bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  biri sekiz diğeri dokuz harfdir.
  8 -9 ... msnden devam edelim
 2. 2.
  birbirinden farklı bir çok sosyalizm düşüncesi vardır. karl marx ın önerdiği model, komünizme giden yoldur. bununla birlikte diğer sosyalist düşünceler komünizmi öngermez. örneğin thomas moreun ütopyası veya türkiye den örnek verilecek olursa nurettin topçu nun müslüman anadolu sosyalizmi gibi önerileri komünizmden çok farklıdır.
  yine marx ta, örneğin komünist manifestoda bazı sosyalizm çeşitlerini anlatmış ve bunları sınıflandırmıştır. bunların içinde en çok eleştirdiği küçük burjuva sosyalizmi dediği, bugünkü karşılığı sosyal demokrasiolan sosyalizm türüdür. hatta marx, kendi sosyalizm düşüncesinin diğerleriyle karıştırılmaması için, kendi ideolojisine, sadece komünizm demekle yetinmiştir.
  3 ... suzergecer
 3. 3.
  terimsel olarak;
  sosyalizm: üretime dair araçların halk adına devletin mülkiyetinde olduğu toplum düzenidir.devlet kavramı mevcuttur vr iktidar, işçi sınıfınındır.
  komünizm: üretim dair araçlarin tüm topluma ait olduğu toplum düzenidir.devlet kavramı ve sınıf yoktur.
  5 ... purplegoddess
 4. 4.
  ikiside kendi çapında birer rejimdir.
  1 -1 ... genez
 5. 5.
  biri vur der, diğeri öldürür...
  4 -9 ... liberla
 6. 6.
  sosyalizm kitleseldir, komunizm bireyseldir. nasıl deniyorsa demokrasi gibi bir çoğunluk ki marx a göre işçi çoğunluğu sosyalizmi seçip, devrimlerle kendi ülkesini sosyalizmle yönetebilir. gerekirse kırık uçları kesebilir. bizim devrimlerde gördüğümüz olay budur.

  komunizm bireyseldir çünkü toplumun tek tek her ferdinde komunizm idesi, paylaşımcılık yok ise komunizmde yoktur. eninde sonunda hırslar toplumu ele geçirir.
  1 ... in tyler we trust
 7. 7.
  komünizm ve sosyalizm i incelememi$ insanların anlayamayacağı farktır. keza, bu arkada$lar farkı göremedikleri gibi, komünizm ve sosyalizm in de tam olarak ne olduğunu bilemezler, çünkü okumak gibi bir eylemi henüz gerçekle$tirememi$lerdir.
  (bkz: bilinmezler üzerinde atıp tutmak)
  (bkz: sosyalizm komünizm hepsi b ktur)*
  bu insanların ne kadar cahil olduklarını anlamak içinse:
  (bkz: evrim teoremi)
  (bkz: insanlar anlamadıkları $eylerden korkarlar)
  1 -3 ... speedygonzales
 8. 8.
  sosyalizm, komünizmin bir önceki evresidir. komünizme iki günlük devrim ile geçilmez. ilk önce bir aşama, bir süre gereklidir. bu da sosyalizmdir. sosyalizm de devlet vardır ama komünizm de yoktur. sosyalizm de ordu vardır ama komünizmde yoktur. sosyalizm belirli sınırlar içerisinde gerçekleşebilir ama komünizm tüm dünya için geçerli bir sistemdir.
  devletsizlik, ordusuzluk, sınırsızlık bunlar çok büyük bir evre sonrasında gerçekleşebilecek sistemin parçacıklarıdır.
  2 ... zican adam
 9. 9.
  komünizm üretim araçlarının ortak mülkiyetini savunur sosyalizm ise devletin olması gerektiğini.
  3 -2 ... xabiasvili
 10. 10.
  sosyalizm özel mülkiyete karşı değildir komünizmde ise özel mülkiyet yoktur ve bireylerin sosyalizm içinde olgunlaşmasıyla kapitalizmin sosyalizme zorunlu olarak evrilmesi gibi sosyalizm de komünizme evrilecektir.
  2 ... birdy