1. 1.
  etrafinizda ki insanlarin muhabbetinin bos oldugunu anladiginiz zamanda gerceklestirdiginiz olaydir. o anlarda sadece kitap okumak, icine girip yasamak isterseniz. etrafinizda ki seslere duyarsiz kalirsiniz, karin acliginizi soyleyecek kadar enerjisiz hissedersiniz. ta ki kitabin bitip, gozlerin arka kapaga dikilip tatli tatli gulumsemenin sona erdigi ana kadar.
  6 ... objebi
 2. 2.
  muhteşem bir tespit. kitap okudukça ne tuhaftır ki kitaplardan ve insanlardan uzaklaşılır. zira kitap okudukça çok değerli yazarlarla tanışırsın ondan az değerli yazarı tanıyıca kitaptan uzaklaşırsın. ama insanlardan uzaklaşmak için tek sebep bu değildir. insanları tanıdıkça ve varlığınızın değerini anladıkça insanlardan uzaklaşmak istersizin. onların içinde yerinizin olmadığı anladığınızda içiniz cızlar insanlardan kaçmak istersiniz ama maalesef ki onlarsızda yapılmaz. bakkalda çarşıda heryerde insanlar varlardır. kitap okudukça bilgi sahibi oldukça herşeyin boş olduğunu anlayınca insanlardan uzaklaşmak kaçınılmaz bir esarettir. hür olmak istersiniz ama varlığınız ruhunuzu hapseder.
  (bkz: varlığın ruhu haps etmesi)
  5 ... yosunlu deniz
 3. 3.
  -/ harun abi hayırdır uğramıyorsun hiç kahveye?
  +/ offfff.. yine mi bu kahve.. biraz zenginleştirin hayatlarınızı azizim..
  -/ ?
  +/ bak ismet.. seni severim.. ama sen bir mahkumsun, anlıyor musun beni? sadece içine tıkıldığın kodesin farkında değilsin.. o kodes ki, zaten doğumumuzdan itibaren değersiz hale gelen hayatlarımızın anlamını çalıyor, insanın ruhunu öldürüyor.. gizliden gizliye.. günlük hayatın gereksiz koşuşturmaları, anlık sevinçler, sahte hüzünler beni çekmiyor artık anlıyor musun? artık hayattan beklentilerim okey atmaktan fazla.. zihnimi zenginleştirmek, yeni yerler görmek, belki evet belki de aşık olmak istiyorum.. kahve diye tabir ettiğin yerde ki o zombileşmiş toplumla beraber seni, evet dostum öyle, seni görmek istemiyorum hayatımda her gün.. sen de yol yakınken kurtar kendini derim evladım..
  -/ ne okuyon sen ya ? kaa-maa-suut-raa.. oha o porno kitap değil mi bu?
  +/ he ya.. çıplak görmekten aklım çıktı amına koym..
  6 -1 ... rapper ninja
 4. 4.
  Bilmek hep mutluluk getirmez. insanların derilerinin altını görmek neyi neden yaptığını anlayabilmek en büyük yüktür omuzlarda. Kitaplarda bunu sağlar.
  9 ... invinoveritas
 5. 5.
  (bkz: kitap okudukça kendine yakınlaşmak)
  8 ... stratosfer
 6. 6.
  hangi kitapları okuduğunuza bağlıdır efendim bu husus. kalkıp da 'şu çılgın türkler' ya da 'musa'nın çocukları' gibi ne niyetle yazıldığı belli olan, ve ucuz tribünlere oynayan kitaplar okursanız insanlardan uzaklaşmak bir yana hamasetle tefessüh etmiş bir insanlığın içine batar kalırsınız bizden söylemesi.
  3 -3 ... historiacalamitatum
 7. 7.
  (bkz: antisosyal)
  1 -2 ... banshee
 8. 8.
  kitap okumaktan vakit bulamamak anlamında da olabilir. ama genelde kitabın dostluğunun yerine konacak dost az bulunuyor.
  3 ... parantez
 9. 9.
  kitap okumak öncelikle çok yönlü düşünebilmeyi sağlar, düşünceyi zenginleştirir. kitap okumayan ise, hep sınırlı kavramlarla düşünen insandır. o yüzden herhangi bir konuda bir sonuca varması bir fikir yürütmesi daha yüzeysel, bu anlamda daha kolaydır. bu sebepten belkide daha sabit fikirlidir. kitap okuyan ise daha çok bilmenin kafa karışıklığı içindedir ve çevresinde bilmeyip de bilir gibi görünen, her konuda yalan yanlış yorumlar getiren, yüzeysel insanlara tahammmül etmesi, iletişime geçmesi giderek zorlaşan insandır. çünkü insanların aslında bilgiyi aramadığını, sınırlı düşünmenin onlara yettiğini, insanların çoğunun bilmediğinin bile farkında olmayan kişilerden oluştuğunu farketmiş insandır.
  alamut kitabını okumuş olanlar bilirler; hasan sabbah kendince gerçeği bulduktan sonra büyük bir şevkle insanlara anlatmaya çalışmış, fakat insanların neyin doğru olduğu ile ilgilenmediğini görüp hayalkırıklığına uğramış, daha sonra insanların aptal olduğuna hükmedip onları kullanmaya başlamıştı.
  sözün özü, en büyük yalnızlık insanların çevresindekilerden daha çok farkında olmaya başladığı anda başlar. kitap okumak da bunu sağlar.
  2 ... yoko ono
 10. 10.
  bir ileri aşaması kitaplardan da uzaklaşmaktır.

  şems hazretleri mevlana'nın kitaplarını bahçedeki havuza atar tek tek. hazret "ne yaptın?" diye dertlenecek olur, şems cevabı hemen verir:

  "aşk kitaplardan öğrenilmez."

  goethe de buna benzer bir şey demişti:
  "hayata güven, o kitaptan da hatipten de iyi öğretir."

  sokaklardan kütüphaneye, kütüphaneden gönül sokaklarına giden bir yolculuk...

  hep tek başına olur.
  1 ... nevai