1. 1.
  akp-mhp olucak hayırlı olsun.
  ... triggered
 2. 2.
  Akparti mhp den başka birşey olamaz.
  ... bir garip yobaz
 3. 3.
  akp mhp

  evet.
  ... failimuhtar writer
 4. 4.
  akp koalisyonda olmasın da her şey olur.
  ... kevinkone
 5. 5.
  akp mhp. kesin bilgi yayalım.
  ... queen dinleyen adam
 6. 6.
  Akp hdp olmasında ne olursa olsun...
  1 ... the soul of shakespeare
 7. 7.
  Akp-hdp.

  ilerleyen saatlerde ayriyetten ayrıntılı düşüncelerimi yazıcam zaten.
  ... kheldar
 8. 8.
  mhp akp ile ortak iş yapmaz.

  yüksek olasılık akp-chp olacaktır. akp-hdp de yüksek ihtimallerden.
  -1 ... cifthasekipasa
 9. 9.
  Tüm muhaliflerin akp ile olmam dediği aklıma getiren başlık.
  Ama bahçeli tükürdüğünü yalar.
  Akp mhp
  ... dndr
 10. 10.
  aklıma gelen bir kaç senaryo var şimdiden.

  1- akp-chp koalisyonu

  oldukça fantastik bir koalisyon fikiri. sen o kadar cehape zihniyeti de, o kadar makarna muhabbeti yapsın öteki... sonra da birlikte koalisyon kurun. olacak iş değil.

  ama siyasette dün dündür, bugün bugün. hiç belli olmaz. ihtimali çok düşük de olsa böyle bir şey mümkün. chp mutlaka erdoğanın siyasetten çekilmesini şart koşacaktır. desteği oldukça sınırlı olacaktır. ama hükümet kurma pozisyonunda oldukça etkin bir pozisyon isteyeceklerdir.

  seçmenlerin buna tepkisinin çok olumsuz olacağı da bir gerçek. böyle bir koalisyon kurulsa bile kısa ömürlü olacağı açık.

  2- akp-mhp koalisyonu

  nedense bana en mantıklı gelen bu. mhp iktidara tek başına gelmek gibi oldukça uçuk bir fikre sahip değilse eğer, mhpnin iktidar için tek şansı koalisyon zaten. erdoğansız bir akp de bunun için iyi bir fırsat olabilir. erdoğan saraya hapsedilirse ve mhp hükümet içerisinde yeterli bir pozisyona oturtulursa böyle bir koalisyon en azından bir süreliğine işi götürebilir. öte yandan hükümete ortak olmak, mhpnin de kadrolarını devlete tekrar yerleştirebilmeleri için eşi bulunmaz bir fırsat olur. akp ise böyle bir ortaklıktan en azından kısa vadede bir bozguna uğrama ihtimalini def ederek çıkar sağlayabilir. akpye her koalisyon kaybettirir ama mhp ile koalisyon daha az kaybettirir.

  3- akp hdp koalisyonu

  en çok konuşulan koalisyon. akpye ağır faturalar ödetebilir. hdpnin masaya neleri koyacağı çok önemli. bunların nelere yol açacağı da. ben şahsen hdpnin böyle bir koalisyonda barajın indirilmesini de şart koşacağını düşünüyorum. böyle bir koalisyonun nerelere sürükleneceğini önceden kestirmek çok zor. çok ciddi anayasal değişikliklere gitmek gerekir başkanlık, federatif sistem gibi değişiklikler için. bunu yapabilmeleri için referandum da gerekli ayrıca. yani şu anda hdpye sırf barajı geçsin diye oy verenler rahatlayabilirler. hdpye verdikleri destekle hiç bir anayasal değişiklik olmuyor. akp 290 vekil çıkarsaydı, o zaman ciddi bir korku yaşanabilirdi. kısacası böyle bir koalisyon sanıldığı gibi başkanlık sistemine, federatif yapıya falan gitmez. en azından halk oyunu alamadan bunu yapamazlar.

  4- chp-mhp-hdp koalisyonu

  bu da önemli bir ihtimal. idare etmesi çok zor bir koalisyon. ama şöyle de olabilir. mesela chp ve mhp koalisyon kurar ve ardından hdp de onlara dışarıdan destek verir. akp döneminde yaşanan sıkıntılar bu üç partiyi yaklaştırabilir. ama en büyük sorun mhp ile hdp ilişkisi. bunu aşmadan böyle bir koalisyon oluşturulamaz.
  ... turkoman20