bugün

çikolata ve çiçeği mümkün olan en iyi yerde yaptırmak
takım elbise giymek
yiyecek ya da içecek ne ikram edilirse en azından tadına bakmak, lezzetli olmuş dercesine yüz mimikleri yapmak, öncesinde samimiyet varsa çok lezzetli olmuş demek
kayınpederin tuttuğu takımı tutmak(kızı alana kadar hiç değilse)
gerçekten bir kadın olup olmadığı. *
triko ürünleri alır gibi istememek.

- bi deneseydik biz soyunma kabininde..
(bkz: kiz isterken heyecandan osurmak)
şudur;eğer kızın babası böyle önceden tanışıp konuşulmuş türden ilişkilere karşıysa;istemeye gidildiğinde damat babasının GENÇLER KONUŞUP ANLAŞMIŞ BiRBiRLERiNi SEVMiŞLER diye söze başlamasıdır.
kızın babasının gözleri fal taşı gibi açılır
aman dikkat..
erkek tarafı kız tarafından kızı isterken cocuklar aralarında anlasmış bizede formaliteden istemek kaldı demeyeceksin valla yasanmıs bir örnekdir amcam adamlara "anlaşmışlarsa niye bana geldiniz efendi alın ciceginizi cikolatınızı cıkın evimden " dedi biraz sonrasında olayın " ayıp yahu biz neciyiz burda bas cavusun essegimiyiz tövbe tövbe adamı günaha sokuyolar birde peygamberin adını anıyolar diye eklemisdir.

tavsiyem anlastı kelimesini kullanmasın büyükleriniz kızı isterken
kız istemek için acele etmemek gerekir. önce kızın oturuşu kalkışı incelenmelidir. iyi kalkıp oturuyorsa istenilebilir. konuşmasını da duymak gerekir. vara yoğa da gülmemelidir. daha sonra münasip şekilde babasından istenilir.
''o da beni istiyor mu acaba'' diye nabız yoklama çalışmalarına girişmek. lakin sizin onu istediğiniz kadar o sizi istemiyorsa anaya babaya eşe dosta madara olma durumu oluşur.
turk gencleri isteyecekleri kizin turk irki'ndan olmasina itina gostermelidir.
-asla sarhoş gidilmeyecek
-damat adayı olmadan asla gidilmeyecek
-fırlama kardeş asla ve asla götürülmeyecek
-gidilen evde, evin reisi mutlaka evde olduğunda gidilecek.*
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.