bugün

herşeyi üstüne alan, eleştiriye kesinlikle kapalı olan, birlikte yaşamaya mecbursan hayatını zindan eden enteresan zevklere sahip uzaylı niteliğinde varlık.
en çekilmez insan modellerinden biridir.
üniversite pirefessörleri. iibf de bol miktarda bulunur.
bir konu hakkında hiçbir bilgisi olmadığı halde etrafındakilere birşey biliyormuş izlenimi vermeye çalışan, öyle de göründüğünü sanan taş kafadır. herşey ortadadır, gören görmektedir oysa. gel de bunu taş kafalıya anlat...

elbet bir yerde işler yolunda gitmemeye başlayacaktır, foyası meydana çıkacaktır bu insanın. az önce sen değil miydin yarışa giren, sondan birinci olan.

evet, artık o bir eziktir...

-- ezin onu!
++ hay hay efendim...
komplekslerinden dolayı sürekli yalan söyler, sürekli kendini farklı göstermeye çalışır, ne yaptığını bilmez tek bildiği kendisini sevmediği hep olmak istediği insan gibi gözükmeye çalıştığıdır.
hataları yüze vuran insandır. yeri geldiğinde bunlar 'ahahçaçahçda' diye ağzının suyunu akıtarak 'bak hatanı buldum naber hödük' derler.
kompleksli insan tipi,
uzak olasın benden.
ben çoktaaan geçmişim,
feleğin çemberinden.

kompleksli insan tipi,
derdin nedir bir bilsem.
mutlu olmak elinde,
olanınla yetinsen.

kompleksli insan tipi,
safa yatma yemezler.
insan sarrafıyız biz,
biliriz senin gibileri.

kompleksli insan tipi,
kimse mükemmel değildir.
o yüzden hiç üzülme,
kumquat'tan demesi.
iki tip insan vardir. komplekslerini aciga vuranlar ve kapatanlar. kompleklerini aciğa vuranlar zaten malumu aliniz. ama bunu kapatanlari cözmek ise bir ustalik ister. gerci ergec ufakta olsa komplekslerini kapatanlar acik verir ama bunda zaman gectikce profosyonellestikleri için fark edilmeleri zor olur.

fazla düzen sevenler. fazla dedigim dedikler. fazla takıntılar. fazla kazkafalilar. fazla bir bok olmadiklari halde kendilerini bir halt zanneden bos tenekeler. bunu cözmenin tiyosudur. ha bir de basima dadanan seri eksi veren zat-i muhterem onu unutmayayim.
en buyuk hunerleri ne hikmetse bilhassa bilmedikleri konularda ahkam kesmektir. acayip sinir bozarlar.
çevresindekileri söyledikleriyle eleştirseler de bu tip insanlar aslında kendilerini hiç eleştiremezler. onlara göre herkes hatalı herkesin bir kişilik problemi vardır ama kendileri gayet normal,iyi niyetli, fazla masumdurlar. hatta iyi niyetleri yüzünden zaten herkesi eleştirirler. herşeyi en iyi onlar bilir ayrıca. kimse kendini anlatamaz bu tip insanlara. komplexleri çoğu zaman samimiyetinizi görmesini engeller.her insanda olabilen komplex bu tiplerde biraz can yakıcı, üzücüdür.
3 haftalık eğitimimi kabusa çeviren bi arkadaşın yaptıklarını örnek verecek olursam konuya açıklık getirmiş olacağım. diyalog öğrenci ve hoca arasında geçmektedir.

-hoca: konuyla ilgili bişeyler anlatıyodur. öğrenci alakasız bi yerden araya girer ve inanılamayacak şekilde şu cümleleri arka arkaya sıralar...

-öğrenci: ben zaten yüksek lisansımı da yaptım. işyerinde öyle basit müşterilerle de uğraşmıyorum. portföy yöneticisi de oldum. diğer arkadaşlar olmamış ama...(biraz susar ve hepimizin yüzüne bakarak bizi ezer)... bir de benim arabam var. çok büyük. bunu sakla dediler bana görmesinler nerden aldın falan diye sorarlar dediler şeklinde cümleler her gün tekrarlandı ve eğitim kabusa döndü. kompleks bu oluyormuş herhalde...
kişisel olarak bir takım eksik, kusur veya eziklik duygusuna sahip kişilerdir.
bu insan türüne sık sık rastlanılır.Genelde kendilerini farkettirmeme çabaları kompleksleriyle dogru orantılıdır, bu cabayı Ellerine yüzlerine bulaştırmaları an meselesidir..insan sarrafı oldugumu dusunursek gözlemlerimle analizlerini yapıp sonuca varacagım ve bunu 10 dakikada yapabileceğim insan türüdür..
iskenderun lular, fethiye liler. bunlar bir çeşittir. az evvel disko kralında rastladık böylesi bir yüze.

