1. 1.
  en mantıklı yaklaşımdır.
  1 ... iceri terligi
 2. 2.
  --spoiler--
  Saygı ÖZTÜRK'ün haberi

  Eğirdir'de iki gündür süren basını bilgilendirme turunun son gününde Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. ilker Başbuğ ortak bir açıklama yaptı. Org. Başbuğ, bu toplantıda komando tugaylarının tamamen profesyonel askerlerden oluşturulacağını açıkladı.

  ER VE YEDEK SUBAYLAR KOMANDO YAPILMAYACAK

  Başbuğ 6 tuagın tamamının profesyonel askerlerden oluşacağını vurgulayarak artık yedek subayların sadece iç güvenlik birliklerinde görev alacağını da belirtti. Bu tugaylarda erlerin de görev almayacağını ifade eden Başbuğ, "Bunların karşılığı olarak uzman erbaşlar görev yapacak" dedi.

  Buna göre:

  - Mayıs 2008 tarihinden itibaren Güneydoğu'da iç güvenlik harekat bölgesindeki komando birliklerinde yedek subaylar bulunmayacak.

  - Mayıs 2009'dan itibaren er ve erbaşlar görev almayacak, terörle mücadele büyük bir profesyonel güç haline getirilecek. Erbaş ve erlerin yerine uzman çavuşlar görevlendirilecek.

  işte Başbuğ'un diğer açıklamaları:

  5 BiN 750 TERÖRiST VAR

  - Yurt içinde 1800- 1900 civarında, yurtdışında ise 3 bin 350 -3 bin 750 yani sayılarının yaklaşık 5 bin 750 civarında olduğunu görüyoruz.
  - En yoğun oldukları bölge Siirt ve Şırnak. Bizim operasyonlarımızın en yoğun bölge de burası
  - Irak'ın kuzeyindeki sayı ise 2 bin 800-3 bin 100 arasında değişiyor.

  SiLAHLI PROPAGANDA YAPIYORLAR

  - Bölücü terör örgütünün yaptığı iş silahlı propagandadır.

  EYLEMLERiN DÖRT NEDENi VAR

  - Eylemlerin artışların nedenleri nedir derseniz buna şöyle yanıt vermek isterim:
  * Güvenlik güçleri kışın ve baharda hiç ara vermeden operasyonlara devam etti. Büyük bir baskı altında. Bu baskıdan çıkma yolu arıyorlar.
  * ikinci olarak sözde bir ateşkes ilan ettiler. Bu beşinci ateşkesti. Hep sıkışınca veya başka bir taktik için ateşkes ilan ediyorlar. Bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti'nden istediklerini alamadılar.
  * Mevsim şartları da önemli, mayıs ve haziranda iklim şartları nedeniyle eylemleri artar.
  * Bölücü örgüt terörle beslenir. Terör olmazsa örgütü ayakta tutamazsınız.
  * Son neden ise Irak'ta bugün ve son dönemde gelişen olaylar. Son dönemdeki eylem artışı Türkiye Irak'taki gelişmelerden dikkatini uzaklaştırmıştır.

  BU YIL 64 ŞEHiT VERDiK

  - Eylül'den bu yana 442 eylem var. Geçen yıla göre yüzde 62 artış var
  264 adedi mayın ve patlayıcıyla yapıldı. 189 adedini güvenlik güçleri buldu. 74 adedi maalesef patladı ve kayıp vedik.
  - TSK, mayın ve el yapımı patlayıcılarla yapılacak saldırıların yani yüzde 74'ünü bulunmadığını düşünün. Bugün yani 2007 itibariyle ABD'nin Irak'ta el yapımı patlayıcılardan verdiği kayıp 300'ü buldu. Yılbaşından bu yana 64 şehit verdik yüzde ellisinden fazlası mayın ve patlayıcılardan.

  TAKTiK DEĞiŞTiRDiK

  - El yapıcı patlayıcılarla mücadele zor. ABD'nin kayıpları bunun en önemli örneği.
  - El yapımı patlayıcılar artık sadece arazide değil. Yol kenarlarına ve yamaçlara da yerleştiriliyor.
  Ve en önemlisi de silahlı kadro tarafından değil işbirlikçiler tarafından yapılıp pusu kuruluyor.
  - Terörle mücadelede daha etkin olan komando birlikleri profesyonel askerlerden oluşacak.
  - Güneydoğu'da terörle mücadele taktik değiştirdik ve kol düzenine geçtik. Her kolda 27 asker bulunuyor. PKK da 7 ve 10 kişilik gruplara bölündü.

