nedir demiştik, evet sınıf nedir? sınıf, üretim ilişkilerinden doğan, üretim araçlarındaki söz sahipliğindeki konulamlanışıdır. yani sınıfın maddi temeli, üretim ilişkilerindeki pozisyondur. haliyle cin fikirli bir önerme yaparken kullanılan dilin doğru olmasına dikkat etmekte fayda var. başlı başına bir bireyi nitelendiren adam kelimesinin sını olarak var olması için üretim araçları üzerinde söz sahipliği olması gerekiyor ya da ondan doğan bir paylaşım eşitsizliği yaratması gerekiyor. biz böyle bir şey daha önce ne duyduk ne işittik. tabi sis bulutlarının arkasından gelip üretim ilişkilerine karışanlar bir ruhban sınıfı yaratmışlardır. biz ruhban sınıfları yaratma işlerini onlara bırakıyoruz.

  tarihin belli bir kesitini oluşturan sosyalist deneyim bizlere şunu öğretiyor; sınıflı toplumların kalkması için kapitalizmin toptan kalkması gerekiyor. haliyle insanlık tarihinin başlangıcıdan günümüze tek sınıfsız toplum deneyimi ilkel dönemlere ait oluyor. tabi o günler geride kaldı, insanlığın üretici güçleri ve doğa üzerindeki hakimiyeti arttı. artık bize yeni toplum modelleri gerekiyor. haliyle henüz yaşanmamış bir amaçtan ama son derece somut bir amaçtan söz ederken dikkatli olmak gerekiyor, zoraki çelişkiler yaratmamak gerekiyor.

  çelişki her yerdedir ama zoraki çelişki yaratmak kimsenin işi olamaz. zaten böyle bir durumun gerçekliği de yoktur. tabi zoraki ruhban sınıfları yaratanlar bunu başarabilirler mi? bilmiyorum böyle bir olasılık olduğu gerçek. ama sınıfın tanımını yapmadan ortaya atılan iddia ancak gülünç olabiliyor.
  3 -1 ... kisil
 6. ?.
  (bkz: kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş) *
  -1 ... crzytarantla
 7. ?.
  komunizm sınıfsal ayrılıklara ve bürokrasiye karşı gelişen bir ideoloji olduğu için cahilliğine verdiğim durumdur.
  1 -2 ... barbunya
 8. ?.
  - komunizmde adam sinifi yok abi be ya.
  + "adam"dan kasıt sensen, olmaz tabi!
  7 -2 ... a la folie
 9. 1.
  insan sınıfının diger sınıflardan üstün oldugunun bilincine ulaşmış bir ideoloji olmasından kaynaklanan, kavram ve sınıf tanımlarıyla ugraşmaktansa fikir ugraşısı yapan bir anlayış olmasından ilerigelen bir üstünlügün kaçınılmaz sonucudur.
  (bkz: başvurunuz; kriterlerimize uygun olmadıgınız için reddedilmiştir komünist olamıyorsunuz üzgünüz)
  ... misses eko le pew
 10. 2.
  (bkz: komünizmde hayvan sınıfı)
  -1 ... alone with everybody