bugün

diğer biçimi. (bkz: karıpaşa)
çinlinin akupunkturundan etkili ilaçlar yapan, mahallelerde allah rızası için onun bunun derdine koşan, yaşı 55" i geçmiş (bkz: karı)' lar.
aslında saygı sözüdür bir nevi. orta asya'dan miras kalan şaman ve kam kadınların anadolu'daki yansımalarıdır. bu kocakarılar eski türk adetlerinden kalma eksik gedik bilgilerle çeşitli hastalıklara garip yollarla derman olmaya çalışırlar.

(bkz: kocakarı ilacı)
mehmet abinin eşinin adı.

- mehmet abi balığa gidiyor muyuz?
- bizim kocakarıya bi sormak lazım.
yaşlı ve çok konuşan ninelere söylenen argo söz.
Yaşlı bayanlara, bazı kişilerin terbiyesizce söyledikleri söz.
Yada kişiler arasında samimiyetten öne gelen Yaşlı bayanlara söylenen lakap.
bir varmış, bir yokmuş... (masalsı giriş) çok eskiden "koca" bilgelik anlamında kullanılırmış, ve "karı" hakaret değilmiş. bu çoook eski, türklerin henüz islamiyeti kabul etmemiş oldukları zamanlarda bu kocakarılar, şifacı imişler zira konakladıkları obaların beş günlük tırıs koşturulmuş at mesafesinde sağlık ocağı bile yokmuş.

attan düşüp sağını solunu kıran, yavuklusuyla ormanda/dağda oynaşırken belini inciten, avda sakar arkadaşının okuyla yaralanan, evleneceği kızla kılıç oyunu yapan kim varsa, bu kadınların şefkatli ellerine teslim olurmuş. bu "karı"lar birine el verir,* ve topluluklarına sağaltıcı yetiştirirlermiş. hipokratı duymamışlarmış ama ondan daha etkin ilaçları varmış.

sonra başka şeyler olmuş. önce örtünmüşler sıkıca, sonra toplumdaki katılımcı ve üretken kimliklerini teslim etmişler, onyıllar içinde horlanmaya ve kocalarını başka kadınlarla paylaşmaya alıştırılmışlar. o gün bugün, önce "karı", sonra da "kadın" hakaret sayılmaya başlanır olmuş. hatta nesiller sonraki hemcinslerinin okumuşları kanun çıkarttırarak "karı"lıklarını reddettmişler, okuduğunu hiç anlamamışları da kendilerine "kadın" dendiğinde tecavüze uğradıklarını düşünür olmuşlar.

masal olaydı da, gökten düşen üç elmanın birini kuşağıma sokaydım, birini düştüğü yerde koyaydım, üçüncüyü ısıra ısıra yola koyulaydım. (ulan keşke havva elmayı tek başına yiyeydi, adem cennette kalaydı, bunların hiçbiri de olmayaydı.)
ilaçları meşhur zatı muhteremler .*
kocamak: yaşlanmak.
karı: kadın
kocakarı: yaşlanmış kadın.
güncel Önemli Başlıklar