bugün

dünyadaki en acı veren hislerdendir. o an ölmek istersiniz. ''keşke dikkat etseydim'' dersiniz ama gözyaşlarınıza da bir yandan engel olmak istersiniz. çaresiz kalırsınız. *
hele iki kere olduysa o kolunuzla hareket yapmakta zorluk çekersiniz.
zamanla kaşarlanıp benim gibi 5 kere başınıza gelince artık önemseyemediğiniz hadise.
-abi kolun kırık ohaaaa
+bırak sallanıyo öyle hoşuma gidiyor yav.
akabinde ve detayında kolun alçıya alınmasına sebebiyet veren durumdur. hele hele yaz mevsiminde iseniz daha da çekilmez olur. alçının üstüne imza atanlar, isimlerini yazanlar, resim çizenler bulunur. sol kol kırılmışsa günlük hayatta pek sorun yaşamazsa da, sağ kolun kırılması hayatı felç eden bir gelişmedir. *
kuzenimin tavşanı yakalayım derken ayağının mazgala takılıp düşmesi sonucu 2 kolununda kırılması ve alçıya alındığını gördüğüm hadisedir. eğer 2 kolunuzda bu şekilde kırılırsa hayat size zindan olur. yardıma muhtaç kalırsınız. tuvalete gitmek bir dert, yemek yemek bir dert olur.
(bkz: yeşil ağaç kırığı)
başıma 3 kere gelmiş hadise. üçü de yazın olmuştur. kaşınma sorunu örgü şişi sokularak çözümlenebilir
he mancilik oynarken * * gaza gelıp sandıgın tepesınden atlamamla sol kolumun basına gelmıs, super acımtırak olgu,vuku.
yeni içinde bırakır.
acisi bir yana kolunuzdaki alciyla bir is görememek daha berbat.
kırıldı/kırılmadı telaşında iken arkadaşın biri gelip şunu demezse dünya patlar;

"ooolum kırılmamıştır, kırılsa yerinde duramazsın, kırılsa oynatamazsın"

(ulan adam yerde yatay koşuyo lan. olduğu yerde dönüyor. daha ne kırılmayacak?)
hafif bir mide bulantısı varsa bilinki gerçekleşmiş olaydır. *
bir sure hissedilmeyebilir. insan aslinda kirik oldugunu anlamayabilir. bunu bir ezilme,incinme,burkulma zannedebilir.
başınıza gelebilecek en ağrılı olaylardan biridir. öyle bir ağrı verirki yerinizde duramaz ve çığlıklar atarsınız. kolunuza baktığınızda bir terslik olduğunu anlar ve telaşlanırsınız. doktora gittiğinizde durum kırığa göre ameliyata kadar gidebilir. * *
küçüklüğümden beri hiç yaşamadığım olay. sırf bu yüzden kendimi serseri arkadaşlarımın yanında ezik hissetmiyor değilim.
küçükken teyzeden gizli koltuktan koltuğa atlamaca oynarken araya düşmek yazarken bile tuhaf oluyorum ve tabi ağlamacalar böğürmeceler teyze olay yerine gelir kırılan kolu görüce telaşlanır. sonunda iş enişteye kalır ve arabayla ağlaya sızlaya hastaneye gidilir. işte olan anne ve babaya teyzenin açıklarken soğuk ter dökmesiyle sonuçlanır. iki gün sonra annem işe dönmemek üzere işi bırakır.
(bkz: ana yüreği)
size yok artık diyeceğiniz bir pardon iki kırık maceramı anlatacağım vaktinizi bilgi amacı ile çalacağım efendim..

lise 1 yıllarında yüksekten düştüm sol kolumun üstüne ve 'çatt bayılmışım anında. gözümü açtığımda ambulans sireni eşliğinde hastanedeydim.

ön kol da iki kemik var, ulna ve radius ikisini de kırmıştım kol s çizmişti resmen.. ameliyat dediklerinde başımdan aşağı kaynar sular döküldü ama yapacak bir şey yok..

iki gün malzeme bekledik plak çivi ve uzun bir çivi. hastane trajedilerini es geçiyorum, ameliyat oldum..

radıus kemiğinde 7 vida bir plak ulna kemiğinde dirsekten ucu açık bileğe kadar bir metal çivi.. atelde 3 ay geçti ulnadaki çivi alındı bildiğin pense ile çekip alıyorlar acımıyor diyeyim siz inanın.

radiustaki plak kaldı, (10 yıl sonra) 25 yaşındayım 2 ay önce trafik kazası geçirdim araç pert. ve tek kırıkla çıktım araçtan.. sol kolum tekrar kırıldı, özel hastane de tekrar ameliyat..

bu sefer ise o plak çıktı yerine 11 vida ve daha büyük plak konuldu, velhasıl size bunları tek kolla yazıyorum. *

kaynama süresince sigara içmeyin çok etkileyici imiş ben içiyorum ama içmeyin. *

kemik suyu alternatifler arasında yoğurt, peynir, yumurta vs.. bunun dışındaki süreçler tamamen psikoloji ve irade, amerikan alçı daha hafif ve suya dayanıklı. her iki alçıyı kullandım tavsiyem sentetik yani amerikan alçı tipidir..

kol alçıda duş olayı efendim bir adet çöp torbası ve lastik ile iş hallolur. alçı çıkınca ise simsiyah kokulu bir kol ile merhaba.. kolunu tam açamazsın kasar ve kas atrofisi denilen mevzu en kötüsüdür aslında. kol zayıflar kaslar patatese bağlar ki toparlama süresi biraz zaman alır.. fizik tedaviye mutlaka gidin önemli, bunun dışında kırık iyileşmesi eşittir sabır ve şükür..
zenginler incitir hemen medikal bileklik alır takarlar.
fakir adamın omuzu çıkar kolu parçalı kırık olur kolun anasını ağlatır.

lafı bile var kol kırılır, yen içinde kalır.