1. 1.
  6 yılda üç kitap yayınlamış bir yazar olarak buraya tecrübelerimi aktarayım ki kitap yayınlamak isteyen şairler yazarlar faydalansın,

  Efendim öncelikle bir kitap yazıyorsunuz ve son noktayı koyup yayınevi aramaya başlıyorsunuz. Tabi ilk akla gelen, Can Yayınları, Doğan Yayınları gibi büyük firmalar, ama orada kitap yayınlatmak öyle kolay şey değil, bu yayınevleri sadece prestijli yazarlarla çalışıyor, öyle her önüne gelen Can Yayınları'ndan kitap çıkarmış olsa Can Yayınları Can olur muydu? Olmazdı tabi.

  Peki ne yapacağız diyorsunuz?

  Ne yapacağınızı söyleyeyim, PARA'yla kitap bastıracaksınız!

  Evet yanlış okumadınız, bastıracaksınız parayı basacaklar kitabınız *

  Bu konuda size iki yayınevi tavsiye edeceğim

  Biri benim de 6 yıldır kitaplarımı yayınladığım SOKAK KiTAPLARI YAYINLARI

  diğeri yeni bir yayınevi ROMEO YAYINLARI
  aha bu da linkleri  her ikisi de iyi yayınevi.

  Şimdi biraz yayın deneyimimi anlatayım da faydalananın.

  Öncelikle sokak kitapları yayınlarını internetten buldum, sitelerini inceledim falan fıstık, mail ile irtibat kurdum, derken eserimi gönderdim, sayfa sayısı hesaplandı, bir bütçe belirlendi ve pazarlık şu bu derken 3 bin liraya anlaştık. Tabi 6 yıl önce.

  1000 lirasını peşin verdim, sonra editörlük yapıldı ve kapak tasarımı yapıldı. Editörlük de kapak tasarımı da on numara yapıldı allahları var şimdi.

  sonra örnek kitap aşamasına geldik ve örnek kitap basıldı. ben baktım beğendim ve işte budur dedim.

  Örnek kitabı beğendikten sonra 1000 lira daha ödedim, onu da aldıktan sonra asıl baskıyı yaptılar. biz 1000 adet anlaşmıştık. Asıl baskı bittikten sonra beni depoya çağırdılar, gittim kitaplarımı gördüm, saydım baktım 1000 tane evet. son kalan parayı da o zaman ödedim.

  derken efendim dağıtım süreci başladı, D&R mağazaları falan her yere dağıttılar kitabımı, ondan da çok memnun kaldım, 6 ayda bir de bana Telif ödediler, telif etiket fiyatının % 40'ı oluyor, bu zaten standart birşeymiş.

  böyle yani, parasız kitap bastırmak zor iş, parayla bastıracaksanız da sokak kitapları yayınları iyi yer, zaten sahibi olan uğur ziya şimşek de genç bir yazar. 30'lu yaşlarda, yedi tane kitabı var, güzel adam, bir kere izmir fuarında aynı saatte imza günü yaptık, eğlenceli biri.

  tabi gönül ister ki biz de can yayınlarından falan parasız kitap çıkartalım ama nerdeeeee
  19 -5 ... already flew jr
 2. 2.
  ikinci adam yayınları ile çalışan bir iki yazar arkadaşım olmuştu.
  onlarında kitapları gerçekten çok iyi ve baskı kaliteleri güzeldi.
  bende yakın zaman da yayınlayacağım kitap için bir kaç bir şey planlıyorum bakalım.
  6 ... i am lucifer
 3. 3.
  Yayın kitaplar için yayım ise süreli eserler için diye biliyorum, yani dergi gibi.
  ... sunasunasuna
 4. 4.
  Şiirlerimi 2017 yılında kitap haline getirdim,

  2017 Ocak ayında Sokak Kitapları Yayınları ile anlaştım, bir ay içinde kitabım basıldı. Editörlük, tasarım, dağıtım, reklam falan hepsi çok güzel oldu ama yine de parayla kitap bastırmak biraz değişik bir duygu

  insan istiyor tabi, eseri beğenilsin ve hiçbir ücret istenmeden yayınevi tarafından karşılansın her şey ama, biraz da gerçekçi olmak lazım,

  özellikle şiir kitapları hiç satılmıyor, ben çevremdeki insanlara bakıyorum, bir kişi de demiyor ki "bugün kitapçıya gittim ve şiir kitabı aldım." yani böyle bir cümle duymak, dünyaya meteor çarpıyormuş cümlesini duymaktan daha zor hale geldi.

  tabi öyle olunca da yayınevleri elini cebine atıp kimsenin şiir kitabını basmıyor, tek çare olarak ücretle kitap yayınlamak kalıyor,

  bloguma da yazdım,

  http://blog.milliyet.com....recim/Blog/?BlogNo=555761
  1 ... karen ok
 5. 5.
  yayınlamak ile yayımlamak arasındaki fark bu muymuş?

  o halde toplumun büyük kısmı yanlış kullanıyor!
  1 ... karen ok
 6. 6.
  Yok abi ya, söylediklerinde doğru şeyler olsa da katılmadığım noktalar da var.

  Orhan Pamuk güzel örnek vermişsin ama biz orhan pamuk değiliz ki?