- okan yaşadığım yeri yanlış yazdınız, muğla değil fethiye olacak.

iskenderunlullar da aynı dertten muzdarip. nerelisin sorusuna iskenderunluyum derler, hatay demezler. ilginç nasıl çalışıyor bu kafaları anlamıyorum.
birlikte yaşaması en zor insan modelidir. hele ki bu kişi arkadaşınız ise durum daha bir sinir bozucu oluyor. her buluştuğunuzda
muhabbetleri şu şekilde geçiyorsa eğer:
x cafe,ye gidelim, orda beni herkes tanır zaten, sorun olmaz..
trafikte birine kızarsın, hemen atlar ordan, 'ne oldu, birşey mi dedi, hemen arabadan inip hallederim, zaten geçen birini de
böyle dövdüm'(oha)..
facebook'da dakika başı video paylaşır.
'geçen güzel bir kız gördüm, kesiştik baya tavlarım hemen zaten sorun yok ama şu aralara çok meşgulüm. manitaya filan ayıracak
vaktim yok..(yoksa kazanova zaten istese anında şip şak)
iş yerinde benden habersiz birşey yapmazlar, herşeyi bana sorarlar, bende şimdi çocukları pek azarlamak istemiyorum ama kontrol
hep bende(halbuki kimsenin salladığı yok)
o gün onunla değilde başka bir arkadaşınız ile buluştuysanız telefonlar susmak bilmez. 'nerdesin, yanında kim var vs...'
(çünkü onsuz program yapılmaz, yapılmamalı her günlük programın içinde o olmalı.)
bir fısıltı duysa 'ne dedi ne dedi, benim hakkımda mı konuştu'
işte yazdıklarım üzere bu tip insanlarla yaşamak gerçekten zor. onlarla fazla vakit geçirmek istemezsiniz çünkü bu konuşmaları
rahatsız eder. en azından beni ediyor. ama kırmamak adına belli etmemeye çalışıp katlanırsınız. böyle bir şey işte.
bunlardan bazı örnekler;

kısa boylu kompleksli tip

şişko patates kompleksi tip

kel kompleksli tip

cılız kompleksli tip

fakir kompleksli tip

kız veya erkek arkadaşı olmamış kompleksli tip

bi de aptal ama akıllıymış gibi davranma çabasına giren kompleksli tip

maskeli tipler
..

uzak olsun uzak prrrr benim ton ton kedim bile daha çekici geliyur.
Parya iken burjuvalığa özenen, saçını sarı renge boyattığı için Paris Hilton gibi olduğunu düşünen, henüz kendi gerçekleriyle yüzleşememiş insan tipidir.
Hiçbir şeyden mutlu olmaz bu tipler hemcinsim de olsa üzüleek söylüyorum ki çoğunlukla kadındır bunlar efenim. Takıntılı ve doyumsuzdur da ayrıca bi ayakkabı alır ayıla bayıla sonra ertesı gun baska bırınde ona cok yakısan bi ayakkabı daha görur kendısıne o kadar yakısmaz koplekslerden kompleks begenır.
matemetik hocalarının nazlarıda çekilmez.
ön yargılı, kendini mükemmel sanan insanlardır. oysa bir kere aynaya dönüp baksa hayatın ona ne sürprizlerini görecek.
facebook'ta, evin içinde güneş gözlüklü, paltolu fotoğraf çekip üstüne bunu kendisi beğenen insan modelini rahatlıkla bu
sınıfa sokabiliriz. işin kötüsü böyle karizmatik olduğunu sanıyor.
(bkz: bunu da gördük)
ayaküstü karşılaşılan bir mağazada durduk yere;
-biliyo musun benim rimel sürmemiş halimde bile kirpiklerim senin rimel sürmüş halinden uzun..
diyen, bi tüp rimeli boca ettikten sonra tarantulaya benzediğinden bihaber olan insanın ta kendisidir, nitekim kendisini kendisiyle başbaşa bırakıp kaale almamak bunun gibiler için yapılabilecek en akıllıca çözümdür.
hiç bir kompleksi olmadığını iddia eden insan tipidir kendileri.
devamlı bir üstünlük kurma mücadelesi içindedir.kendisinden bahsetmeyi sevmediğini söyler ama ağzından ''ben'' lafı eksik olmaz.
bununla aynı ortamda bulunmak bile can sıkabilir bazen. kendinden o kadar memnun değildir ki sürekli sataşacak bir yer arar size bir şekilde eksik olan özelliğinize laf atar. halbuki ben biliyorum ne olduğumu ve kendimi böyle çok güzel buluyorum mutluyum kendimle yani. bir akşam vakti moral bozmaya değer mi? hayır kızamıyorum da cidden üzülüyorum bunlara.