1. 1.
    Kadınların eğitim seviyesinin yükselmesiyle toplum hayatında daha aktif rol almaya başladılar. Kadının bu kadar hızlı yükselmesinin olumlu/olumsuz etkileri oldu. Örneğin aile hayatı olumsuz etkilendi. (boşanma sayıları arttı.)

    Ekonomik bağımsızlığını kazanan kadın kocasına muhtaç olmadığını farkedince kocasını daha az tahammül etmeye başladı. Kadın Evlilik hayatında yada sosyal çevrede erkekle eşit olduğunu savunmaya başladı. Evet kadın ve erkek birbirine denktir ama eşit değildir. Erkek ve kadın birbirinden fıtraten farklı olduğu için eşit olamaz. Ayrıca Evlilik hayatında erkeklere kadınlara göre daha fazla sorumluluk yükletilmiştir. Evinin geçimini erkek sağlamak zorunda iken kadın çocuğunu bile emzirmek zorunda bırakılmamıştır. Bu yüzden bu ayet inmiştir.

    ''Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları bir derece daha fazladır.'' Bakara suresi 228. ayet

    Demeye çalıştığım şey şu rabbim bu iki ayrı cinsiyete farklı özellikler ihsan eylemiş. islamın çizdiği sınırlar dışına çıkılmaz ise kadının çalışması veya ilim öğrenmesinde hiç bir sakınca yoktur.
    1 -1 ... hadice