1. 1.
  bir kategoriye sokmak gerekmeksizin insan olanın yapması gereken şeyi ifade eden cümle.
  3 ... pelvis
 2. 2.
  ciddiye alınıp uygulanması durumunda dünyada ki aç insanların sayısını bir hayli azaltacak cümledir.
  4 ... istanbul icin efkar vakti
 3. 3.
  şehir insanlarının önemli bir kısmının dahil olduğu hariciler... maalesef...
  1 ... cryptic
 4. 4.
  peygamberimizin, islamın özünü anlattığı hadisidir. aynı zamanda türkiye'de gerçek müslümanların ne kadar az olduğunu görmemimze neden olan sözdür.
  1 ... mystery
 5. 5.
  -ya yeterince müslüman değiliz ya da türkiye'de aç yok.- sonucuna götüren hadis.
  2 -1 ... karizmatron
 6. 6.
  yerini "7 nokta 4 yetmedi mi komşu ?" sloganına bırakmış hadis. allah kahretmesin sizin gibi müslümanları emi ! biraz h.z muhammed efendimizin hayatını okuyun be zındıklar !
  ... insatiable love
 7. 7.
  toplumda sınıf ayrılıklarını derinleştirecek bir sözdür. eğer biri bunu uygulanmadığı zaman hapis cezası verilen bir yasa haline getirmiş olsa, o zaman herkes kendine zengin komşu arar ki doyurmak zorunda kalmasın. e komşusu aç olanın kendisi de aç ise zaten bir yaptırım yok. ayrıca kendini açmış gibi gösterebimek için kiler inşaatında çığır açacak fikirlere imza atılabilirdi.

  iki gönlü zengin arasında husubet yaratabilecek bir durumdur. "o benim komşum, ben doyurucağım!" menşeili kasaturalı, döner bıçaklı kavgalar, adımlaşarak paylaşılan aç insnalar... düşündükçe fena oluyorum felaket bir şey orta çağ avrupası gibi.

  zaten bir de bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum var ki ona hiç girmiyorum, george bush bütün ırakla afganistanla tek tek konuşurdu vallahi. *
  1 -4 ... tankut kabza
 8. 8.
  temelinde türk kültürüne ait bir özelliktir. islamla tanıştıktan sonra da türkler arasında fitre-zekat kavramlarıyla temellendirilmiş ama günümüzde işlevi sorgulanacak deyim.
  (bkz: sosyalizm)
  1 -1 ... kolibandı
 9. 9.
  islam felsefesinin güzelliğini bir kez daha ortaya koyan,hz. muhammed'in (s.a.v) bir hadisi olmakla birlikte günümüz insanın yorumuyla: maalesef komşun açken sen yatma; bekle o açlıktan bir ölsün sen de huzurla yatarsın anlayışıdır.
  1 -2 ... gelberiyargelberi
 10. 10.
  herkesten fazla müslüman olma iddiasıyla ortalıkta dolanan din baronlarının aslında müslüman olmadıklarının bizzat islam peygamberinin ağzından ifadesidir.

  dünyada onca aç-açıkta müslüman varken eşek kadar jiplerle arz-ı endam eden, bol yıldızlı otellerde tatil yapan, düğün ve sünnet merasimleri için sarayları tercih eden, bir tek türban için yüzlerce euro ödeyen kişiler günümüzde tok yatanların sembolüdürler.

  peygamberin dahi bizden değildir şeklinde sınıflandırdığı bu kişilerin, özellikle aç yatan kesim tarafından baş tacı edilmesi, islamın bayraktarlığına layık görülmesi ise toplum bilimciler tarafından ciddi şekilde araştırılmaya muhtaç bir olgudur.
  1 ... oyuna devam