bugün

bu milletin öne çıkıp muassır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmasını istiyorsanız yapmanız gereken iştir.
kitap okumak, hazırcılıktan başka bişey değildir. tıpkı araba, aypon, uçak ithal edip kullanmak gibi.
misal, jeoloji kitabı okuyacağına, al eline çekicini çık bi araziye. incele kayaları. yaz bi kitap adını da mesela, bağcılar ın basit jeolojik incelemesi koy.
bu sana ve ülkeye, okuyacağın en iyi jeoloji kitabından daha çok bilgi öğretir. dikkat ettin mi bak gidip amreika nın jeolojik yapısını değil de yaşadığın semt olan bağcılar ın jeolojik yapısını öğrendin. bu kullanılabilir bir bilgidir. gidip amerika da bi iş yapamazsın ama belki yarın bağcılar da bi iş kurarsın ve bu bilgi lazım olabilir.

yani fasoncu olmayın, üretici olun.
hazırcı zihniyet atağa geçmiş. illa da bilgiyi de dışarıdan alıcaz diyor.
lan oğlum üretsene . kötü bişey mi dedim. üret diyorum.
adamın karşı argümanı yok. sadece sokak hanımları gibi tükürmekle geçiştirmiş.
argüman açıklamaya bile üşenmiş ya da yoksa, demek ki.

biri de bağcılar örneğini direk gidip bağcılar ı araştırın diye anlamış. te allaam ya. işte bunlar hep hazırcılıktan. bunların eline vericen bi metin hababam okuycaklar. hazır ya. zahmetsiz. la biraz zorlayın kafaları.
Giriş ile örnek arasında tutarsızlık var bana göre. Bağcılar'ın kayaç yapısını bilmek için evet gidip kazmak gerekebilir. Sonra da kitap yazılabilir. Deprem bekleniyor ve kayaç yapıları deprem için önemli. Eğer daha önce yapılan incelemelerden farklı olarak , depreme daha az dirençli kayaç tiplerine ve tabaka yapılarına rastlandıysa risk tespiti uygun yapılmamış olabilir.

Afyon veya uçak üretmek için kitap okumalısınız.
ayfon ve uçak üretmek için kitap okumanız bi işe yaramaz çünkü o bilgiler lisanslıdır. yaptırmazlar, kullandırmazlar.
onun yerine dandik bi uçak yapmaya başlayıp, onunla ilgili bir kitap yazmalısınız. sonra da o bilgileri partikle birleştirip, işleyip mevcut uçakların özelliklerinde ama kendi fikir üretiminizin ürünü yeni uçaklar yapmalısınız. aksi halde fasoncu olursunuz. onlar size bilgiyi ve teknolojiyi ve hatta imlar için gerekli makinaları satar. sizde kas gücünüzle bişeyler yapar, dünyanın en iyi fasoncusu olursunuz.
çapraz okuma nedir bilmeyen yazar beyanı.
bir konuda fikir ve bilgi sahibi olmak için deneyimlemek zorunda değilsin. bilginin kümülatifliğini reddetmek başlanılan yere dönmek demek zaten.
Benim kastettigim kitap ders kitabı. Temel fizik bilmeyen Aero dinamik veya malzeme biliminden nasibini almamış biri temel tasarım ilkelerini anlamadan uçak tasarlarsa sonuç hüsran olur.

Bizim eğitim ile ilgili en temel sorunumuz bu. Biz kariyer odaklı eğitim veriyoruz. Üniversite eğitimi olmadan hatta olduğu hallerde bile iş bulmanın mümkün olmadığı bir ülkede, kuramsal bilgiyi öğrenme ihtiyacı duymayan bir nesil var.

Her şey bir bütün ve birbiri ile ilişkili. Meraklısına :

(bkz: 3 aptal)
bugün her şeye itiraz edesim var galiba.
uçak yapmak için temek fizik kurallarını öğrenmek şart değildir. bu sizin beyninizi kullanmayacağınız bilgilerle doldurur.
öğrenmeniz gerek uçak fiziğidir.
kanat geriye kıvrılınca uçak hangi özelliği kazanıyor, geniş kanatlı olunca hangi özelliği kazanıyor. bunlara odaklanmak lazım. yemişim elma fiziğini.

bak batıdan örnek vermek beni her zaman üzmüştür ama oralarda gerçek proje okulları moda olmaya başlamış.
misal okulun projesi elektrikli otomobil yapmak. direk dalın başlayın diyorlar öğrenciye. o oturuyor. ancak kendisine lazım olan bilgiyi öğreniyor. ha bu arada temel fiziği öğrenirse de öğreniyor.
olay bu yani.

hep teknikten gittik. roman ele alalım. dedin ki okumiyim bi tane de ben yazayım. al pamuk abimiz ne anlatıyor. büyüdüğü semti anlatıyor.anlat sende. belki sende bi pamuk olursun.
ha nerde yayınlıycam deme. internete koyarsın. bi dene la. ne kaybedeceksin.
başkalarının fikrilerini oku oku ne elde ediceksin. anca o adamı daha iyi tanırsın o kadar.
Sözelci olduğum için ne temel fiziği ne de uçak fiziğini ve aralarında olan ilişkiyi bilmiyorum. Bu nedenle bu konuyu daha ileriye taşıyabilir durumda değilim. Teknik konulara hakim arkadaşlara bırakıyorum bu tartışmayı. Herkes bildiği konuda konuşmalı. Ben bilmiyorum.
SEn kitap yazdın sanırım?
Ananın amı, yazdık da bastın mı?

Not düşülsün; bırak büyükleri, küçük yayınevleri bile -amerikan başkanı dahil- tanınmamış yazarların kitaplarını basmıyor. Bunu dürüstçe söyleyen de var, lafı o noktaya getiren de ama genelde dosyanıza hiçbir şekilde dönmüyorlar. Yani senin film işi yatıyor faruk.

Bir yayınevinden ilk romanım için "kokoreç bey, elinize sağlık ama bunu basamayız" yanıtı aldım. Büyüklerden biriydi üstelik, dürüstlükleri için teşekkür ettim. (Konusu sakat...)

ikinci romanımı wattpad'den beleş yayınladım. Okunup okunmaması önemli değil, telif hakları şeysine giriyor. Ondan mütevellit...

Failatün, failatün, failatün, tanım: ya bilmeden yahut aşırı iyimserlikle verilmiş tavsiye.
öncelikle bu kitabı raduyev e ithaf ediyorum lan.

adam güzel anlamış lakin gene fasoncu zihniyetin yolundan gidiyor.
amerikan kitabını okuyup jeolojik araştırma nasıl yapılırı öğrenirsen onları geçemezsin. adamlar senden 100 yıl ileride.
direk bağcılar a dalacaksın. kazacan dağları taşları. kafandaki algoritma ya göre yazıcan bulgularını. farklı bakacaksın. onlar kayaları oluşumlarına göre ayırdıysa sen rengine göre ayıracaksın. ya da başka bi kritere göre.

yani napıyorsun, böyle yaparak? farklı keşifler yapma yolunda zar atıyorsun. bilimsel zar atmaya karşı çıkmayın kolomb sizi yakar. adam nasıl gidileceğini bilmeden dalmış, okyanısa. siz bağcılar a girmeye korkuyorsunuz.
güncel Önemli Başlıklar