bugün

iq gelişebilen bir zeka türü olduğundan, olabilir.
artırır bence. ilkokulda cin ali tatildeyi okuduğumdan beri bambaşka bir insan oldum diyebilirim.

daha fazla akıl başıma iş açabilir diye zirvede bıraktım.
kitap genelde diksiyon ve iyi bir konuşma yeteneği sağlar ama bilim kitabı okuyorsanız o başka.
Kitap okumakla IQ pek artmaz. Diksiyon düzelir.
Kitap okurken aldığınız bilginin daha fazlasını daha hızlı şekilde güvenilir kaynaklardan alabilirsiniz, tavsiyemdir.
Kitap okumak iq'yu doğrudan geliştirmez. Ama okuduğunuz kitaplar size farklı düşüncelerin de olduğunu gösterince dolaylı yönden iq'nuz gelişmiş gibi oluyor.
Okumaz zihin açar. Olan zihnin açılır. Ekstra bir yükleme olmaz yani.
iq yu artırır mı bilmem ama sizi bilgili bir insan yapar.
kitap okumak tek bir amaç için yapılmamalı. bazen zevk için, bazen yaşadığımız andan uzaklaşmak için, bazen bilgi almak için bir tek şey için değil yani.
artırmaz ama okunan kitap iq seviyesini gösterir.
Iq'yu arttırır mı bilemem de, boş oturmaktan iyi bence.
iq konusu belirsiz ama yorumlama gücünü ve hayatta karşılaştığın olaylara bakış açını derinleştirdiği kesindir.
Kitap okumak çağımız için çok overrated eskiden olsa tamam ama artık günümüzde kitaptan alabileceğinin fazlasını daha kısa sürede alabileceğin bir sürü kaynak var belki kafa dağıtmak için ama bana sorarsanız film izlemekten farkı yok insan merak ederek öğrenir kitap okuyarak değil.
Elif shafak, azra kohen, arda erel, sinan akyuz gibi sahislarin kagit israflari tam tersi etki yaratabilir.
Iq’yu artırmaz tabi ama varolandan maksimum faydalanmanızı sağlar.

Çünkü odaklanma ve analitik düşünme kapasitenizi arttırır.

Tabi kitap var, kitap var...

Böyle bir fayda istiyorsanız bence çehov veya trevanian okuyun.

Önemli insanların anılarını da faydalı buluyorum.
ıq arttırmaz ama vizyon kazandırır. insan her zaman öğrenmeye ve gelişmeye açık olmalıdır.
Kaynağını henüz bulamayacağım bir araştırmaya göre evet artırır. Diğer IQ artıran faaliyetler:
Bulmaca çözmek
Omega 3 ve B vitamini almak
Sosyalleşmek
Kreatin kullanmak
arttırır. sadece iqyu arttırmakla kalmaz, yalnızlığı unutturur, acıları sarar, tutunacak dallar uzatır hayata dair.
Sadece Kitap okumak zekanıza katkı yapmaz.
Kitap okumak teoridir.
Zeka ise pratiktir.

Daha basit anlatalım.
incil okumakla sizi Hıristiyan, Kur'an okumak ile müslüman yapmayacağı gibi.

En yararlı zayıflama ve sağlık kitaplarını okuyup fit bir yaşam sürmenin mümkün olmadığı gibi.

Anayasayı okumanız, ceza hukukunda geçen suçların karşılığını okuyup bilip, yasalara uygun davranan sorumluluğunun farkında olan bir yönetici vatandaş olmanızı garanti edemeyeceği gibi.

Nuh peygamberin hizmet aldığı GSM operatörinü ifşa etmek veya 12 yaşına kadar indirilen kız çocuğunun doğurma yaşını düşürmenin okumak ile alakası olmadığı gibi.

Zekanıza sadece kitap okumakla katkı yapamazsınız ama zekanın gelişiminde de kitap olmaz ise olmaz.
Tıpkı arabayı kullanmak için yazılmış tüm kitapları okumak ile formula da Ferrari'nin pilotu olamayacağız gibi.

Ne mi yapmalıyız?
Onu da siz bulun.
ilk önce aklı kullanmayı öğrenin, cevabını bulacaksınız.
Aklı kullanmayı bilmiyorsanız cevabın da bir önemi yok.
Artırmaz.

Iq yüksekse kitaptan daha çok verim alırsın.

Iq düşükse yani malsan kitaptan bi sik anlamayabirsin. Ben farkı kendi tarzımda anlatmaya çalıştım.

Teşekkürler.
Zeka yada ıq denilen şey kısaca çabuk kavrama ve hızlı gelişen (pratik) beyin aktivitesi olarak ifade edilebilir. Kitap ise fikriyata hitap eder. Yani 300 kelimeyle konuşan bir adam kabaca x 3 = 900 ila 1000 kelimeyle düşünür. Oysaki sürekli kitap okuyan kelime hazinesi geniş hafızası aktif dile hakim biri 5000 kelimeyle 15.000 kelimelik bir fikriyatı dile getirebilir. Fark burada işte. Tabi aynı oranda farklı bağlantıları da kurabilir. Kimsenin aklına gelmeyen tuzakları da görebilir, satır aralarını daha iyi yakalayabilir ve pek çok ifade anlatım ve yazım arasından amaç niyet maksat ve imaları sezebilir. Kısaca Kitap akla ve fikre hitap eder. Geliştirir. Hız pek çok yerde avantaj gibi görünse de esasen insanın hayrına olan şey ise doğru bilgi ve geniş görüşlülüktür. Bunu da ancak gayret takip emek sarfedilen sürekli ve kaliteli bir okuma alışkanlığı sağlayabilir ancak. Yoksa kaptı kaçtı bir zeka değil. O günü kurtarır sadece. Beynin daima okumaya ihtiyacı vardır.
Saçmasapan kitaplar hariç kitap okumak, IQu bilmem ama bakış açınızı geliştirir, yorumlama gücünüzü arttırır, düşünme faaliyetinizi geliştirir.
kitap okumak IQ arttırmaz. bunun için kitap okumaya devam edersen elinde kalan daha fazla aptallaşma olur.

kitap okumak yeni dünyalar, düşünceler, hayatlar katar insana.

ufuk katar. ufkun kaf dağlarına dek ulaşır. paha biçilemez bu.

iyi bir kitabı bitirdikten sonra keyifle yakılan bir sigaranın mutluluğunu nasıl anlatayım sizlere kardeşlerim. nasıl.

bu yaşadığımız dünya, yaşadığımız hayatlar küçük bir alan. mutluluklarımız da bu yüzden küçük bir alanı kaplıyor. kitap işte kafanın içinde yaşayan hayatı çiçeklendiriyor. zenginleştiriyor.

okudukça hüzün de artıyor elbette. çünkü kalbiniz ortaya çıkıyor. kalbinizi tanıyorsunuz. kalbiniz genişliyor.

hüznün içinde ki mutluluğu hissetmektir bence gerçek mutluluk işte.
kitap okumak ıq yu arttırmaz. var olan zekanızı daha akıllıca kullanmanızı sağlayabilir.