1. 1.
  kırklareli nin bulgaristan sınırındaki ilçesi
  1 ... aabi
 2. 2.
  Kırklareli merkezine 26 km uzaklıkta küçük, sevimli, insanlarının sıcaklığıyla etkilenebileceğiniz beldedir.

  Kuzeyinde küçük bir yerleşim merkezidir. Batıda Edirne, Kuzeyde Bulgaristan ile sınırları bulunmaktadır. Keşirlik ve Alipaşa Derelerinin Güneydoğu yamacındadır.

  Kara ikliminin etkisi altındadır.Yazları kurak ve sıcak, geceleri serin, ilk ve sonbahar mevsimleri yağışlıdır. Kış mevsimi daha çok kar yağışlıdır ve soğuk geçer. Deniz seviyesinden 420 m. yüksektedir. Çevrede en önemli yükseltileri: Bozkaya , Kuzgunkaya , Çilekli ve Mandıralık tepeleri oluşturmaktadır. Genelde engebeli bir bölgede yer almaktadır. Kuzeye gidildikçe yükseltiler artar ve 700-800 metreyi bulur. Bu yükseltiler daha çok Ahmetler, Kula ve Kocayazı yörelerinde dikkati çeker. Buralarda derin yarıklar, yamaçlar ve vadiler gözlenir. "Yoklar Dağı" önemli bir yükseltidir. Güneyde ise nispeten düzlükler göze çarpar. Kofçaz'ın toprak büyüklüğü 551 Km2'yi geçer. Kırklare­li'nde Km2 'ye en az (9 kişi) insan düşen ilçelerin başında gelir. Türkiye'de ilçeler içerisinde geri kalmışlığı ile en alt sırada yer almaktadır.

  Kofçaz bitki örtüsü bakımından zengindir. Özellikle odunsu bitki alanları topraklarının yarısı kadardır. Ancak ormanlar eski görkeminde değildir. Miktar bakımından da azalmıştır. 47 bin hektar olduğu söylenen orman varlığının ancak 7-8 bin hektarı koru karakterindedir. Orman işletme'si orman varlığının yitirildiği erezyona açık alanları 1960 yılından beri ağaçlandırmaya çalışmaktadır. Ağaçlandırma daha çok Güney kesimlerde yer almaktadır. Zağon ve Karapınar tarihi harabelerin bulunduğu yerlerdir.
  ... navras
 3. 3.
  türkiyenin en küçük ilçesi nüfüsü 1100.
  ... arizaiu
 4. 4.
  annemin memleketi ilçe demeye bin şahit lazım doğa olarak hem güzel hem sıkıcı bi yer her yerın sık sık ağalık balı bide keçi peyniri çok kalite olur köyleri ilçesinden daha güzeldir.
  ... binnai39
 5. 5.
  bol orman temiz hava güzel ballar türkiyenin hem en küçük hemde en kuzeyinde olan kırklarelinin (bkz: lüleburgaz) (bkz: vize) (bkz: babaeski) (bkz: pınarhisar)dan sonraki ilçesi.
  ... trak
 6. 6.
  bulgaristan sınırına doğru ilerlendikçe meşe ormanları içerisinde kalan, gündüz yanarken gece donduğunuz, etrafınızdan yabani hayvanların kaçışabileceği ilçe. (bkz: balkanlar)
  ... contaminant