bugün

-dedi hayatın sadece kız bulmak olduğunu düşünen bir insan... Oysa her kitap bize başka bir özellik ekler. En gereksiz olanları bile.
Sığ düşünme becerisini dibine kadar gelistirmis ve derinlemesine düşünemeyen yazar düşüncesidir. Okumadığın kitaplar yuzunden her olaya yüzeysel bakiyorsun ki kitap okuma da bunlardan biri.
Bu duruma da dört ayrı bakış açısıyla bakıyorum.
-kitap okumak abartılıyor diyen kitap okumayanlar
-kitap okumanın çok gerekli olduğunu düşünüp kitap okuyamayanlar
-kitap okuma eylemini aşırı mühim bir şey yapıyormuş gibi, sanki her okuduğu satırda dünyanın yörüngesine bir uydu fırlatıyormuş gibi, kitap okurlarını sanki hiç osurmuyormuş gibi lanse eden okurlar
-benim de dahil olduğumu kabul ettiğim; kitap okuyan fakat kitap okumanın getirdiği zorunlu birikimi dışa vurmanın dışında bunla ilgili hiçbir ipucu vermeyen mütevazı okurlar

Bu farklı personaların pencerelerinden bakarsanız kitap okumanın abartıldığını da düşünebilirsiniz yeterince abartılmadığını da.

hayatında bir kere bile kitap okumamış nüfusun tüm nüfusa oranı %45 olan bir ülkede yaşadığımızdan dolayı kitap okumak bir elitizm göstergesi olup kitap okuyan kitlenin büyüklenmesine sebebiyet verebiliyor. Ama aynı şekilde, kitap okumak yeteri kadar abartılmadığı için de hayatında bir kere bile kitap okumamış nüfusun tüm nüfusa oranı %45.
Paradoks gibi ama değil de.

Benim tavsiyem: okuyun, abartmayın.
Kitaptan mucize yaratmasını ve kız bulmasını bekleyen yazar beyanıdır. Güzel yaklaşım, kafayı sevdim. Neticede ben de çamaşır makinesinin bana evlenilecek kız, saç kurutma makinesinin de eğlenilecek kız bulmasını bekliyorum. Hem de aylardır bekliyorum; olmuyor. Sanırım çok abartmışım.
abartılan bu olsun anacığım daha ne istersiniz. herkes edebiyatimizdan 3 5 yazar okusa tanısa kötü mü olur?
Hakli önermedir kitap güzeldir evet ama kitap ota boka "kitap okuyorum kitap iyidir kitap bilmem ne" diye yazılmamalıdır. Bunlar aynı çayı şekersiz içip çok iyi bir bok yiyormuş gibi millete " çiy şikirsiz içiliiir" diyenler kadar gereksizdir.
Bir kitap okuyanlara laf sokma çabası daha.
Bokunu çıkarttınız artık. Yeter daha fazla dayanamayacağım.

Uyuyayım en güzeli.
kitabi nasil okuduğu önemli olan olay.
dizi, film, belgesel vs. varken hamallıktır. abartıdır.
kitap okumak bir yöntemdir. Sadece yöntemdir. Saçma ve faydasız kitaplar okuyup boktan bilgiler de edinebilirsin. Ama yine de okumanın ve okuduğunu düşünmenin kafayı biraz olsun farklı çalıştırdığı gerçeğini kabul etmek lazım.
entellektüel kimliği yüksek olan bir ibne s!kici arıyorum...öyle ki spermleri bile ...kabında yeni açılmış kitaplar kadar güzel olsun
geriye bırakacağım tek bir vasiyetim var. okumayın. cehaletin erdem sayıldığı topraklarda okumak sizi yalnızlaştırır ve geriletir. okuduğum her bir sayfanın pişmanlığını yaşayan ve geri dönülemez hasarlara sahip biri olarak söylüyorum.

siktiredin, okumayın.