bugün

Analog kol saatinizi kullanarak güneyi kolayca bulabilirsiniz. Bunun için kol saatinin akrepini güneşe çevirin. 12 ile akrepin tam ortası güneyi gösterir (Kuzey yarım kürede).

Bu işe yarar gözüken bilgiyi kullanma denemelerimde hep biraz sapmayla karşılaştım. Bu normal karşılanabilir olsa da, güneşin tam tepemizde olduğu saatlerde bu yöntemi nasıl kullanacağımızı bilemiyorum.

Bu sebeple gezilerinizde (Özellikle araziye çıktığınızda) yanınızda bir pusula bulundurmanızı öneriyorum.

Yok pusula taşıyamam diyenler içinse, pusulalı kol saatleri üretiliyor.
sadece güneşin görünmesi yetmesine rağmen yön bulmak için işi fanteziye dökenleri görmemize sebep olmuş yöntemdir.
Saati havaya Güneşle 42,5 derece yapacak sekilde tutun. Bu esnada saat 2,45 yönü kuzeybatıya denk geliyor. Ona göre hareket edebilirsiniz.
Gps özellikli kol saati alın. Teşekkürler.
kol saati' nin akrebini alip besleyin. kendinize alistirin. konusmayi ogretin. sohbetiniz gelistikten sonra, neresi lan kuzey guney haci deyin. onlarin bilgisi bilzden fazladir amk. soyler size yonu falan.
Kol saatini çıkarıp koluna pusula takarak.
Sen yon bulmak icin saatten medet umuyorsan zaten sana kol gibi girmis demektir.