bugün

kitap okuyunca kendisini bir halt sanan insandır.

bir başka acayip derin konu, yani şu kitap mevzusu, ne varsa bu kitap da!, lan kardeşim bir delikanlı olun delikanlı, kitap da kitap yok bilmem nelerle insan olunmuyor insan!, sen daha kalbinin o güzelliğini köreltmiş olarak aç çocukları düşünmeden evinin bir köşesinde onlar için bir şeyler yapmayı düşünmeden almışsın eline kitabı bana ne onlara ne faydası var!.

örnekler bitmez, sen yoldaki karının poposuna bakıyorsan, sen güzel kızım yakışıklı erkek kölesi olmayı düşünürken kitaptan mı öğretiyorlar bunları ha size haa?. pardoon?. ya geçin bana anlatmayın.
Kitap okumayıp da kendini adam sanan insandan daha iyidir, daha makbuldür.
görsel

adam olmayan bir insan zaten hiçbir yerde adam değildir. kitapla alakası yok...
Sahip olunabilecek en saçma görüş açısıdır. Bir kere adam değilsen kitap okumadan da adam değilsindir, kitap okuyanların derdi bu şekilde tanımlanmış bir adam olma kriterine sahip olmak olmadığı muhakkaktır. Sonra evinde kitap okuyan insan sayısı artarsa uzun vadede ülkedeki bilinçli insan sayısı da artar ve bu da ekonomik göstergelerde kendisini belli eder. Bu durumda eskiye nazaran aç çocuk sayısı azalır. Problem?
kitap okumayan adam bir adamdır, kitap okuyan hele de ondan bir şeyler kapan adam iki adamdır.
'' Okumak cehaleti götürür, eşeklik baki kalır '' cümlesindeki eşekler için doğru bir önermedir.
kitap okudu diye kendini adam sanan insan -çok afedersiniz- bir kadını becerdi diye kendini pezevenk zanneder.
yazdıkları çok okunuyor diye kendini adam sanan insandan farkı yoktur. kıssadan hisse; önemli olan kendimizi kendimizin adam sanması değil, başkalarının bunu takdir etmesidir. fakat sanması değil.
(bkz: sözlüğe yazınca kendisini bişey sanan mal)
Arkadaş grubunuz arasında kendi okuduğu kitapları sizin de okuyup okumadığınızı sorup duran, aranızda başka okuyan varsa gruptan koparak ayrı bir evrendeymişçesine okuyan kişiyle kitabı tartışmaya başlayarak saçma bir ısrarla sizin de o kitabı okumanızı söyleyip duran, zavallı ama konuşması düzgün olan, güzel cümleler kurabilen insancıklardır.
adam sandığına göre kadındır hayal dünyasını geliştirmiş.

ben bu yazıyı niye yazdım bilmiyorum gidip kitap okuyayım.
kitap okumayıp, okuyana bok atan orospu çocuklarınca eleştirilmeye çalışılan insandır.

he veletler he.
Kitap okumayanların sıgındıgı cümledir.Az oku da beynin çalıssın.
anlayamadığım bir önerme. o iseler, o böyle yapsalar falan. yani kitap okumayla ne alakası var kıza laf atmanın. bağdaştıramadım, beynim yandı. hep farklı kafalar bunlar,ondan oluyor.
kitap okumayıp kendini bir bok sanan adamdan adamdır.
Kitabı okumak için okur bi bok anlıcağı yoktur yani bırakın onu kitaplarıyla takılsın.
başkalarını yargılamak yerine adam olmak için ufak da olsa bir çaba gösteren, kimin adam olup kimin adam olamadığını bildiğini sanan insandan kat kat iyi olan insandır.
Kitabı gösteriş için okuyan adamdan bir farkı yoktur.
En sinir eden versiyonu otobüste güç bela ayakta kalabiliyorken; bir elinde kitapla yarım saat boyunca aynı sayfaya bakıp entel gözükmeye çalışandır.
Henüz yeni başlamıştır.
okudukça başak olgunlaşacak ve eğilecektir.
hayatında 1 tek kitap bile okumamış cahilden daha modern, daha ilginç, daha karizmatik insandır. Şiddetle Kınıyorum.
hayatında masal ve ders kitaplarından başka bir şey okumamış insandan daha iyi insandır. ayrıca kitap okumak var, kitap okumak var.
okuyup anlamıyorsan sadece okuman hızlanır, eşeklik baki kalır.
Sansın..
Niye sanmasın ki?
Eline emanet alan, iki bıra içen, üç beş faça atan, eli para gören, altında sıfır arabası olan, kolunda kız gezdiren, yakışıklı a zengin adamla.. Velhasıl baskasında olmayan bir şeye sahip olmaktan başka fazlası olmayan onca insan kendini adam sanarken..

Bırakın kitap okuyup söyleyecek sözüne söz katan gariban da sanıversin kendini adam.. Hem beş dakika sonra o etki kaybolur kitap okuyan adamda, çünkü daha ogrenılecek çok şey olduğunu hiç unutmaz. arada bır bır sey sansa da kendini, sırf okuyarak varacağı adamlık da yoktur gözü. Zira adamlık yazı icat olmadan da vardı.
ciddi manada kendisini okumaya, araştırmaya, ilme ve birikime vermiş bir insan ile mukayese bile edilemeyecek insandır. zira okuma kültürünü içselleştirmiş, ekmek ve su gibi yaşamının bir parçası haline getirmiş bir insanda asla tanık olamayacağınız bir hadisedir. okuyan insan tevazu sahibidir. okudukça, öğrendikçe aslında ne kadar bilgisiz, cahil bir insan olduğunun farkına varır. kendisinin okyanusta bir damla olduğunun farkındadır. bunun aksine kitap okumayan bir insanın kendi kapasitesini ölçüp değerlendirebileceği bir idrak mekanizması olmaması, kendisini her şeyin bilgisine sahip hissettirir.
Okumayan mı adam olacak? Kitap okumak başka dünyalara, düşüncelere ve olgunluğa her daim kapı açmaktır.
güncel Önemli Başlıklar