1. 1.
  örnek 1:
  kişiliklerini az çok bildiğiniz kişilerin yanında haksız olduğunuz bir konumda tartışma veya sohbet içerisindesiniz. daha çok egoya sahip olan kişi hakkında yalan diyolog kurabilirsiniz. Kendi cümlelerinizi söyleyip sonuna sen de öyle demiştin gibisinden bir şeyler eklemeniz o kişiyi sorumlu hale getireceğinden sizi haklı bulacaktır.

  e kişisi siz, a kişisi ve b kişisi de diğer tartıştığım insanlar olsun ve ikisi de aynı görüşte. olay yeri araba ve olay araba kullanmanın incelikleri.
  a kişisi arabayı kullanan kişi b kişisi de daha egolu ve uzun süredir şoförlük yapan şahıs olsun.

  a: b kişisi şimdi fren yapmadan önce her seferinde debriyaja basmam gerekiyor mu?
  e: (araya atlayarak) gerekiyor.
  b: hayır gerekmiyor. nasıl gerekiyor e kişisi? devirden düşmediği sürece bir şey olmaz, düşerse bile vitesi ondan sonra değiştirir.
  e: ama debriyaja basmak arabanın sağlığı açısından daha önemliymiş sen demiştin geçen senin dediğin gibi.

  bakınız çok saçma bir cümle kurmanıza rağmen burada b kişisinin cevabı öyle yada böyle sizin açınızdan iyi olacaktır.

  örnek 2:
  birisinden rahatsız oldunuz ve siz de onu rahatsız ederek sizi rahat bırakmasını istiyorsunuz.

  olay yeri otobüs:
  sizi oturuyorsunuz ve yanınıza gelen orta yaşlı birisi size dik dik bakıyor yer vermeniz için
  bakışlarınızı doğru kullanarak onun anasını belleyebilirsiniz.

  seçenek 1 : ayaklarına bakmak: bu insanın içgüdüsünde bulunan değişmez bir uyarı işaretidir. (ani hareketlere birden göz kayması gibi) ve o sizin hedefiniz ve bir anda saldıracakmışsınız hissini verir

  seçenek 2: alnının ortasına bakmak : yine içgüdüsel bir olaydır. muhakkak bakmadığınız yere birden saçma bir şekilde bakma ihtiyacı duyduğunuz anda sizi kesen bir çift göz görmüşsünüzdür. gözlerine bakmak ile alnının ortasına bakmak arasında dağlar kadar fark vardır. hem muhattap olmazsınız hem de inanılmaz bir rahatsızlık enerjisi yayarsınız otobüsten bile inebilir.

  seçenek 3: saçma bir şekilde ona bakıp gülün. bu onda gülünecek bir durum olduğu psikolojisini yaratacak ve direk üstüne başına bakacak. belki bir kere daha gülebilirsiniz ama dozunu kaçırmayın diyaloğa geçebilirsiniz eğer öyle bir durum olursa sana gülmüyordum sende komik bir şey mi var? dersiniz. bu da müthiş bir algı yönetmedir yine kendin de komik bi'şeyler arar ve paranoyak olur bir anlık şekilde. üstüne başına baktıktan sonra, fermuarını kontrol eder, burnunu eliyle kaşıyormuş gibi yapıp temizlemeye uğraşır vs. bundan sonra son darbeyi yapınca iyice şüphelenecek ve bunu sadece sizin fark ettiğiniz düşünerek sizi görmeyecek bir yere usulca gidecektir.

  örnek 3:
  *ding ding ding ding
  bugünlük seansımız burada bitti bir sonraki seansta görüşmek üzere.
  1 -1 ... belaagat
 2. 2.
  Bu saçmalıklara düşmeden önce bir sorun “gerek var mı? Diye. Ha gerekli bulduysanız ardından da şunu sorun “tüm bunlara rağmen etik mi?”
  ... buyukiskender