bugün

bir barış manço parçası
barış manço'nun 54675496848684654845 klasiğinden biri..

hatırlarım bugün gibi
sessiz geçen son geceyi
başim öne eğik, bir suçlu gibi
bana verdiğin hediyeyi

iki küçük kol düğmesi
bütün bir aşk hikayesi
iki düğme, iki ayrı kolda
bizim gibi, ayrı yolda

akşam olunca
sustururum herkesi, her herşeyi
gelir kol düğmelerimin birleşme saati
usul usul çıkarır, koyarım kutuya yan yana
bitsin bu işkence kalsınlar yan yana

heyhat sabah, gün ışıldar
yalnız gece buluşurlar
yaşlı gözlerle ayrılırlar
düğmeler gibi, bizim gibi
bizim gibi, ayrılırlar
1964'de bestelendi. ilk olarak 1967'de plaga okundu.bu versiyonu 1984'de sarkının 20. yılı nedeniyle yeniden kaydedildi.
Barış Manço'nun çocukları için yaptığı şarkı*
ask acısı ceksende cekmesende insanı efkarlandıran sarkı..
"iki küçük kol düğmesi

bütün bir aşk hikayesi"

sözleriyle herşeyin bir anda film şeridi gibi gözünüzün önünden geçmesini ve ardından o derin sessizliklerden birine bürünmenizi sağlayan şarkı.
Barış manço'nun aşırı anlamlı sözlere sahip şarkısı.
iki veya daha çok kol dügmesini belirtmek amaçlı kullanılan sıfat tamlaması.
en güzel barış manço şarkısı. ilk bestesidir. bir ilk eser için ne kadar olgun olduğunu görüp şaşmamak elde değildir. sanatçının büyüklüğü de işte bu noktada gösterir kendini. aşkı, ayrılığı ve imkansızlığı öyle güzel anlatır ki... tüm bu duyguları anlatmak için "allah belanı versin" demeye gerek yoktur görüldüğü üzere. **
her dinlediğimde bana farklı boyutları gezdiren nadide eserlerden birisi
mançoloji tezinin bir bölümünde değinilmesi gereken parçadır.
ağlatan şarkıdır..
daha kendimi bilmezken dinlemeye başladım*. şimdi korkarak açtım. o his hiç değişmemiş.. sadece biraz heyecanımı yitirmişim.
bakıldığında tuhaf bir benzetmedir yaptığı ama şarkının ezgisi ve sözlerine kaptırınca iç çeker insan..
barış manço'nun en hüzünlü şarkılarından biri.
"iki düğme iki ayrı kolda
bizim gibi ayrı yolda"
alto saksafon da ne çok yakışırmış ezgisine.
21 yaşında uzun saçlı gencecik bir adamın yarattığı süper bir şarkı. dile kolay 44 sene geçmiş. hala ilk günkü gibi hit. vay anam vay. gerçek sanatçı bu olsa gerek. vay anam vay. göreceğiz bakalım 44 sene sonrasını. vay anam vay.
Beyefendi şeklinde tanımlanan er kişilere verilebilicek güzel bir hediye.

*Ayrıca Barış manço' nun unutulması imkansız bir şarkısı, mükemmel sözlere sahiptir.
barış manço'nun sesiyle insanın kalbinde bir yerlere dokunmayı ve duygulandırmayı başaran şarkısıdır. sözleri unutulmayacak kadar anlamlıdır. üzerinden bi bu kadar yıl daha geçse insanlar bu şarkıyı dinleyeceklerdir.
bi şey dicektim tam burda ama demicem. neyse..

"bizim gibi.." der şarkı. yarım kalmışlar için, biz kalabilenler için yazılmış.. kalın biraz.

ve bir filmde şöyle der meg ryan; "hiçbir zaman kavuşamayacaksak, bizi karşılaştıran tanrıyı anlamıyorum, anlayamıyorum".

dur dur ağlamak yok hemen.. aynı filmde meg ryan'ın küçük göğüsleri için şöyle de der yaşlı adam kadına aşık genç adama; "avucunun içini dolduruyorsa tamamdır evlat". eheehe.

hayat işte.
bir ayrilik hediyesi.
iki düğme iki ayrı kolda, bizim gibi ayrı yolda... (bu sırada ölünmüştür)...
bir çok kez dinlenebilen ve her seferinde aynı heycanı yaşatan şarkılardan."dön dersem gelecekmisin ki", sorusunu sordurur önceleri. içinde bir ihanet vardır ama şarkının.her şarkının isyanını burdada görmekteyiz. aslında kimi kandırıyouz ki. kalan sadece bekler.
ayrıca güzel bir sezen aksu, levent yüksel düeti olabilir.
o ne güzel sözlerdir, o ne hüzünlü müziktir..
barış manço'nun dünyaya bir armağanı..
takım elbisenin en önemli tamamlayıcısıdır.
şarkı da kol düğmeleri insana benzetilmiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=Jo45mwlUYwY