1. 1.
  kendini 1940'lı yaşıyor sanmaktır. bugün emekli olmuş bir köy enstitüleri öğretmeni'ne gidin ve ''okumak'' eylemi ile ilgili fikirlerini sorun, size yaşadığımız ülkeyi, dünyayı, hatta evreni anlayabilmemiz için okuyabildiğimiz kadar kitap okumamız gerektiğini söylecektir. 30'ların şartlarında büyüyen bir insan için, son derece mantıklı bir açıklama olmasına rağmen, bugün halen kitap okuduğu için bilgilendiğini, yaşamı anlayabildiğini savunan insanların içlerine düştüğü karanlık korkutucu.

  bilgilenmek, aydınlanmak için önünüze umberto eco, james joyce, dostoyevski, trevanian koyan zihniyetin, bir çalışma merkezi kurup, kapısına ''arbeit macht frei'' yazan zihniyetten farkı yoktur. bilgilenme isteği, akıcı konuşmak gibi davranışların karşısına, yeter şart olarak ''okumak'' fiilini koymak insanların kendini geliştirebileceği alanları kısıtlıyor. bir insan yürürken sosyolojik gözlem yapabilir, araba kullanırken hayat standartlarını yükseltecek kararlar alabilir, playstation oynarken yabancı dil bilgisini geliştirebilir, bir birey olarak yükselmek, aydınlanmak isteyen kişi her zaman kendisini yetiştirecek fırsatları yaratacaktır.

  nasıl ki jimi hendrix, creedence clearwater revival dinleyince arş-ı ala'ya ulaşamıyorsak, nasıl ki carlos alberto, cruyff isimlerini bilince, cristiano ronaldo'yu izleyince süper bir insan olamıyorsak, a space odyssey, full metal jacket, a clockwork orange izleyenler ilham gelip birer nikola tesla olmadılarsa, ulysses, anna karenina okuyanlarda diğerlerini yapanlar kadar gelişecektir.

  ''kendini geliştirmek'' kavramı özeldir, kitap okumak ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. yaptığımız eylemlerden, kendimize çıkarttığımız ''marjinal faydalar'', insanları geliştirir. bu marjinal faydaları kalıplara sokmak, tanımlamaya çalışmak yanlıştır.
  9 -10 ... michellemabelle
 2. 2.
  mantıklı bir tespittir.össden önce insanın konuşcak bişeylerinin olması gerekir bunu belki direk olarak kitaplardan alınmasa bile en iyi yoldur kanımca yani kitapı sadece össde paragraf sorusu çözmek için değil toplum içinde kendimizi en iyi şekilde ifade etmek içinde okumamız gerekir.
  -1 ... kafasi karisik insan
 3. 3.
  (bkz: çok okuyan değil çok gezen bilir)
  2 -2 ... satchafunkilus
 4. 4.
  bazı alanlarda gerçekten eksiklik yaratmasındandır.

  "kendini geliştirmek" kavramını nasıl tanımladığınıza, tanımınızın içerdiği alanlara bağlı olarak kitap okumak önemli ya da önemsiz hale gelebilir. kendinizi iyi bir futbolcu olarak geliştirmek istiyorsanız kitabın size birincil bir faydası yoktur, ya da elinizdeki sermayeyi en efektif biçimde nasıl kullanacağınızı kitap okumadan içinde bulunduğunuz ekonomik ortamı değerlendirerek de becerebilirsiniz. fakat amacınız herhangi bir konuda sistematik düşünme becerisi edinmekse kitap okumak zorundasınız. belirli bir konuda sistematik olarak düşünebilmek, yani bir konuyu mümkün olan bütün sebep ve sonuçlarıyla ele almak ve bunu dili en etkili biçimde kullanarak aynı zamanda anlaşılabilir ve insana nüfuz eden bir biçimde aktarmayı başarabilmek için, bu düşünme biçimini gözlemlemek ve içselleştirmek durumundasınız. dili kullanma becerisi sözel anlamda doğuştan getirilen bir yetenektir fakat doğuştan getirilen bütün potansiyellerin geliştirilmesi için yaşamda uygulanması gerekir. konuşmak dilinizi geliştirebilir ama konuştuklarınızın içeriğini geliştiremez. karşınızda kitap gibi konuşan insanlar olmadığı müddetçe konuşma beceriniz sahip olduğunuz 1000 kelimelik gündelik konuşma dili dağarcığınızı etkin biçimde kullanabilmekten öteye gidemez. çok kitap okuyan birisi konuştuğu meseleyi hikayeleştirme becerisi kazanır ve her ortamda daha dinlenebilir olur, ki dinlenebilir olmak politikacılık, akademisyenlik, talkshow'culuk, psikologluk ya da ortamın en çekici elemanı olmacılık gibi alanlarda kişi için en değerli gelişim olacaktır. kitap okumak size iyi bir yazar, iyi bir senarist iyi bir filozof ya da iyi bir herhangi bir şey olmayı tek başına öğretemez, ama iyi bir yazarın ya da iyi bir filozofun nasıl bir düşünme sürecinden geçtiğini öğretebilir ki iyi bir yazar ya da kuram sahibi bir filozof olmak isteyen birisi için bu kişilerin düşünme şeklinden habersiz olmak bir eksikliktir.

