bugün

bir yazarın ölümünü araştıran dedektif filmi. genelde bu tarz filmler ilgimi çekmez bir yakınımın tavsiyesi üzerine izledim ve aşırı beğendim. oldukça sürükleyici bir film, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. bu tarz dedektif cinayet filmlerini sevenler için 10/10.
son yıllarda çekilen en iyi 10 filmden biri.
ana de armas'ın sadece bir beybi değil aynı zamanda iyi bir oyuncu olduğunu göstermiştir.

gizem/gerilim tarzı değil eğlenceli bir polisiye-suç filmidir.

bir polisiye yazarının evinde ölü bulunması, olayı çözmek için görevlendirilen ünlü bir dedektifin, yazarın çocukları,torunları ve bakıcısını sorgulayarak cinayeti aydınlatma çabası içinde geçer.

(bkz: eat shit)
2019 yapımı, başrollerinde Daniel Craig, Ana De Armas ve daha bir çok sevilen ismin olduğu, bir cinayet filmi olmasına rağmen oldukça eğlenceli ve keyifli bir film.
Yaşı benim gibi kırkı geçmişler doksanlar ve öncesinde yayınlanan Agatha Christie Kuşağı'nı hatırlarlar. Film işte adeta o diziden bir bölüm gibiydi, ailece içine girdik, gömüldük. Her sahne her an bir tahminde bulunduk, katil kim oyununu oynar gibiydik. Daha da gizemli olabilirdi ama bu haliyle de güzel, devamı gelecekmiş galiba sabırsızlıkla bekliyorum.
daniel craig'in filmdeki acayip aksanı dışında çok güzel filmdi. güzel şaşırtmacalar, komik sahneler, iyi oyunculuk her şey var. izleyin izlettirin
izleidğim cinayet filmlerinden senaryosu, kurgusu en iyi olanlardan biri. izleyin, harcadığınız zamana değecek.
Yönetmenliğini rian johnson'in yaptığı 2019 yapımı bir 'katil kim' fimi. Bu türü sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken başarılı bir yapım ve tür içerisinde özgün bir yere sahip bir film. insanı sadece film boyunca 'acaba katil kim' diye sorgulatmayi seçmeyip, orta yerinde ters bir manevra yapıyor. 2019 yapımı fimler içerisinde özgün bir yapım olarak dikkat çeken bir film. Altın küre 2020 ödüllerinde ise 3 adaylığı bulunuyor. Müzikal ve komedi kategorisinde en iyi film, en iyi aktör (daniel craig) ve en iyi aktris (ana de armas).
--spoiler--

i want you to know
he's not coming back
he's bloated and frozen
still there's no point in letting it go to waste

--spoiler--

(bkz: amnesiac)
klibi aslında oldukça saçma. en korkunç kabuslardan biri olabilecek kadar saçma ve gerilimli. güzel ama. şarkı gibi.
https://www.youtube.com/watch?v=CJ1iMQA0egc
insanın gitar çalasi geliyor bu parçayı dinledikçe. nağmeli bi vokal ve süper bi melodi: knives out
radiohead'ı en iyi anlatan şarkılardan.sonbaharda dinleyin dinletin..itina ile hayat siker.
radiohead'ı radiohead yapan şarkılardan biridir. amnesiac albümünde yer almaktadır.
ogretmen est kardeşimin sayesinde tanıştığım şarkı. sürükleyici.
insanı yapay ve somut bir dünyadan alıp dokunabileceğin kadar gerçekçi bir soyuta götüren şarkı.
bilmeni istiyorum
o geri gelmeyecek
gözlerimin içine bak
geri gelmeyeceğim

bu yüzden bıçakları çıkar
fareyi yakala
aşağı bakma
onu ağzına itekle

eğer bir köpek olsaydın
doğduğunda seni boğarlardı

gözlerimin içine
bu doğru söylediğimi anlamanın tek yolu

onu pişir
kafasını ez
ve onu saksıya koy

bilmeni istiyorum
o geri gelmeyecek
o şişirilmiş ve donmuş
ve onu çöp kutusuna atmanın hala bir yolu yok

fareyi yakala
kafasını ez
onu saksıya koy
ilk olarak grubun 2002 de yaptığı bir webcast aracılığıyla tanıttığı şarkıdır.
2001 amnesiac albumunden cıkmıs radiohead parcası.
gayet başarılı bir klibi vardır. klibi için;

http://www.youtube.com/watch?v=8vgMYcMROcc
alıp sürükleyen, içine çeken, şarkı bitene kadar da bırakmayan, kabullendirilişin şarkısı. klibi de bir o kadar dahiyanedir ayrıca.
look into my eyes
i'm not coming back

çok kötü eder adamı.
radiohead in loopa alınıp defalarca dinlenmesi gereken parçası. sözleri :

i want you to know
he's not coming back
look into my eyes
i'm not coming back

so knives out
catch the mouse
don't look down
shove it in your mouth