bugün

çalan kişi tarafından keşfedildiğinde kollarının arasında ufak çaplı bir senfoni orkestrası tutmasına sebebiyet verir. Bir şekilde kıçından başından jack girişi olan gitarların sounduyla alakası yoktur klasik gitarın. Tüm renk, ses düzeyi, nüanslar ve hakimiyet sizin parmaklarınızdadır. Çalan kişi tek bir şeyi değil tüm müziği düşünmek zorundadır. Sağ el ile sol elin hareketlerini düşünürken aynı zamanda tüm ''dynamic''leri düşünmesi gerekir. Klasik gitar çalmaktan kastım, klasik gitarla oturup 3-5 akor basıp şarkı söylemek değildir tabiki. Klasik gitarın asıl amacı klasik müzik icra etmektir. Klasik müziğin gitar gibi muhteşem soundlu bir ensturmanla icra edilmesi de çalan kişiye ayrı bir hoşnutluk verir.

Klasik gitar çalmak çok basit düşünülecek bir olay değildir. Bilindiği gibi taksim ve kadıköy gibi istanbul'umuzun güzide yerlerinde herkes gitar çalmaktadır. Artık Gitar denilince akla genellikle elektro gitar gelmektedir. insanlar ''ne tür gitar çalıyorsun'' sorusuna ''klasik gitar'' diye cevap veren kişileri gitar çalan kişi olarak bakmamaktadır. Onun için seviyesi gerçekten yüksek, tekniği oturmuş bir klasik gitarist, her zaman 3-5 tane power chord basan kişiden daha aşağı tutulmaktadır. Bunun nedeni hem elektro gitardan çıkan overdrivelı ya da abuk sabuk bir efekt, ya da sadece görüntüdür. insanlar yapılan işin içeriğinden çok yüzeyselliğine bakmaktadır bu durum direkt olarak bu konuya da yansımaktadır. Ha bu durumdan klasik gitarcıların pek rahatsız olduğunu zannetmiyorum çünkü onlar bu eşsiz ensturmanı çalmanın ne kadar özel bir şey olduğunu ve ayaklar altına düşmemesi gerektiğini çok iyi biliyorlar.

Klasik gitarda yeni bir esere başlama safhası çok keyiflidir. Elektro ya da akustik gitar gibi geçmişi olmayan bir gitar yoktur elinizde. Çalacağınız eserin ayrıntılarını ve bestelenilen kişi tarafından hangi duygular için yazıldığını araştırmak hem tarihi bilmeniz hem de çalacağınız eseri daha iyi icra etmeniz açısından önemlidir. Çalacağınız parçanın armonik analizini yapmak ve klavyenizde bunu hissetmek muhteşem bir duygudur. Armonideki ''movement''ların, parmaklarınız aracılığıyla tellerden dışarıya yansıması, klasik gitara sevginizi daha da artıracaktır.

Klasik gitar çalmak emek ister. Teknik gelişimin yanında, armoni bilgisininde gelişmiş olması gerekir. Klasik gitar sadece gitar değildir aynı zamanda kollarınızın altındaki ufak çaplı bir senfoni orkestrasıdır. sadece onu görmek ve yararlanmasını bilmek gerekir.
sanıldığının aksine çok zordur.ilk başlarda hele.parmaklarınız acır şişer kızarır.nasır tutana kadar parlaklarınız çekersiniz.
öyle 2-3 akor basıp aa ben çalıyorum değildir.klasik gitar ayrıdır.notalarla uçsuz bucaksız bir denizde yüzersiniz.zordur bazen fırlatası gelir insanın elinden ama çalmaya devam ettikçe zevkini aldıkça asla bırakmaz sürekli çalar.hastalık yapar resmen gitarsız yaşayamazsın.bir parçaya başlamak onu bitirmek insana verdiği zevk farklıdır.

çalıyorsanız yeni başlamışsanız asla bırakmayın başta zor gelir evet ama sonrasında dünyaları size verir.
bare basmayı öğrenmekle kesinlikle bitmeyen çalgıdır.
çok klasik bir müzik aletini klasikleştirmektir. artık elektoro, bass zamanı. fakat Hepsinin yeri ayrıdır.
çalınan tür itibariyle çalması zordur. klasik gitarla 2 nolu entrydeki gibi müzikler yapılır. ama teknik olarak bakarsak çalması en kolay olandır. elleri acıtmaz, basit şarkılar çalınabilir, daha kolay akor basılır vs vs. akustik buna göre daha zordur teller çeliktir el acıtır. elektro daha da zordur hem el acıtır hem perdeler ve teller arası mesafe daha dardır. üstelik amfili olduğu için telleri iyi kapamanız lazım yoksa alakasız büssürü ses çıkar.
http://www.facebook.com/v...video.php?v=1578748942562
zor olduğunu duyduğum eylem. lakin azmin elinden birşey kurtulmaz. *****
bunu yapmak istemezdim ama:

(bkz: hasan cihat örter tarzı gitar çalmak)
üniversiteye başlayanların hemen atlamamaları gereken şey.
doğrusu üflemektir. klasik gitar çalınmaz, üflenir. dikkat edelim böyle hususlara lütfen!
kızların ilgisini çekmek için diğerlerinden bir adım önde olmaktır. klasik gitar çalmak.
Ciddi egzersiz ve çalışma ister.
Mecburi durumlar ya da Tembellik edip ara verdiğinizde, tribin nirvanasını yaşatır size.
Tembelleşmiş parmaklarınızla öyle ebleh ebleh kalıverirsiniz.
ihmale gelmez.
akdeniz akşamlarını çalarak insanı baymaktır. bayanlar bu bayanları çok sever.
güncel Önemli Başlıklar