bugün

az önce iş yerinde vuku bulan, bir tiki canın acımasızca serzenişte bulunduğu bir haykırıştır bu. iş yerindesindir. sabahın köründe koşturmuşsun, sağa sola saldırmaktasın. kuyruk sokumundan terler yavaş yavaş kendini göstermektedir. masanda mis gibi ılgaz kolanya; ' beni dökte ferahla' diye sana bakmaktadır. alırsın bir hışımla dökersin. mis gibi kolanya kokmaktadır her yer o an. bu arada iş arkadaşlarının arasında gotik, tiki can metabolizmalı hatunlar falan vardır. geçerken yanlarından bi selam vereyim diye uğrarsın ki tiki canın depresif dolu metabolizmasından; 'uff sen kolay mı sürdün' tepkisi gelirverir. ama olsun, ne olursan ol gene gel tiki can dostum.
(bkz: bu da böyle bir anımız)
(bkz: tiki can)
(bkz: bologna)
(bkz: bolonya)
'kolonyamı sürdün sen' diye tepki vermek tikilik göstergesi sayılabiliyor olmasına rağmen, sevgilisinin hacı dedeler gibi kokmasına tahammül edemeyip bu cümlede ısrarcı olabilecek tiki olmayan kızlarda vardır efendim.
"o tiki can ı yalamak istiyorum" a karşı kontra ataktır.
tikilik değilde sanırım bir sınıf atlamışlık psikolojisi içinde söylenmiş bir söz. herkesin parfüm alacak kadar parası olmayabilir.

halbuki neyi var lan mis gibi yüzde seksen volümlü boğaziçi limon kolonyasının.
hacı yağını alıp burun deliklerine sürülmesi gereken can dır.
türkçesi bozuk tikidir, candır, canandır.

ona kolanya denmez tikizar, kalanya veya kolonyo denir.
insan biraz sert ünlülerin benzeşmesinden bihaberi olur yae. vay cahal... *