1. 1.
  komunizmin felsefik kurucularına bakmak gerekir anlamak için
  (bkz: karl marx)
  (bkz: vladimir ilic lenin)
  (bkz: friedrich engels)
  2 ... liberty
 2. 2.
  (bkz: diyalektik materyalizm)
  1 ... elma
 3. 3.
  (bkz: islami komünizm)
  1 -1 ... bl
 4. 4.
  sosyalizm aşamasında, devlet herşeyi kontrol etmekte ve dolayısıyla insanların ona mutlak bir bağlılık ile hareket etmelerine gerek duymaktadır. bunun sonucunda, dinin, saptırıcı, dikkat dağıtıcı etkini ortadan kaldırmak için, bizzat devlet tarafından çaba sarf edilir. bu çabanın başarılı olması durumunda sosyalizm le yönetilen bir toplumda din olgusu ortadan kalkabilir.
  bu çerçevede sosyalizmin kominizme evrildiği noktada, artık toplumun bir dini yoktur ve böyle bir ihtiyaç da hissetmemektedir.
  3 ... zaknafien
 5. 5.
  Komunizm'in kurucusu olan Alman filozof Karl Marx'a göre din , ''toplumları daha iyi sömürebilmek için oluşturulmuşbir kurumdur .'' Bunun için komunizm içinde dinsizliği de barındıran bir sistemdir .
  1 ... gerko
 6. 6.
  karl marxa göre din afyondur.
  3 ... alen markaryan
 7. 7.
  çok açık ve net ilişkidir. MAteryalizmi benimsememiş adamdan komünist olmaz, materyalist adamın da dinle işi olmaz. *
  ... baybars
 8. 8.
  bunun nedeni diyalektik materyalizmdir.komünist manifestoda hristiyan sosyalistleri açıkca eleştirilmiştir dinle sosyalizmi birleştirenleri.hem diyalektiğe göre tanrı yoktur o zaman dinsizlik nasıl olsunda denilebilir.
  1 -1 ... kisil
 9. 9.
  müslüman komünist olduğuna göre komünistler ateisttir diyemeyiz. evet komünizmin temelinde materyalizm vardır, doğrudur. islama veya başka bir dine inanan komünistler vardır, bu yüzden çok katı bakmamak gerekir konuya. zira komünizm bir sistemdir, temelinde de zaten herkes ateist olacak gibi bir düşünce değil, laiklik yani herkesin dinine saygı ve dinin siyasette yer almaması vardır.
  1 ... filleri kurtaran adam
 10. 10.
  islamda ki eşitlik ilkesiyle birleşen ideolojının inanç ve inançsızlık konusunda ince noktaya ait bi başlık. komunızm pekala inançlı da olabilir. döl mukabil saddamın ırağı da kısmen komunizm gibi duruyordu. iran devleti de mensubu olduğu vatandaşlar arasında sınıfsızlık gözetmektedir.
  ... dusunenadam