1. 1.
  - ya ben kolpa dan ölüm orucu eylemi yapıyordum.
  - e güzel kardeşim öldün sen ama..
  - ama olur mu beni uludağ sözlük te dümenci zannediyorlar
  -birader burası araf.
  -tüh kolpa yı çok uzatmışım... gibi öbür tarafta buna benzer diyaloglara sahne olunabilecek durum.

  (bkz: baslığın başa kalması)
  3 -6 ... imhotep
 2. 2.
  ölüm orucunu, hiçbir şey yiyip içmeden durmak sanan gafillerin, "öyle ölüm orucu mu olur nası yaşıyo la adam" tarzı sığ tespitleri ile birlikte yaptıkları sığ bir tanım.
  4 -6 ... thedewil
 3. 3.
  ne kadar kolpa olduğu, bülent arınç - behiç aşçı görüşmesinde görülmüş, terörist de olsa, "insan" değerini algılayamayacak kadar düşünceleri körelmiş bireylerle tartışmamıza mahal bırakılmamıştır.

  (bkz: hapishanelerin ıslah amacından uzaklaşması)
  1 -3 ... thedewil
 4. 4.
  --spoiler--
  Fincancı: B1 Vitamini ani ölümleri engelliyor

  bianet'in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Fincancı ise, 268 gündür ölüm orucunu sürdüren Avukat Behiç Aşçı'nın -Çölaşan'ın düşündüğünün tersine- fiziksel sorunlar yaşamaya başladığını ifade ediyor.

  1996 yılında gerçekleştirilen ölüm oruçları ile 2000'de başlayan ölüm oruçları arasında temel bir fark olduğunu hatırlatan Fincancı, 1996'da ölüm orucuna başlayanların yalnızca sıvı aldığını, bu yüzden vücutlarının hızla çöktüğünü, bedensel ve zihinsel aksaklıkların yaşandığını ve Werniche Korsakoff hastalığının ortaya çıktığını söyledi.

  1996 ölüm orucunda edinilen bu deneyim sonucunda 2000 yılında başlayan ölüm orucunda, B1 vitamini alınmaya başlandığını kaydeden Fincancı, B1 vitaminin sindirim ve sinir sisteminde önemli etkileri olan bir vitamin olduğunu belirtti.

  Bu nedenle 2000 yılında başlayan ölüm orucunu sürdürenlerin 96'dakilerin aksine 60'lı günlerde hayatlarını kaybetmediklerini, ölüm sürecinin 200'lü günlere kadar uzadığını vurgulayan Fincancı, B1 vitamini sayesinde, sıvı alımının sürdüğünü, mukozaların sıvı tutabildiğini söyledi.

  "Kalp kasları zayıflıyor"

  Fincancı, B1 vitamini desteğine rağmen ölüm orucunu sürdürenlerin ilerleyen günlerde farklı sorunlarla karşı karşıya kaldığını söylüyor, bu sorunları şöyle sıralıyor:

  * Kaslarda zayıflama
  * Göz sinirlerinin zayıflaması
  * Kaslardaki zayıflama nedeniyle kendi de bir kas olan kalbin zayıf düşmesi, kalp yetmezliği sorunu
  * Protein yıkımı başlaması, dokularda küçülme, buna bağlı denge bozukluğu

  Fincancı, Aşçı'da da bu tarz sorunların yaşanmaya başladığını hatırlattı.
  --spoiler-- *
  2 -2 ... thedewil
 5. 5.
  şöyle;

  bir insanı, her ne durumda olursanız olun, öldüremezsiniz. çünkü karşınızdaki "insan" dır. bu insan, insan da öldürmüş olsa, en ağır suçu işlemiş de olsa ona da yaşama hakkını veren devletir. size de yaşama hakkını veren devletir. bunu türk halkımın anlaması zor olsa gerek, "linç" kültürü oldukça geniştir. bir insan, hiçbir zaman psikolojik sağlığı yerinde iken suç işlemez. suç işleyen bireyin, bir takım sorunları vardır ki, hapishaneler bu kişileri, dört duvar arasına tıkmayı değil, rehabilite edip, bu bozukluklarını düzeltip topluma kazandırmayı amaçlarlar. ayrıca devlet, bireyin verdiği öfke, kin, nefret, intikam gibi duygularla hareket etmemeliri. zira devlet insan değil, kurumdur.
  5 -4 ... thedewil
 6. 6.
  Bir zamanlar Levent kırca da yapmıştı buna benzer birşey. Yaşıyor maşşallah *.
  2 ... mikrop
 7. 7.
  ilkokul çocuğu mantığında olan benim bile bildiğim oruçtur, ölüm orucu. ölüm orucunun mantığını anlamam sadece ilkokul bilgimden dolayı.

  neden normal suçlular ölüm orucu tutmazda hep terör suçluları tutar ölüm orucunu?..

  neden 300 gün oruç olmalarına rağmen ölmezler? hap, map hikaye kardeşim. ölüm orucunu tutuyorsan delikanlı gibi yemeden tutacaksın.

  bu üniversite mantığında(!) ki delikanlılar bir açıklasın bakalım şu soruları. öyle entryden ahkam kesmekle olmuyor bu işler.

  bir iş yapılıyorsa layıkıyla yapılır. bende 1432 gündür ölüm orucundayım. neden mi? ölüm orucunda olanları boykot ediyorum. hadi ölüm orucunda olmadığımı kanıtla bana. yapamıyorsun değil mi?

  işte böyle bir şeydir kolpadan ölüm orucu.
  4 -2 ... trablus
 8. 8.
  kolpadan ölüm orucu aşağıdaki gibi olur dedirten durum...

  (bkz: levent kırca)

  http://www.radikal.com.tr...98/11/04/turkiye/rol.html
  2 -2 ... a la folie
 9. 9.
  ölüm oruçlarında hayatını kaybetmiş 122 insan varken, her şeyin bokunu çıkarmakla mükellef cinali' lerin, ölüm orucu eyleminin içini boşaltmak gayesiyle, lülelerinden uydurdukları yakıştırmadır!

  123. insan ölmesin !
  5 -2 ... ozican
 10. 10.
  bir dönem kadir çöpdemir, yanılmıyorsam best fm ile alakalı bir konu yüzünden ekürileriyle bunu yapmıştı. sonradan, "ölücem diye tırsıp" bırakmıştı. hey gidi günler, 1 kilo bile veremeden bıraktı ölüm orucunu... yaşamak için içtiği şekerli sulardan olsa gerek.
  ... merenptah