  hepsi bir yana kitap okumak büyülü bir aktivitedir. kağıt parçasının üstündeki mürekkep lekeleri kafanda düşünceler, karakterler, olaylar, çelişkiler yaratır. sembollerin yani harflerin beyninde gerçek olaylar kadar iz bırakabildiğini görmek ve bu izlerin sende yarattığı duyguları orada bahsedilen karakterler kadar hissetmek yalnızca insanın yaşayabileceği bir deneyimdir ve kitap okumayan kişi en önemlisi bunu deneyimlememiş bir insan olduğu için bu, yaşanmış olması gereken güzel bir deneyimin yaşanmaması, yani eksiklik olarak değerlendirilecektir. ayrıca okunan kitaplar insanlar üzerlerinde konuşacakları-tartışacakları yeni konular, yeni olaylar, yeni çelişkiler verir. bu tartışmaların içinde bulunamamanın eksikliğini yaşayacaktır kitap okumayan. yine de bunlar eksiklik sayılmaz diye düşünen kişinin kitap okumaması kendisi için eksiklik olsa da insanlık için büyük bir eksiklik değildir.
  22 ... damned ghost in the machine
 5. 5.
  yeteri kadar okumuşlara gereksiz,çok az okumuşlara gereksiz bir sözdür.çünkü bi insanın kelime kapasitesi,bir derdini , bir olayı türlü türlü yollarla anlatabiliyor olması,kelime dağarcığının gayet zengin olmasıdır.bu insanın hayatı boyunca kitap okumasına gerek yoktur.olasılıksız türü,insanı 2-3 gün etkisinde bırakan kitapları okusa iyi olurdur.yani okunması gereken kitapları okuması gereklidir.piyasadaki tüm kitapları okumamalıdır.o kadarı ona yeterdir.ama hiç okumamışa geldiğimizde,en son okuduğu kitap cin ali yada bi seviye üstü denizler altında 20000 fersah , diyet gibi kitap olan insanlar için eksikliktir tabiki çünkü bildiği 20 tane kelime vardır.kimseye derdini anlatamaz,kelime oyunu da yapamaz.aşk hayatında da başarılı olamaz.o yüzden yeteri kadar kitap okunmalıdır.bunu yazan yazar da en son kitabı 1 sene önce okumuştur.
  1 -1 ... dexterpatrick
 6. 6.
  eksiklik değil de nedir ? mal gibi sabahtan akşama televizyon izleyip saçma sapan şarkılar dinlemek midir fazlalık ?
  4 -1 ... nedesembilmiyorum
 7. 7.
  ülkemizde kitap okumayanlara saygı duyulmaktadır, ancak okuyanlara duyulmamaktadır. sebebi, okumayanların ezici bir çoğunlukta olması, türk halkının okuma oranının yerlerde sürünüyor olmasıdır. yani olması gereken şey okumakken, okuyanlara tabir i caizse mal yaklaşımı yapılmaktadır. efendim basit bir doğru orantı yaparsak, ülkede kitap okuma oranı da tıpkı gelimişliğimiz kadar düşüktür. başlığa gelirsek, kitap okumamak eksikliktir, okumayanlar da eksiktir.
  12 ... reddiplomat
 8. 8.
  başlığın ana fikrine bakılırsa eleştirilmesi gereken sadece okumanın yeterli sayılmasıdır. evet sadece okuyarak hayatı öğrenemezsiniz. sadece formül bilerek soru çözemeyeceğiniz gibi. ancak formül bilmeden sorularla bocalamak da size hiç bi yere götürmez.

  kitap okumak bir eksiklik sayılmalıdır zira eksiklikdir de.
  3 ... sweety todd
 9. 9.
  kitap okumamak tabi ki bir eksikliktir. okuyan okuduğu kitaplardan bir şeyler öğrenir okumayana öğretir. kitap okumak bir alışkanlık hale gelirse kişinin hayat görüşü gelişir.
  2 -1 ... hildeshaym
 10. 10.
  kitap insanın en iyi dosttudur okunmalıdır okunmamasıda büyük eksikliktir bunun nesi tartışılıyor be sözlük dedirtrn hededir..
  1 ... keditestisleriyleoynayanfare