bugün

keşke bir kitap karakteri olsaydım da böyle bir dünya'da hiç var olmasaydım dedirten durumu kötüdür.
Yönlendirilme.
Bence zararı yoktur, sadece fazla bilgi beynin sürekli çalışmasına neden oluyor, zihnimizde dolaşan sürekli sorgulama hali Bizi rahatsız ediyor olabilir, Bilemiyorum( Bu bir varsayım)
bu beyin çalışma mesaisi bizim uykusuz kalmamıza ve huzursuz olmamıza neden oluyor tek neden bu olduğunu düşünüyorum,
Belki de bu sebepten dolayı bu kanıya vardınız. Düzenleme;
( Google ın
Sesli yazıma katkısı diyelim. )
Edit.
her türlü kitabı okurum bu güne kadar bir zararını görmedim

belki uzun süreli okumada göz yorgunluğu o kadar.
Olmayan zararlar.
Ağaç?
Okul var. Okul için kaç ağaç kesiliyor bir şey diyen yok da kitaba gelince.
Para?
Ne yani içerisinde güzel olan bir şeyler barındıran bir şeye para yatırmak mı israf?
(bkz: ülkedeki cami sayısı)
Zaman?
Okuyan adam her zaman okur.
Okumadığın için kolayca suçlayabiliyorsun.
Her şeyin fazlası zarar derler.
Kabul ama en az zararlı olan şey de kitap okumaktır. Okumayan beyinlerinizle kitap okumak şöyledir böyledir demeyin.
Ülkede onlarca ağaç elden giderken çıt yok kitaba gelince ağaç para israf.
Yok öyle yavma.
Kuran'daki ilk ayet bile "Oku!" iken okumayı kötülemek içi boş bir uğraştır.
kitaplardaki karakterlerle arkadaş olamayacağınız gerçeği bir miktar üzebilir, okurken kendinç kitabın içinde hayal edersen kitap bitip de gerçek dünyaya döndüğünde kalbin kırılabilir yoksa ne zararı olacak?
bir başka âleme seyehattır, kitap okumak.
Türüne göre değişir. Günümüz insanı gerçekten ayırt edilemeyecek ütopyalara inanıp, düşünmeyi teşvik etmek yerine ezbere dayalı kurallar listesi tadında kitaplar okumayı tercih ediyor. Hal böyleyken yazmaya elim gitmese de, kitap okumak zararlıdır.
https://m.uludagsozluk.com/e/42644687/
Farkındalığınızı artırdığı için acı çekmenize sebep olabilir. Bu bir bedeldir.
Gözleri bozar. Türkiye'de insanı yanlızlaştırır ve soyutlar. Çomarların maskarası olmanıza sebep olur.

Not: kitap okumayan yazar.
kelimelerle mekanlar inşa eder, karakterleri şekillendirirsiniz. oraya ait hissettiğiniz anda kitabın sonuna gelirsiniz ve oranın kapıları kapanır, reele dönersiniz.
son sayfaya gelinmesi.
fiziksel olarak gözleri bozar ama en kötü yanı iletişim bozukluğuna yol açar.

okuyor ve okudukça kendinizde bir ilerleme, değişim hissediyorsanız muhtemelen bundan sonra boktan bir hayatınız olacağı anlamına gelir. insanlarla (normal) iletişim seviyeniz düşer, bulunduğunuz ortama uyum sağlayamaz hala gelirsiniz. diğer insanların sizi anlıyamamasını, diğer insanların hissedememesi size garip gelir. onlar size garip geldikçe farkedersiniz ki siz onlara dahada garip gelmeye başlamışsınız. başkalarının görmediği, göremediği şeyler sizi çok fazla üzer ve etkiler.
dünyanın gerçeklerini tek tek görmeye başlarsınız, gördükçe üzülür, gördükçe mutsuz olursunuz.
en son anlayacağınız şey ne kadar az bilgi o kadar çok mutluluk olduğudur. geri dönüş yoktur o andan sonra sizi mutlu edecek şey sadece yanlız kaldığınız o karanlıktaki sessiz zamanlardır.

okumayın, hayat zaten 3 gün, o üç günü sahtede olsa mutlu olarak geçirmek istiyorsanız gerçekleri görmeyin.
kitap okumanın bir zararı yoktur. fakat işiniz gereği zaten kitaplarla haşır neşir değilseniz zararlı da olabilir. çünkü kitap okumak için ekonomik açıdan çok sıkışık olmamak ve biraz da boş zaman gereklidir. ha bir de, roman okumaya çok fazla harcanan zaman, bana göre kayıptır.
harikalar diyarına gittiğinizi zannedersiniz.
ben bu güne kadar yarar dan başka bir şey görmedim kitaplar dan.
(bkz: genç werther in acıları)

intihara meylediyor.
Boş boş vampirli kurtadamlı kitaplar okursan elbette faydasını göremezsin. Fakat edebi değeri olan kitaplar veya bölümün hakkında akademik kitaplar kişiye çok şey katar.
Makale okumaya firsat kalmamasi.

Hayir kitap mi okuyalim makale mi okuyalim kardesim? Ben de istiyorum alayim romanimi misler gibi kaybolayim saatlerce.
Ne zaman heves etsem danismanim bir mail cakiyor. Ne roman kaliyor ortada ne baska bir sey.
Sizi gördükçe kalbine sızı girer insanın, en büyük zararı budur. Aptal insanlara tahammül edebiliteyi düşürür.
Zeka seviyesini düşürür. En zeki adamı bile tam bir gerizekalı yapar.

Zihinsel yönden mal olmamak için kitap okumayın asla.
Say say bitmez.
(bkz: nihilizm)
-Sürekli okunursa gözlerin bozulması
-Sabit bakıldığı için çok dalmalar
-kalabalık çekememezlik dürtüsü.
-gözlerin sürekli sulanması.
gözlerin zamanla bozulması ve kitabı bitirip, sonunun istediğiniz gibi bitmediğini gördüğünüzde yaşanan hayal kırıklığı ve zaman kaybı.
Daha derin hissetmek. Bazen bazı satırlar hissettigim aciyi o kadar iyi anlatıyor ki; tekrar tekrar yaşıyorum o sızıyı.