1. 1.
  özellikle şehiriçi ve şehirdışı otobüs yolculuklarında karşılaşılan bir durumdur. bazı kişiler -ki bunlardan bir çoğu aramızda da olabilir, hatta şu an bu yazıyı okuyor da olabilir- kitap okurken kitabın üzerine kalem ile notlar alırlar. bazen post-itler kullanırlar, bazen yanlarında bir de küçük not defteri taşıyıp oraya yazarlar birşeyler ama habire not alırlar. okulda derste bile not almayan ben, bir kitap okurken -ki gayet iyi sayıda kitap okumuşluğum vardır, hani öyle lan öküze bak hem kitap okumaz hem de not almaktan birşey anlamaya çalışır denmesin diye böyle bir bilgi veriyorum- ne için not alınır, sonra o nota neden bakılır, ne zaman bakılır, bakılsa ne kazanılır, bakılmazsa ne kaybedilir gibi sorular eşliğinde her bir kitaba başladığımda ulan dur bu sefer ben de not alacağım derim fakat aldığım tek not, kitabın ilk sayfasında son bulur. benim okul o yüzden zor bittiydi herhalde.
  2 ... devedikeni
 2. 2.
  okur yazar olmanın ispati için uygulanabilecek deneme yanilma metodu
  -oku lan hatta okurken yaz bir taraftan...bak yazamıyor yok sana kırmızı kurdela falan...
  2 ... evey
 3. 3.
  okumanın kalıcı hale gelmesi için gerekli bir metodtur. aynı zamanda, kitabın satırları çizilmek suretiyle, ok çıkarmak veya sayfa kenarına not düşmek suretiyle de gerçekleştirilebilir.

  (bkz: atatürk ün okuduğu kitaplar)
  3 -1 ... beyazyelkenli
 4. 4.
  bilginin tazelenmesi için ya da çok beğenilen veya anlaşılamayan, üzerinde kafa yorulması gereken sözler için, kitap okurken yazarın tavsiye ettiği eserleri araştırmak için gibi bi sürü nedenle not tututabilir. not tutmanın da bir adabı vardır, kitabın orasına burasına tutulan not, not değildir. kitaba karşı yapılan saygısızlıktır.
  3 ... demester
 5. 5.
  batı dillerinde okuyan öğrencilerin karakteristik özelliğidir, olmak zorundadır, olmazsa olmazdır. okunan kitabın bitmesini zorlaştıran hatta zamanı iki katına çıkaran aktivitedir.
  4 ... phoebebuffay
 6. 6.
  aynı kitap tekrar okunduğunda gerçekleri ortaya seren hadisedir.. bir yıl önce alınan notun bir yıl sonra hiçbir anlamı yoktur.. neden? insan değişmiştir.. hadi canım..
  2 ... janis joplin
 7. 7.
  kitaptaki herhangi bir bilginin dogruluğunu araştırmak için kullanılabilecek yöntemdir...genelde tarihi veya siyasi kitaplarda yapılır...
  1 -1 ... chacal
 8. 8.
  güzel bir eylemdir lakin öyle kitaplar vardır ki üzerine yazıp çizmeye kıyamazsınız, sadece defalarca okumakla yetinirsiniz.
  ... gidesimvar
 9. 9.
  bilmediklerini öğrenmek ya da anlamayı genleştirmek için kullanılan yöntemdir.
  ... yunusvdemir
 10. 10.
  öyle kitaplar vardır ki size kendini çizdirmez. zira her yeri çizmeliktir.
  faydalı bir eylemdir.
  ... tabi o zamanlar gencim