1. 1.
    Bugüne kadar dünya da nam kazanmış, kayda değer filmler ya dram filmleri ya da tarihi savaş filmleri olmuştur. Hiç bi komedi filmi hem kalıcı hem evrensel olmaya aday değildir.

Bunun sebebi ise evrensel mizah anlayışının bulunmamasıdır. 50 yıl önce komik görünen şeyler bugün sıkıcı, fransa da komik olan şeyler türkiye de sıkıcı olabilmektedir.

Dram ve savaş ise öyle mi? Dünyanın heryerinde her kesimden seyirci kitlesi oluşturabilme yeterliliğine sahiptir.

Bir de evrensel değerlere vurgu yapılmışsa (çocuk hakları, ezilenlerin dramı) değme keyfine. Gelsin ödüller,gelsin gişe rekorları...
    1 ... hayatkimeguzel
  2. 2.
    Cumali ceber i izlememiş yazar beyanı.
    1 -1 ... verem eder geceler
  3. 3.
    deliha var ya len mq.
    1 -3 ... kardan adam yapan panda
  4. 4.
    gerçek anlamda bir sinefil olduğunu yazdığı her satırda belli eden bir yazarın; incelikli cümlelerle oya gibi ördüğü müthiş bir girdi ile açılmış çılgın başlık.
    -1 ... f ucklife
  5. 5.
    herkes ayni seyi begenmeyebilir, ozelikle bu komedi olunca daha da kisisellesir. birinin kahkahadan oldugu filme biri gulmeyebilir.

izledikleri zaman ve ortam cok onemlidir.

mesela ben bir hafta once afrikalilarin migren tedavisinde gozumde yaslarla gulmustum. az once tekrar actim ve hsfif bir gulumsemeden otesine gecemedim. ama aksiyon dram oyle degildie.
    ... your grace
  6. 6.
    Şüphesiz yanlış bir önermedir. Charlie Chaplin'in filmleri klasiktir ve dünyaca ünlüdür.

Ve fakat dünyaca ünlü olmasının bir sebebi sessiz olmalarıdır. Eğer filmler tamamen bu şekilde sessiz yapılabilse "evrenselliği" bir ölçüde yakalayabilirler.

Keza sözsüz hazırlanan çizgi filmler hemen hemen "evrenseldir" diyebiliriz. Ve bir filmi günümüzde "sözsüz" bir şekilde hazırlamak zor bir iştir.
    ... lesley mateas