bugün

Bu yıl 1.si düzenlenen; Prof. Dr. ilber Ortaylı, Prof. Dr. iskender Pala, Mahir Kaynak ve ismet Özel'in katılımıyla daha bir çekicilik kazanmış. kitaba ve kültüre verilen saygının bir göstergesi, heyecan verici ve Kocaeli büyükşehir belediyesi'ni tebrik ettiren, takdire şayan gelişme..

http://www.wordtr.com/koc...zarlari-bulusturuyor.html
sabısızlıkla beklediğimiz 30 Mayıs/ 07 Haziran 2009 tarihleri arasında 8000 metrekarelik fuar alanında 100 e yakın yayınevinin katılımıyla gercekleşecek şahane organizasyondur. ayrıntı için buyrun;
http://www.kocaelikitapfuari.com/
yetkililerden öğrendiğim kadarıyla festivale katılacak olan yazarlar ve katılım tarıhlerı 2-3 gün içinde belli olup http://www.kocaelikitapfuari.com/ adresinde yayınlanacakmış. ilgililer adresten takip etsin deyu..

(bkz: amme hizmeti)
yazarların ımza gunlerı ve soylesı takvımı bellı olmustur.

TARiH: 06 HAZiRAN CUMARTESi*

Saat: 15:00 – 16:30
Söyleşi (Konu)/imza: DiVAN ŞiiRi
Konuk: iSKENDER PALA
Düzenleyen: KOCAELi BÜYÜKŞEHiR BELEDiYESi
Yer: KONFERANS SALONU

TARiH: 06 HAZiRAN CUMARTESi

Saat: 17:00 – 18:30
Söyleşi (Konu)/imza: DiRENiŞ VE ATILIM
Konuk: iSMET ÖZEL
Düzenleyen: KOCAELi BÜYÜKŞEHiR BLEDiYESi
Yer: KONFERANS SALONU

TARiH: 01 HAZiRAN PAZARTESi

Saat: 17:00 – 18:00
Söyleşi (Konu)/imza: ???
Konuk: Mustafa Armağan
Düzenleyen: TiMAŞ YAYINLARI
Yer: TiMAŞ YAYINLARI

vee;

TARiH: 30 MAYIS CUMARTESi

Saat: 13:00 – 14:00
Söyleşi (Konu)/imza: iSTANBUL’UN FETHi VE FETiH KÜLTÜRÜ
Konuk: iLBER ORTAYLI
Düzenleyen: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Yer: Konferans Salonu

diğer yazarlar için buyrun bakın; http://www.kocaelikitapfuari.com/konferanslar.htm
Roni Margulies'in ergenekon neyin simgesi başlıklı söyleşi ve imza için geldiği ancak söyleşinin sonunda kendilerini işçi partili olarak tanıtan bir grup delikanlının(!) ( elemanlarda fuarda stand gorevlılerıymiş bu arada kaynak yayınlarıydı sanırım) hakaretlerine maruz kaldıgı fuar olmutur bugun için. ergenekon örgütünün varlıgının ve bir an çnce çözüme kavusması umudunun kabul edilmesinden bahseden yazar aynı sacma iftiralarla karsılasmıstır, akp dalkavuklugu.. işin entresan tarafı hakaret yagdıran genclerde komunist oldugunu iddia ediyor aynı Roni Margulies gibi zaten böyle de başladılar konusmalarına ancak sonunda hakarete ve artisliğe vardırarak. neymiş efendim roni eger komunıstse onlar komunıst degılmıs, cok da tın. sonucta bagıra bagıra çıktılar salondan cıkartılar demek daha dogru olur gerçi insanların huzurunu kacırmak ve konuk yazara karsı hakaret etmekten baska bi işe yaramamıs oldular. he bi de sık sık kemalistim ben kemalist diye bagırıyordu ki, kemalizmin gunumuzde ne kadar geçer bir akçe oldugunu dusundugumde beni hiç de şaşırtmamıştı.

ayrıntı ;
http://www.haber7.com/hab...ulesin-panelini-basti.php

edit: haber genelıyle dogru, tek hata 300 kişi haberi. 100 kişi bile yoktuk. tamam.
ilerki yıllarda beylikdüzü tüyap kitap fuarının kocaeli'ye taşınabilmesi halinde daha da görkemli geçebilecek fuar, akşam iş çıkışı oluşan kalabalık ümit vericidir.

edit: fırsat ayağa gelmiştir, kitap fuarı gayet güzeldir, tamam belediye başkanının reklamı fazlasıyla hissedilse de, semt pazarı misali didik didik edilip iyice araştırılınca güzel okunası kitaplar bulunabilindi ki bu kendi adıma bir başarıdır.
15 - 23 Mayıs 2010 tarihleri arasında heyecan ve sabırsızlık yaratmış; kaçırılmaması gereken yazarlarla buluşma festivali.
kimler mi var: ilber ortaylı, yusuf halaçoğlu, ismet özel, dücane cündioğlu, erhan afyoncu, mahir kaynak, mehmet altan, haydar ergülen, tarık tufan, selahattin yusuf, sırrı süreyya önder, ilhan süreyya sırma, banu avar, nurullah genç, aslı erdoğan, sunay akın, ahmet taşgetiren, buket uzuner, mario levi, hilmi yavuz, iclal aydın, kürşat başar ve ibrahim tenekeci..

