1. .
  bir kisiye komunist kelimesini sifat olarak yakistirip ona boylece hakaret ettigini zannetmektir. yanlis bir kavramdir ve hicbir ideoloji hakaret olarak kullanilamaz. bir ideoloji, insan dusuncesi, dusunsel kavram ancak ve sadece yine fikri bir platformda, tumevarim, tumdengelim, mantik muhakeme, deney, sebep sonuc iliskisi gibi ogeler ile maglup edilebilir veya yuceltilebilir.
  1 -2 ... silent trapper
 2. .
  kominizm i inançsızlık olarak öğretilmiş kişiler tarafından söylenen bir deyimdir. kişiye kominist deyimini kullanarak onu toplum dan dışlamak amacı güdülmektedir.
  ... hildeshaym
 3. .
  komünizm yerine "kominizm" denerek daha da bir katmerleneceği düşünülür bu "hakaretin."

  komünist birinin "aferedersin komünist" lâfından hiç alındığını, bunu hakaret olarak algıladığını görmedim. bunu daha çok faşistler bir aşağılama aracı olarak görmüşler, komünizmle "eğer portmantoda başka bir erkeğin paltosu varsa kapıyı gerisingeriye kapatıp eşini o erkekle yalnız bırakıyormuşsun" gibi hurafeleri ve ateizmi birbirine ulamışlardır.

  ateizmin ulanması genellikle doğrudur ama faşizm bunu özellikle vurgulayarak, ateizmin ne kadar büyük "ahlâksızlıklara" neden olabileceği üzerinden bir söylem geliştirip "komünist" ifadesini bir küfürmüş gibi kullanagelmiştir.

  oysa bir komünist için en vulger tanımıyla eşitlik ve özgürlük adına verilen kavga olarak addedilen komünizm ve komünist olmak asla hakaret değildir, bir komünist bunu böyle göremez.
  ... dr cureklibatur ve bay arkin
 4. .
  komünist, amerikada küfür olarak kullanılmaya başlamış olup yalaka mode on durumundaki ülkelerde de aynı şekilde kullanılma çabaları sonuç vermeye başlamış bir kelimedir.
  (bkz: kraldan çok kralcı olması)
  1 ... yes comment
 5. .
  dinsiz,Milletsiz,vatansız olmanın kısa adıdır o yüzden Türk Milleti tarafından hakaret olarak kullanılması doğaldır.

  eksi sonrası ek: (bkz: işçinin vatanı yoktur)
  (bkz: din toplumların afyonudur)
  Komunist bir adamın millete değer verdiğini söylememe gerek yok herhalde.
  Türk Milleti Peygamber gibi ahlaklı bir adam olsa da bu değerlere sahip olmayanlara pek iyi gözle bakmaz.
  -1 ... selim pusat
 6. .
  Komünizmin ne anlama geldiğini bilmeyen, kafası karışık güruhun, saymak bilmez cahilliklerinden biridir.
  1 ... bilent
 7. .
  çok büyük bir hakarettir. dünyanın başına en büyük bela olan bu kanlı ve ikiyüzlü ideolojiyi birine yakıştırmaktır. uzak durulması gerekir, karşıdakinin eli kana bulanabilir.
  2 -1 ... darkranger
 8. .
  (bkz: gomunist)
  ... chilavert