bugün

Kitap okuma eylemine geçildiği sırada yapılmaması gerekenler bütünü..

asla bilgisayarınızı calısır vaziyette bırakmayın. telefonunuzun internet erişimini kesin. televizyonu kapatın. bir de uykunuzu almış olmaya dikkat edin. keza kitap okudugunuzu sandıgınız esnada uyuyor olabilirsiniz. *
bilgisayar telefondan uzak olacaksınız.

sadece ben mi yapıyorum bilmiyorum ama,

10 sayfada 1 falan telefona/bilgisayara bakma hakkı veriyordum kendime.

hep uzak olmak gerek.
yatmayın.yatarak tv izlenir,kitap okunmaz.
burun karıştırmayın arkadaşlar. Sonra o makukular kitaba yapışıyor. Lütfen.
artistlik yapmayın. kitabı kendiniz için okuyun, kitap okuyorum demek için değil.
Yatarak okumayın sonra uyunuyor. Telefonu bırakabiliyorsanız telefonu bırakın. Sonra da rahatça kitabınızı okuyun.
çabuk yanıp tükenen sigara içmeyin kitap okurken şöyle tekel ürünü samsun gibi bişey olsun yoksa sigaradan bir fırt çekmeden sigara biter ve bittiğini bile anlamadan elinizi yakarsınız, koltuğa, kitaba, yatağa süzgeç gibi delikler açarsınız.
(bkz: göz kapaklarını kapatmak)
yatmayın. Çok kısa sürede uykunuz gelir.
müzik dinlenmemeli. belki de sorun bendedir.
ağaç altı, yol kenarı park gibi, hareketli ve sesli yerlerde olunmamalıdır.
bir kere asla dolmuşta, otobüs de, trende, metroda, uçakta okuyormuş gibi yapıp dikkat çekmeye çalışmayın.
dergi okumak.
Müzik dinlemek.
Kusmak.
sözlükle olan bağlantınızı kesin.
hamburger, sandviç vb. yemek. zira içindeki ketçap, mayonez, turşu falan kitabın üzerine dökülüp/akıp güzelim sayfaların lekelenmesine yol açabilir.
sevişmeyin.
sıcak bir içecekle okumayın. ya üstünüze döküp kendinizi yakarsınız ya da kitaba döküp güzelim kitabı mahvedersiniz.
hiçbir şey.
kitap okurken işbu eylem dışında hiçbir şey yapmayın.
Uyumak.
Telefonla uğraşılmamali, bir şey yiyip içilmemeli, müzik dinlenmemeli sakince otur koltuğuna veya uzan yatağına yarım saat 45dakika kendini seçtiğin kitabın dünyasına birak bu binevi terapidir beyinin dinlenir kitap okuman bittikten sonra 5dakika gözlerini kapat ve telefon müzik pc yemek yemek yapmak istediğin her şeyi yap. Ama kitap okurken yapma.
yüksek sesle müzik dinleyip sakız Çiğnerken sesli bir şekilde şarkıya eşlik etmek.
tv izleme. hem izlediğin hem kitap mahvolur. ikisindende bir şey anlamazsın.
sözlü müzik dinlemek epey dikkat dağıtır, klasikler ve jazz idealdir iyi bir okumak için.