yazarların konferanslarının yapılacağı akçakoca konferans salonu kitap fuarı alanının içersindedir.
muhtemelen 5. yılında çok daha iyi olacak fuardır. geçen sene yapılan ilkine gittiğim de açıkçası çok fazla şahane bulmamıştım ama iyi olacak. ve mario levi ile sunay akın için gidilesidir.
kağıttan dünyaların keşfi sloganı ile yarın başlayacak fuardır.
karl marx kocaeli'ne geliyor, borges kocaeli'ne geliyor afişleri de şahane olmuştur.
saba tümer de geliyormuş fuarı. ulan salı günü olmasa sırf kahkahasını canlı duymak için giderdim. hem de onun kahkasına bir kontra patlatıp nasıl gülünürmüş göstermek için ya, neyse artık. çalışmak bazen kötü be sözlük!**
bu yıl görevli olduğum çok güzel geçeceğini düşündüğüm fuardır.
bu yıl ikincisi düzenlenen fuar.
intertex'te olacakmış, izmit'te bulunmadığım bir zaman dilimine denk gelmesi çok üzücü fuar.
gelen yorumlar için bir de link verelim;
14-22 mayıs tarihleri arasında 3.sünü idrak edeceğimiz, bu yıl oldukça geniş katılımlı olacak olan fuar. etkinlik ve katılımcılar için:

[null http://www.kocaelikitapfuari.com/index.html]
reklam afişleriyle insanı daha da heyecanlandıran etkinlik.
yarın başlayacak olan fuardır. programa bakmakta faide var.
hokus pokus afişiyle sempatik duran fuardır.
(bkz: kağıttan gemiler)
(bkz: kitap okumayı seven sözlük yazarları)
türkiye'nin üçüncü büyük kitap fuarıdır.
murat menteş'in 19 mayıs 2012 cumartesi günü, yani yarın saat 16.00 da söyleşisi olacak ve 4. kez gerçekleşen fuardır.
oradayım ve dublörün dilemması kitabını da imzalatacağım oğlum için.
varlığından sadece üniversitelilerin haberi olduğu fuar.
içlerinde sözlük yazarlarının da bulunduğu en itiberiyle, dıkıcı geçtiği düşünülen fuar.

ne olucaadı la? kitap fuarında striptiz mi yapılacadı?
bursa' da da olduğundan biliyorum ki gereksiz ve anlamsız bir fuardır. indirim filan olmamaktadır kitaplarda. örneğin can yayınları ki kendileri bu ülkenin en iyi 3 4 yayınevinden biridir, yüzde 30 indirim uygulamaktadır. bursa' da ezgi kitabevi vardır mesela ve pek çok kitabı bulabilirsiniz orada. işte can yayınlarına ait herhangi bir kitabı aldığınızda size yüzde 20 indirim yapıyorlar zaten. yani 20 tl. lik bir kitabı can yayınlarından 14 tl.' ye ezgi kitabevinden ise 16 tl' ye alabilirsiniz. 2 tl fark için o kadar kalabalığı çekmeye değmez.
dahası internet üzerinden kitap alma alışkanlığı edinirseniz, kitap fuarında bulamayacağınız kadar çok indirimli kitap bulup alabilirsiniz.
tüm bunların yanında kitaptan, edebiyattan zerre anlamayan insanların kitabı bir meta olarak gördüklerine, salt ticari amaçla bu işi yaptıklarına tanık olmak sizin canınızı sıkabilir. yine bilinçsiz okuyucuların(!) ucuz kitap buldum diye saçma sapan çevirileri almasını görmek, dahası bunu alınca kendini entel saydığını görmek yine fazlasıyla can sıkıcı olabilir.
kendi gözlemim doğrultusunda ben kitap fuarına gidenlerin yüze 80-90' ının duygusal bir masturbasyon olarak bu eylemi yaptıklarını düşünüyorum. kitaptan zerre anlamıyor dahası anlamak için çaba sarf etmiyorlar ve senede bir kez 100 tl.' lik alışveriş yapınca kendilerini kitap okuyan kişiler olarak tanımlıyorlar.
ankarada olan fuara gelmeyen penguenin katılacağı fuardır.
geçmiş yıllara nazaran biraz daha fazla katılımcı (yayınevi - kitapsever) ile gerçekleşmiş ve fakat aynı hengame ve düzensizlik ile de devam etmiştir.
ben bir fark göremedim, yani eskiye nazaran bir değişiklik, bir fark yaratacak nüans yoktu. ki 4 yıldır hep bir şeyler eksik diyorum bu fuarda ama halen daha tam olarak çözmüş değilim ne olduğunu.
belki de çok fazla sayıda hayatında düzenli kitap okumayan insanların gelip, uğrayıp kuru gürültü ve kalabalık yapıyor olması da olabilir bu eksikliği hissettiren hava, bana öyle geliyor en azından. haa tabi insanlar gelsin, baksın, gelmesin değil ama bendeki algı bu şekilde.
bunlar tamamen objektif görüşlerimdir.
bu yıl 5.si düzenlenen fuar, etkinlik olarak 10 mayıs sabahı * kocaeli yürüyüş yolundaki ağaçları 2000 kitap ve 10 e-book readerla çiçek açtıracak. elbette kamp kurmak lazım önceden. kapanın elinde kalır. *
görsel