1. 1.
  benden yazarın olmaz'ın belirttiği işlevlerin içinde en büyük paya güdüleme sahiptir. siyasi iktidar ve büyük çıkar grupları kendi amaçları için kitle iletişim araçlarını kontrol eder. bugün türkiye'de akp-doğan grubu'nun yaptığı gibi. ancak bu olayın en gelişmiş hali amerika'da vardır. amerikan halkı bu araçlarla uyutulmakta, ilkelerinin ırak'a özgürlük götürdüğünü falan düşünmeleri sağlanmaktadır.
  ... ad lucem
 2. 2.
  her toplumun farklı oranlarla yararlandığı/yararlandırıldığı işlevlerdir. bilimsel olarak yukarıda sayılan maddeler ortaya çıkarılmış olsa da türkiye için geçerli olan bir tek madde vardır ki o da hepsinin birleşip ortaya güdüleme işlevini çıkarmasıdır.

  türkiyede kitle iletişim araçlarının hepsinin tek amacı olan güdülemeyi, diğer işlevleri kullanarak gerçekleştirmektedir. insanları eğlendirirken, eğitirken, tartıştırırken, bütünleştirirken aslında bunların hepsini güdülemek ve üst yönetimin yönlendirdiği bir idolojiye -ki bu devamlı değişen bir yöndür- doğru ilerletmektir.

  türkiye'yi bir çok avrupa ülkesinden ayıran bir özelliktir bu bahsedilen. insanın kitle iletişim araçlarından kişisel gelişimi ve devinimi için alabileceği tüm besinlerin önceden belirlenmiş olup olmamasıdır. daha basit olarak ortaya konulabilmesi adına bir örnek; bir grup insana (gelişmiş ülkeler) verilen besinler protein, vitamin, karbonhidrat, yağ, mineral bakımından insan sağlığına gerekli oranda zengin iken, diğer gruba (türkiye) verilen aynı besinlerin aynı zamanda içlerinde bolca şeker (şeker burada her dönem değişir, tuz olur, un olur) bulundurulması durumudur. insanları besliyoruz yaftası altında şeker hastası yapmak, tuz hastası yapmak, şişmanlatmak, veya zayıflatıp güçsüz düşürmektir aradaki fark.
  1 ... devedikeni
 3. 3.
  (bkz: manüpülasyon)

  eğer empoze etmen gereken bir şeyler var ise ve çoğunluğa ulaşmak gerekiyorsa kullanılabilecek en güzel manipülatif araçtır. toplu olarak hipnoza sokar milleti kullanmayı biliyorsa eğer.

  ya da gerçekleri saklama aracıdır ki, dünyadan haber aldığını sanan zihniyet aslında yatırıldığı kış uykusunda rahat ettirilmektedir farkında olmadan..
  1 ... mey