bugün

birçok kez denemede bulunulmasına karşın sonuç alınamayan girişimlerdir. kişi kafasına koyar, artık düzenli kitap okuyacağım der ve dediğiyle kalır çoğu zaman.
bu süreci yenmekte ilk olarak sürükleyici kitapların okunması tavsiye edilir.
simyacı
empati
sefiller
(bkz: olasılıksızlık)
vs.
işte, evde bin tane dert kafasında olan birinin yaşadığı süreç olsa gerek. cebinde parası olana kafasında dert tasası olmayana kitap da mübah hayatta mübah.
lise hayatım boyunca kazanmadığım süreçtir. kazanamadığım değil kazanmadığım çünkü birbirinden gereksiz 100 temel eser denilen dünyada ilk 100 bok temel arasına girmesi gereken kitaplar okutulduğu içindir. kardeşim ya adam gibi kitap okut yada şu öğrencileri soğutma kitaplardan.
kitap okumayı sevmeyen kişiler böyle bir süreci atlatamzlar hep cümle aynıdır sıkıldım ya devam edemiyorum.. devam edemezsin tabi beynin kaldırmıyo.
ilk olarak -alacakaranlık serisi
-dan brown kitapları
-grange kitapları gibi elinizden düşüremeyeceğiniz akıcı kitaplarla başlanabilir..Böylece daha rahat okuma alışkanlığı kazanılır...Yani zorunluluk olarak görülmektense sevmeyi denemek bu alışkanlığı daha kolay edinmeyi sağlar.
fethullah hoca efendi'mizin kitaplarını okuyarak aşılabilecek süreçtir.
kitabı 1 ayda yarılayıp, laptop aldıktan sonra kitabı okumak yerine tozlaşmasını izleme durumu.
hakan günday'dan kinyas ve kanya ile son verilebilecek sancılı bir süreçtir.
Kitap okumayı neden kendinize bir işkence haline getiriyorsunuz anlamıyorum. Sevmediğiniz halde sırf öyle yapıyorlar diye klasikleri okumak zorunda değilsiniz alışma sürecinin başında. Herkesin kendine göre ilgi alanı vardır gidip ilgi alanınla ilgili gerçekten bir kurgu evrenine sahip sürükleyici bir şeyler okumak size yardımcı olabilir. Durum hikâyeleri, yok felsefe kitapları, yok postmodern edebiyatla ilgili soyut şeyler okumak bu alışkanlığınızın oluşmasını engelleyecektir. Bir de evet her şey okunabilir o ayrı ama bazı şeyleri okuyunca anlayabilmeniz için belli bir okuma geçmişine sahip olmanız gerekir. Kusura bakmayın doğrusu bu. Herkes de her şeyi okuyamayı versin canım diyormuşum bir de saçma sapan şeyler işte.
bence daha çok dikkat sürenin kısalması süreci... neyi yanlış yaptığını bul, sadece saatlerce kitap okumayacaksın, uzun uzun videolar da seyredebilecek, büyük projeler üzerinde sıkılmadan yıllarca çalışabileceksiniz.