1. 1.
  adi herifin tekidir. bir de edebiyat parçalar size!
  -1 ... gece lampulu
 2. 2.
  bunlar sadece klasikleri bilirler. yeni çıkan, herkes tarafından beğenilen bir kitabın ismini söyleyin saf saf bakarlar. genellikle ilköğretim okullarında öğrencilere uyakları anlatmakla meşguldürler. tüm lise camiasından uzak olasıcalar
  2 ... gama
 3. 3.
  lisedeki edebiyat öğretmenlerinin çoğudur.
  ... eraserhead
 4. 4.
  yaptığı sözleşmede devamlı kitap okuyacağına dair bir madde bulunmayan öğretmendir.
  3 -1 ... 3 puan icin geldik
 5. 5.
  (bkz: bu ne yaman çelişki anne)
  ... yagmurbesleyen
 6. 6.
  felsefeciler çok kitap okurlar, ancak hiç biri kitap okuyun diye diretmez.
  çıkarım: kitap okuyan hocalar kitap okuyun diye diretmez. o zaman kitap okuyun diyen hocalar kitap okumazlar.
  ... mit 16
 7. 7.
  hocam okuyabileceğim güzel kitaplar tavsiye eder misiniz şeklinde soran öğrenciye aklıma birşey gelmiyor yıllardır kitap okuyor muyum bir sorsana gibi pişkince cevap veren edebiyat öğretmeni hala yaşamaktadır şu an itibari ile yeryüzünde.
  ... haricname
 8. 8.
  Edebiyatı sadece roman okumaktan ibaret sayanlar roman okumayan edebiyat öğretmenine giydirmişler.Üniversitede sadece belli başlı Türk edebiyatında öne çıkmış romanlar okutulur.Cumhuriyet edebiyatı ise sadece 4. Sınıfta yarım dönem gösterilir. 4 yıllık edebiyat öğretimi Göktürkçe uygurca karahanlıca harezimce kıpçakça eski oğuzca osmanlı türkçesi gibi türkçenin tarihi dönem özellikleri ve bu dönemde yazılmış edebi metinleri çözümlemeye yöneliktir.
  Halk edebiyatı derslerinde ilk önce biz halk mıyız sorusu cevaplanmaya çalışılır halk nedir ve başka kültürlerde halkın ne olduğuna bakılır bu yönüyle halk edebiyatı derslerinde sosyoloji felsefe bir arada gider.Daha sonra Türklerin eski dönemlerdeki inançlarına bakılır gök tengri inancı atalar kültü şamanizm bu konulara girilir artı tasavvufa girilir hoca ahmet yeseviler yunus emreler hacı bektaşi veliler... islamiyetteki mezhepler ve bu mezheplerin türklerdeki uygulanışı uygurların budizm inancından bahsedilir. Küçük çapta teoloji öğretilir bu teolojinin Türkleri ilgilendiren kısmı verilir sonra türklerin eski inançları ritüelleri öğretilir türklerdeki büyüler nelerdir bu büyüler neden yapılır kim yapar bu sorular araştırılır bu yüzyıllar önceki koca karı hurafeleri kültürle nasıl vücut değiştirerek islamiyetin içine girmiş bugün nasıl uygulanıyor bunlar öğretilir yöresel kıyafetlerin halıların üzerindeki motifler nelerdir ne anlama gelir bizden başka hangi kültürlerde vardır. Bunlar öğretilir
  yeni edebiyat derslerinde de her yazar ve şairin değil belli başlı birkaç şairin bütün hayatını öğretirler yani ilk konuştuğunda anne mi dedi baba mı dedi ona varıncaya kadar öğretilir sanatına yön veren onun yıldız gibi parlamasını sağlayan eserleri hangileri onlar okutulur tahlil ettirilir. bu tahlillerde belli başlı metotlar var onların bazılarını 1. Sınıfta bazılarını da seçmeli derslerle üst sınıflarda verirler.Yeni edebiyat derslerinde psikoloji bilimine ve sanat felsefesine siyasete de girilir.Yazarın bir eseri şairin bir şiiri tahlil edeceği zaman o yazarın/şairin hayatının tüm yönleri çok iyi bilinmeli bunlar hakkında yapılan her çalışmayı okumaya zaman yetmeyeceğinden her biri bir lisans tezi çalışması konusu olacağından bu konudaki makalelere bakılır zaten o makaleleri okuyunca adamın ne yazdığını biliyorsunuz bilmenin yanında neden yazdığını ne anlatmak istediğini de biliyorsunuz.
  Eski edebiyat derslerinde sanat felsefesi,peygamber tarihi,peygamber mucizesi,kurandan ayetler ve bunlarda anlatılmak istenilenler,osmanlı tarihini o dönemdeki toplum yapısını bilmeniz gerekiyor yani bunlara yönelik dersler anlatılır konu içinde siz de bunlara yönelik kitap/makale okursunuz ben en çok makale okudum çünkü hap bilgidir.Yine yazarın hayatı hakkında bilgileri bilmeniz lazım ama burada yazarın hayatından ziyade yazarın üslup özellikleri kaçıncı yüzyılda yaşamış o dönemin dil özelliklerini sanat zevkini şairin benimsediği bir tarz varsa onu iyi bilmek gerekir şairin kullandığı mazmunları bilmek gerekir.Çünkü birçok şair kullanır onları.
  Yani öyle görüldüğü gibi sadece roman okuma falan değil yani edebiyat.Hatta şunu da ekleyeyim arapça farsça gibi seçmeli dersleriniz olur.Bunları da seçecek dersiniz kalmayınca seçmek zorunda kalırsınız.
  Ben edebiyat bölümü mezunuyum.bölümdeki hocaların oldukça yüksek kısmı tdk’nin noktalama ve imlasını kullanmaz kendine göre noktalama imla kuralları uygular.Güncellemezler asla kendilerini.Yine hiçbirinin yazısı güzel değildir. Bir hocamıza göre Türkçenin noktalama işaretlerine ihtiyacı yoktu.Çünkü Türkçede yüklemin işlevi fiilin işlevi son derece bellidir. yargı bellidir. Soru anlamını soru eki verdiği için soru işaretine gerek yok ünlem için de eyvah, vah vah, tüh tüh gibi ünlem kelimelerimiz olduğu için rahatlıkla ünlemsiz anlaşabilirmişiz yazıda.
  1 ... baslatmanickinden