bugün

işte bunlar hep tespit.
(bkz: ateyizler bunuda açıklasın)
Normal şartlarda yazın soğutmada geleneksel evinizde kullandığınız 12000 Btu bir
klima günlük ortalama 6 litre ile 10 litre arası su üretecektir. Bu oran hava sıcaklığı
ve nem oranıyla ilgili olarak çok daha fazla olabilir. Ayrıca soğutulan alanın ve
cihazınızı büyüklüğü de önemli faktörler. Miktar ilk aşamada çok büyük görünmesede
yaz sezonu boyunca bir genel hesaplama yaparsanız rakamlar sizin içinde büyük bir
süpriz olacaktır. Farzedelim yaşadığınız bölgede soğutma sezonunuz 4 ay ve günlük
klimanız 8 litre su oluşturmakta. Ortalama her ayı 30 gün olarak varsayarsak hesabımız
şu şekilde olacaktır. 4 ay x 30 gün = Toplam 120 gün. 120 gün x 8 litre = Toplam 960
litre. izmir gibi metropolitan bir şehirde nüfusun 3 000 000 olduğunu var sayarsak ve
sadece izmirde 500 000 bireyin klima sahibi olduğunu düşünürsek eğer karşınıza çıkan
manzara şu. 500 000 birey x 960 litre = 480 000 000 litre su. Bunu birde Türkiye olarak
düşünün…
otobüslerin arkasından da akan sudur. dayıyorum ağzımı, içiyorum bazen. buz gibi. evet.
en yakın nörologa randevu aldım adına kıymettimi bil.
kısmen katıldığım ama tamamen yanlış olan önermedir.

klima durduk yere su üretmeyeceği gibi klimanın icadı ve suyun var varlığı allah'ın bir hikmetidir. bu kısım doğrudur.

klima içerisindeki soğutucu akışkan sıcak hava ile temas ettiğinde havayı soğutur ve taşıyacağı su buharı miktarının fazlasını taşıyamayacak hale getirir ve terleme oluşturur. buna en basit örnek olarak sıcak havalarda soğuk suyla duş almanız sonucunda vücudunuzun dış yüzeyinde meydana gelen terleme verilebilir.

bu da malum suyun oluşmasını sağlar.

hatta bu nedenledir ki çay harareti keser terimi aslında doğrudur. siz vücut ısınızı arttırırsanız terleme yerine buharlaşma olur.

saygılar.
güncel Önemli Başlıklar