  Bir de şu var, dünya çapında şöhret olmuş ve ilk kitabını kendi parasıyla bastırmış sürüsüne bereket yazar var abi,

  sonra bizim yayınevinde de var abi, ilk kitabını sokak kitapları yayınları ile para ödeyerek çıkartıp sonra destek yayınlarına geçen, doğan yayınlarına geçen, timaş yayınlarına geçen yazarlar var, mesela benim yazar arkadaşım uğur gökbulut ilk kitabını sokak kitapları ile para ödeyerek çıkardı, o kitap 8. baskıyı gördü sonra uğur'a destek yayınlarından teklif geldi oraya geçti,

  yani oluyor böyle şeyler.

  yine kendisi yakın arkadaşım olur, Işıl Parlakyıldız, ilk kitabını sokak kitapları ile yayınladı, zaten ben getirdim yayınevine, ondan sonra ışıl müptela yayınlarına geçti, oradan indigo yayınlarına geçti, şimdi kitapyurdu.com'a gir bak, çıkardığı kitap bir hafta içinde 1000 adeti sadece kitapyurdu.com 'da gördü, toplamda on binlerce satılıyor,

  yani uzun lafın kısası,

  söylediğin şeylerde haklılık payı var ama sen edebiyatı sadece piramidin tepesi olarak görmüşsün, orhan pamuk falan eyvalla, ama velevki benim orhan pamuk olma hedefim yok, hobi olarak yapıyorum ki öyle zaten, işim gücüm var, yani bu durumda da benim para ödeyerek kitap yayınlamam niye kötü olsun ki

  ihtiyaç meselesi bu,

  ama yine de tabi yazdıklarında haklılık payı yüksek.
  1 ... already flew jr
 7. 7.
  şiir kitabı yayınlatmak istiyorsak daha mı zor?
  1 ... galanthus7
 8. 8.
  6 yılda üç kitap yayınlamış bir yazar olarak buraya tecrübelerimi aktarayım ki kitap yayınlamak isteyen şairler yazarlar faydalansın, `(faydalansın'dan sonra virgül değil noktalı virgül veya iki nokta üst üste)
  `
  efendim öncelikle bir kitap yazıyorsunuz ve son noktayı koyup yayınevi aramaya başlıyorsunuz. tabi(tabi değil tabii) ilk akla gelen, can yayınları, doğan yayınları gibi büyük firmalar, (ama'dan önce virgül olmaz) ama orada kitap yayınlatmak öyle kolay şey değil, bu yayınevleri sadece prestijli yazarlarla çalışıyor, öyle her önüne gelen can yayınları'ndan kitap çıkarmış olsa can yayınları can olur muydu? olmazdı tabi.

  peki ne yapacağız diyorsunuz?

  ne yapacağınızı söyleyeyim, (söyleyeyim'den sonra virgül değil noktalı virgül, para özel isim değildir dolayısıyla kesme işaretine gerek yok) para'yla kitap bastıracaksınız!

  evet yanlış okumadınız, bastıracaksınız parayı basacaklar kitabınız *

  bu konuda size iki yayınevi tavsiye edeceğim

  biri benim de 6 yıldır kitaplarımı yayınladığım sokak kitaplari yayinlari

  diğeri yeni bir yayınevi romeo yayinlari


  her ikisi de iyi yayınevi.

  şimdi biraz yayın deneyimimi anlatayım da faydalananın.

  öncelikle sokak kitapları yayınlarını internetten buldum, sitelerini inceledim falan fıstık, mail ile irtibat kurdum, derken eserimi gönderdim, sayfa sayısı hesaplandı, bir bütçe belirlendi ve pazarlık şu bu derken 3 bin liraya anlaştık. tabi 6 yıl önce.

  1000 lirasını peşin verdim, sonra editörlük yapıldı ve kapak tasarımı yapıldı. editörlük de kapak tasarımı da on numara yapıldı allahları var şimdi.

  sonra örnek kitap aşamasına geldik ve örnek kitap basıldı. ben baktım beğendim ve işte budur dedim.

  örnek kitabı beğendikten sonra 1000 lira daha ödedim, onu da aldıktan sonra asıl baskıyı yaptılar. biz 1000 adet anlaşmıştık. asıl baskı bittikten sonra beni depoya çağırdılar, gittim kitaplarımı gördüm, saydım baktım 1000 tane evet. son kalan parayı da o zaman ödedim.

  derken efendim dağıtım süreci başladı, d&r mağazaları falan her yere dağıttılar kitabımı, ondan da çok memnun kaldım, 6 ayda bir de bana telif ödediler, telif etiket fiyatının % 40'ı oluyor, bu zaten standart birşeymiş.

  böyle yani, parasız kitap bastırmak zor iş, parayla bastıracaksanız da sokak kitapları yayınları iyi yer, zaten sahibi olan uğur ziya şimşek de genç bir yazar. 30'lu yaşlarda, yedi tane kitabı var, güzel adam, bir kere izmir fuarında aynı saatte imza günü yaptık, eğlenceli biri.

  tabi gönül ister ki biz de can yayınlarından falan parasız kitap çıkartalım ama nerdeeeee (burayı konuşma dili olarak yazdığın için yazım yanlışı addetmedim)

  özet: parayla kitap basarsan yazım yanlışlarının olması çok normal
  5 ... the adamin biri
 9. 9.
  şiir kitabı yayınlatmak en zor olanı, çünkü çok az satıldığı için kimse yayınlamak istemiyor, ancak ücret ödeyerek yayınlama şansın var
  ... already flew jr
 10. 10.
  Bence az bile hata yapmışım. Ben de senin hatalarını bulayım:

  özet: parayla kitap basarsan yazım yanlışlarının olması çok normal (demişsin)

  1- Cümle küçük harf ile başlamaz. Özet olması gerekirdi.
  2- Cümle sonu mutlaka bir noktalama işareti ile biter. Senin cümlen öyle kalmış. Nokta ve ünlem olmalıydı.

  Biraz uzun yazsanız neler çıkacak neler!
  -2 ... already flew jr