bugün

bundan sonra sığınacağım yegane şeylerden biri.
insan cıvıklığının içince sıkışıp kalınan durumlarda, kendimi attığım yeğane limanımdır kitaplar. bu dünyadan uzaklara gidip, ilişkiyi kesmek kafanızı başka tarada çevirmek çok iyi. he birde insanın ömründe okuyacağı kitap sayısı belli olduğundan kitap okurken seçiçi olmakta fayda var.
kitaplar mistir.. en iyi dost, en iyi sırdaştır.. hayatın yorucu gürültüsünden kaçıp sığınılacak en güzel yuvadır kitap..
çok işe yarardır. kendini okuduğun kitabın yazarı, esas oğlu ya da kızı yerine koyarak dünyadan ve problemlerinden bir süreliğine de olsa uzaklaşmanı sağlayacak eşsiz sığınak. iyi ki kitaplar var.
Daha ne olsun üçbeş insana muhtaç etmez.
o muhabbetine dahi katlanamadığın insanın yerine tolstoy victor hugo şeyh galip Konfüçyüs ibni arabi vs. Hepsiyle sohbet edebilirsin.
Belli bir süreliğine de olsa başka bir hayatın içinde olma fırsatıdır. Okuduğum kitabın karakterlerinden biri olurum, böylece gitmediğim yerlere giderim, yeni insanlarla tanışır, onlarla vakit geçiririm. Başka biri gibi hisseder, onun gözünden bakarım dünyaya.
Kitap okumayı severim, ama sığınmak...
fazla dramatik geldi.

Hayat bir yerlere, bir şeylere sığınmak için fazla derin ve yaşanılası.
Sığınmak değil de, bir sürü anıyı sığdırmak mesele. Bunu bazıları kitaba yapıyor, bazıları hayata.
Bazılarının bir kitap okuyunca hayatı değişiyor, bazılarının bir hayat okuyunca kitabı...

Böyleyken böyle.
kitaplarla ilgili romantik bir yaklaşım.
halbuki edebiyat sarsıcı ve yıkıcı olabilir. kitaplar da gerçekler gibi bizden yana değildir.

edit:valla iyi konuşuyorum bugün.
bambaşka alemlere yelken açmaktır.
şu an kırmızı düzeyde almam gerekn 12 kitap var.

sarı düzeyde ise 7.

her an alabilirim ancak ağustos a kadar planlarım kilit.
alıp heba etmek istemiyorum.

ancak 2020 nin son çeyreğinde kitap içip, kitap yiyeceğim.
Kitap sessiz dosttur, hep bizimle olan, biz istediğimizce.
kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla. ben kalemle doğmuşum. insanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım. kelimelerle munisleştirmek istedim düşman bir dünyayı.

(bkz: cemil meriç)