1. 1.
  "halanın baldızının kayınbiraderinin bacanağının kız kardeşinin eltisinin görümcesi" türünden dıdısının dıdısıcümleleri duyunca kilitlenip kalan, sistemi çöken insandır.

  bu tür akrabalık bağlantılarını orta yaşlı kadınlar, bilgisayarlardan daha hızlı çözümlüyor. mesela annem getirir tanıştırır benimle böyle insanları, şecereden girer, uzun uzun da anlatır kim olduğunu. ama ben hiç zorlamam kafamı, sadece ismini aklımda tutmaya çalışırım o insanın, bilirim ki işin içinden çıkamayacağım. elimde olsa, böyle biriyle tanıştırıldığım anda alıcam elime kağıt kalem, uzanıcam yere boylu boyunca, çöpten adamlar çizicem, kimin nesiymiş öğrenicem bu insan.

  not: bazen öyle karmaşık terimler zinciri ile karşılaşırsınız ki, başladığı noktaya geri döner ya da sizi tarif eder. anlamadığımı bildikleri için aile büyükleri tarafından kandırıldığım da olur böyle zamanlarda.
  2 ... nicktup
 2. 2.
  normal insandır. evet akrabalık ilişkilerini sıcak tutmak güzeldir ancak fazlası zarardır.

  -nereye gidiyorsunuz?
  +hani eniştenin kız kardeşi rukiye var ya.
  -hee.
  +işte onun görümesinin ablasının oğlunun nişanı var, hem onlar halit dayının karısıyla hala-dayı çocukları oluyorlar yakınız yani, gitmezsek ayıp olur.
  -haklısın ayıp olur, e gidin bari.*
  ... cesarettin abi