bugün

gerçek arkadaşlığı tadabileceğiniz durum.
Arkandan dedikodunu da yapmazlar mis.
mesela ben candide'i babama tercih ediyorum eheheheee.
eger kisi, kitabi insana tercih ediyorsa henuz o kitapta onu buyuleyen seyi anlatabilicegi insani bulamamis demektir.
bazı insanlar bir kitap kadar bile derin olmadığı için normal olan durum, en azından kitabın içinde ayrı bir dünya var.
Az sayıda insanın başarabildiği durum. Kimse yalnız kaldığını düşünmek istemez çünkü.
kitapları insanlar yazdığı için bir insanı başka bir insana tercih etmekten pek bir farkı yoktur.
Cahilliktir.
Eğer okuduğun kahraman tazeoğlu vb. ise bir işe yaramayacak olan durum. Lakin güzel kitaplarsa eğer çoğu zaman tercih edilesidir.
anlamsızdır. özgüven sorunu yaşayan insanlar sanırım böyle şeyler yapabiliyor. bir kitap sana muzlu süt ısmarlayamaz. boş ver onu sen okumana bak tercih meselesi haline getirme müsait olunca söyle birlikte bir kahve içelim.
Kitapların yeri ayrı insanın yeri ayrıdır. Boş beleş insanlardan ve kitaplardan uzak durmak doğru olandır.
Son tahlilde; insanlar da bir kitaptır okumasını bilirsen.
Yüzyıllık yalnızlık kitabı bittiğinde sevgilimden ayrılmış gibiydim. Bazı kitaplarla gerçekten dost olabiliyorsunuz.
HANGi YAZARDI, ŞiMDi HATIRLAYAMADIM AMA DiYORDU YA:

KiTAPLARDAKi KiŞiLERi TANIYINCA, DIŞARIDAKiLERDEN SOĞUDUM.
''Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim. Kitap benim has bahçemdi. Hayat yolculuğumun sınır taşları kitaplar. '' demiş Cemil Meriç.
Her istediğin zaman sığınabiliyorsun. Sana hiç ihanet etmiyor seni yargılamıyor.seni bulunduğun durumdan çekip çıkarıyor ve bambaşka dünyalara götürüyor.. işte bu yüzden kitap en iyi dosttur.
Yapılabilecek en mantıklı iştir.

Bir kişi bile normal olmaz mı, güvenilir olmaz mı?
Olmaz.

"Heh iste bu tam da aranan insan." dedigin bi kişi bile çıkmaz mi karşına?
Çıkmaz.

O zaman oku, hayal et, hayata küfret ve yola devam et.
biraz eksik.

kitapları ve hayvanları tercih ediyorum ben.

insanlar çok boktan.
Kitap ve insan iki ayrı olgudur, verdikleri tatmin ve keyifler birbirinden farklıdır.
Dolayısıyla kıyas ve tercih durumu yapılması anlamsızdır.
Ôyle bir kitap okursunuz ki, kimsecikleri istemezsiniz, öyle bir insanla sohbet edersiniz ki, kitap mitap umurunuzda bile olmaz...
ortak realitede bir araya gelinen ve iletişim kurulabilen insanların, iletişim kurma işlemini "düşünmeden konuşmak" yönünde seçtiklerini farz eden kişilerce gerçekleştirilen eylemdir.

kitaplarda bulunan ve beyan edilen durumlar; revize edilebilir, daha anlaşılabilir formlara sokulabilir, eksik kalınan ya da sonu gelmeyen cümlelerden uzak, gündelik konuşma diline oranla daha akıcı ve çok farklı kültürleri bir arada, bir uyum içerisinde sunduğu için tercih edilmektedir. (tabii ki konuya hakim olmayan çevirmenlerin, felsefe kitaplarını tercüme ederek piyasaya sürmesi, bu avantajları ortadan kaldırmaktadır)

kitapları insanlara tercih etme önermesini sunan kişi, en temelinde, banel bir hayattan kurtularak, bir ütopik/distopik dünya arayışında olan kişilerdendir. kendisini bu yönde alıştırırsa, sosyal alanlarda gerçekleşen muhabbetlere katılamama sorunu dahi yaşayabilir. (böyle devam ederse, yeni trend hastalığımız "şizoidlik" olacaktır)

not: Mevlana'nın dediği gibi; “Tıpkı bir pergel gibi”, bir ayağım şeraitte, öteki ayağımla bütün kâinatı dolaşırım.” (şerait ortak realite ise bütün kainattan kasıt ütopyalar ve distopyalar olmasın...)
eve kapanıp hiç dışarı çıkmamakla sonuçlanabilir. bir süre sonra o çizgiyi kaybedersiniz ve tamamen yalnız bir insana dönüşürsünüz.
son 5 yıldır yaptığım tercihtir. çok, çok ama çok mutluyum.

sebebini anlatıp kimseyi sıkmak istemiyorum...
Vallahi özlüyorum o günlerimi.
gayet mantıklıdır. bazı dönemlerde bana da olur bu .
ikisinin de söyleceği çok şey vardır fakat kitaplar insanlar gibi boş konuşmazlar.
EĞER kötü bir dönemdeyseniz ve az sorunla atlatmak istiyorsanız yapmanız gereken şeydir.