  PATLAYICI GÜMRÜKTEN GiRiYOR

  - Peki biz neden bunları kontrol edemiyoruz. C4 ve A4 sınırlarımızdan giriyor büyük kısmı da gümrük kapılarından giriyor.
  - Bunların içindeki önemli madde amonyum nitrat gübre. Bu gübrelerin içindeki amonyum oranı hasarı yükseltiyor.

  GÜBRE DENETLENSiN iSTEĞiMiZ YERiNE GETiRiLMEDi
  - PKK'nın el yapımı patlayıcılarına karşı hükümetten gübre dağıtımım kontrol altında tutulmasını istememize rağmen gerçekleşmedi.

  PSiKOLOJiK SAVAŞ BiRiMiMiZ EKSiK

  - Terörle mücadele yalnız silahlı değil sosyal ekonomik durumlarda vardır. Devletin psikolojik savaşını ve yapacak birimimiz yok Psikolojik savaşla PKK devletten daha başarılı.

  Hürriyet
  --spoiler--

  not: başlık açarken kaynak belirterek açalım. kafamıza göre yorumlamayalım ki insanların kafası da karışmasın.
  ... lucifer anarchos
 3. 3.
  http://www.milliyet.com.t...07/06/27/son/sonsiy16.asp
  ... zaknafien
 4. 4.
  geç alınmış olsa da mantıklı bir karar.
  ... e fe
 5. 5.
  direk olarak insanın aklında soru işaretleri bırakan karardır. neden? diye soruveriyor insan.. neden şimdi? neden şimdiye kadar değil? yıllarca dağlarda dolanıp duran teröristlerin karşısına, o dağların her değiliğini her bokunu bilen teröristlerin karşısına belki hayatında köy havası solumamış gençleri çıkarırken hiç düşünülmedi mi acaba? 2 aylık eğitim bir insanı ne kadar o ortama hazırlayabilir ki? tamam bu yolda birileri feda edilecekti ama neden bu işi daha iyi yapabilecek ve gerçekten teröristlerini iflahını .iekecek eğitimli adamlar değildi şimdiye kadar?. o kadar şehit verildikten o kadar acı yaşandıktan sonra bu karar yıllardır yapılan bir hatadan dönmek midir? yoksa zaten doğru olanı şimdiye kadar yapılanıydı da bu karar sadece şehit sayısını azaltmak için midir? bu soruların cevabı herkesin içindedir sanırım, yani nasıl bakmak istersen öyle görürsün, bu da öyle işte.
  ... istanbul icin efkar vakti
 6. 6.
  vatan kurtarma hevesindeki henüz askere gitmemiş küçük bir kesimin hayellerini yıkan, büyük bir kesimi de rahatlatan karar... çok radikal ve ciddi olduğu kesin.
  ... disco inferno
 7. 7.
  pkk şimdi boku yedi durumu.
  3 ... dragonhead
 8. 8.
  yıllar önce uygulamaya geçilmesi gereken karardır. gerçekten de eline 3-5 aydır tüfek alan ve her gece şafak sayan vatan evladı ile bir yere kadar sonuç alınabilmektedir. annesi, babası, sevdiceği, memleketinin havası, suyu... her geçen gece bugün de ölmedim anne diyerek şafak tutan askerimiz ile profosyonel askerimiz, yani işi-mesleği askerlik ve vatanı savunmak olan, gerektiğinde ölümüne savaşacak, barışta da düşmana gözdağı verecek yiğitler arasında dağlar kadar fark vardır. onlar bu işin erbabplarıdırlar.

  sonu çok iyi, çok güzel olacak bir gelişmedir. askeri olarak bu iş buraya kadar dememe neden olmuş gelişmedir.

  "yaşasın türk askeri, yaşasın türk ordusu..."
  1 ... arcadian
 9. 9.
  riskler doğurabilecek bir durumdur. bundan öncesine bildiğiniz gibi, çok büyük oranlarda batı nüfusuna kayıtlılar doğuda, doğu nüfuslular batıda yapardı askerliğini. bu değişimle beraber kritik bölgedeki doğulu asker oranı en az dörtte bire çıkacak. bunun nasıl bir sakıncası var demeyin? ekmeğini yediği yurduna ihanet etmeyi görev edinmiş hainler birkaç adamını birliklere sokabilir. nasıl olur da demeyin, çiftçi torunuyuz, en sağlam kasadan bile en az bir iki çürük çıktığını biliriz. diyeceğim, bu hainler nöbet tutarken karakollara dalan bomba yüklü tanker haberi vs. ile inşallah karşılaşmayız. allah yanımızda olur.
  ... indoor rain
 10. 10.
  kara kuvvetleri komutanı Org. ilker başbuğ'un basın toplantısında açıkladığı karardır.
  yerinde bir karardır. ayrıntısı için http://www.milliyet.com.t...07/06/27/son/sonsiy16.asp
  ... ruvo