1. 1.
  salonda mutlaka bir vitrin boyle en büyüğünden , salonun tam ortasında bir masa, her yerde biblo ,süs eşyaları , duvarlar genelde beyaz,acık mavi , sonra evin hiç bi yerine çıplak ayakla basılamaz çünkü her yer halıyla kaplıdır ..
  1 ... sinek_sidiği
 2. 2.
  (bkz: kol saati biçimindeki duvar saati)
  ... gerko
 3. 3.
  mobilya ve benzeri herşey ,ahşap veya ahşap eskitmesi olur.tuvalet terliği plastik,ev terliği ise pofuduk olmayan bir terliktir.
  ... hayrola genc
 4. 4.
  (bkz: bunu yapan türktür dedirten olaylar)*
  ... infoman
 5. 5.
  -misafir gelmediği sürece salona adım atmak tehlikeli ve yasaktır...
  6 ... aquantass
 6. 6.
  GiT GiDE ALIŞKANLIKLARIMIZDAN, KÜLTÜRÜMÜZDEN DEMEK iSTEMiYORUM AMA YAŞAM BiÇiMiMiZDEN YAVAŞ YAVAŞ VAZGEÇMEYE VE HATTA KOPMAYA BAŞLADIĞIMIZI DÜŞÜNÜRSEK, YAKLAŞIK 10-15 YIL ÖNCE VE O YAŞAMI BU ZAMANA KADAR TAŞIYAN AiLELERiN YAŞADIĞI EVDiR DiYEBiLiRiZ. ESKi EVLERiN EN BÜYÜK ORTAK ÖZELLiKLERiNDEN BiRi OLAN SAOLUNUN EViN TAM ORTASINDA OLMASI, YANi TÜM ODALARIN SALONA AÇILMASI iLK GÖZE ÇARPAN DETAYDIR. ViTRiN, TELEViZYON, "MÜZiK SETi" ÜZERiNDEKi DANTELLER iSE VAZGEÇiLMEZLERDENDiR.
  2 ... redwinemania
 7. 7.
  şu anda kendi evlerimizde göremesek bile anneanne ya da babaanne evleri bu tiptir. salondaki koltuklar oymalı kakmalı ahşaplı ve kendinden desenli yer yer kadife bir kumaşla kaplıdır. bir köşede mutlaka koltukla takım iç içe geçmiş sehralar bulunur. ortada da daha büyük, camdan bir sehpa vardır. bu sehpanın üzerinde dantel örtüler (bunlar takımdır. televizyon, müzik seti gibi aletlerin üzerine de birer tane koyulur bunlardan. hatta bazı evlerde koltuk kenarlarına da görebiliriz) bu dantel örtülerin üzerinde ise içi yapma çiçek dolu kristal vazo ve içinde bayatlamış şeker olan şekerlik vardır. ailenin annesinin oturduğu koltuğun üzerinde rengarenk bir battaniyemsi vardır kış aylarında. anne bunu dizlerine örter. mutfağa girdiğimizde duvarda saatli maarif takvimi asılı olduğunu görürüz.
  1 -1 ... yasak merve
 8. 8.
  başlığa biraz daha soyut ve manevi anlamda yaklaşırsak, sıcacık ve insani bir evi tipini yansıtır bize. hey gidi gözünü sevdiğimi türkçem..arkamdasın biliyorum..

  efendim şöyle ki, türk insanının kalıplaşmış bir nevi dillere pelesenk olmuş sıfatı misafirperverliktir. bu nedenle türk ailesinin evinde muhakkak misafirleri ağırlamak amacıyla yatak şekline bürünebilen kanepe, koltuk vb eşyalar konuşlandırılır. konuşlandırılır ki, çoluk çocuk, abla kardeş, enişte bacanak, kayınço, baldız hepsi kalabilsin evde. sıcak bir aile ortamı olsun, yemekler yensin, aslan sofraları kurulsun, muhabbetler türk sanat müziği ile şenlensin. hatta sertliğiyle ünlü damat bey bile eşine; hadi hanım kap bir çay bardağı azıcık da sen iç aslan sütü desin...

  türk aileleri kalabalıktı eskiden.. kadir kıymet bilirdi, toplanmayı severdi, bayramlarda ve her fırsatta birarada olmayı severdi..birlik olmayı severdi..bu nedenle uyumak için yer aramak zorunda kalmazdık hiçbirzaman..muhakkak kafamızı koyabileceğimiz döşekler olurdu her zaman..

  oysaki şimdi türk aile tipi de minimalist takılmaya başladı. hem hayatını küçülttü hem de eşyalarını hayatla beraber..
  2 ... mey
 9. 9.
  opsiyonel olarak odasından hiç çıkmayan genç bulunur bu ev tipinde
  3 ... metin oktay
 10. 10.
  "akşam yemeğinden sonra televizyonun başına geçilmesi" gibi dünyanın en antisosyal, en iletişimsiz eylemini de barındıran tiptir * ki tez zamanda eski akşam sohbetlerine dönülmesini dilerim sözlük! saygılar...
  1 ... vivendi