bugün

Şehrin en işlek caddesinde, bir başıma yaşadığım çatı katındaki evimde olsak...sabaha kadar bıkmadan usanmadan yaşadığımız günleri, biz olmayınca yüzünün hiç gülmediğine inandığım çay bahçelerini, gri renkli otobüs duraklarını, tenha sokakları, o yangın zamanları, ders notlarını, amfileri, dostlarımızı, fakülte kantinlerini, ilgimi çekmediği gibi bi şey de anlamadığım sırf ortak anımız adına, - uygarlık tarihinden konuşsak.. gecenin dördünde çay demlesek..daha doğrusu,ben açık yaparım diye sen demlesen. Bi şeyler yemeden sigara içmene kaşlarımı çatarak izin vermesem...
Acele ile ekmeğin arasına sıkıştırdıklarını, yarısını benim yemem şartıyla kabul Etsen...
Ayrılık getirir diye gözlerimden öptürmesem..sende kaşlarımın kenarından öpsen...

- bir kadınla üç şey yapabilirsin, ya onu seversin,
Ya onun için acı çekersin yada onu yazarsın...

Cumartesi sancısı/ Raşit Aker.
görsel
olur ya bir kitapta seni bulurum ümidiyle işte...
O kelimeyi bir bulabilsem,o cümleyi bir bulabilsem mesudun mesudu olurum belki.
Fakat rastlaşamıyoruz be kadın.
Dervişin Allah aşkını aradığı gibi,seni arıyorum.
Ulan boşuna kitap adam olmadık be kadın...
şu koskocaman şehrin sokaklarında dolaşanların yüzlerine bakın... yüz mü bunlar! sararmış, uzamış... gülmeyi unutmuş... bu yüzler sevinci unutmuş. sevmeyi unutmuş. şöyle yürek dolusu, can dolusu, kucak dolusu sevmeyi unutmuş. ağız dolusu öpmeyi unutmuş bunlar. şöyle sağlıklı, kütür kütür öpmeyi unutmuşlar. gözleri kırgın, yılgın, paslı... kuşkulu, korkulu, düşmanca... ben bu şehirden korkuyorum, bu şehirde hasta oluyorum, deliriyorum... içimden her şeyi bırakıp kaçmak geliyor. kirlenmiş, bitlenmiş, çamur içinde bir şehir.

yaşar kemal - zulmün artsın
görsel
Kavanozda biraz kahve..
Kutuda dünden biraz kalmış ekmek,bayattır tabi
içimde sen,
içimde biraz acı,
Bana selametle deyip gitmek mi düşer ustam ?
Kitaplarım ?
görsel

bu aralar kasvet var siyah gecenin serinliğinde,
az sonra ihtilal sessizliği gelecekmiş gibi ürkek
bir boşluk , uzattığı kelepçe ile yanıma oturacak sanki.

sana söyleyeceklerim var diye başlamasa bari.

bilmiyorum.

hep can sıkıntısı, diye başladığında
ilk gördüğüm, canlı pembe dilinin konuşurken aradan
görünmesiydi,
utanıp, bakışlarımi iki kaşının arasının altında, burnunun
başladığı yere çevirdim.

birisi söyledi ama kim hatırlamıyorum, böyle baktığımda
karşımdaki iki gözüne de bakabildigimi sanırmış.

“Elleriniz ince ve uzun, sanatçı eli gibi güzel”
Dediginde utandım, başımı öne eğdim.
Tekrar kafamı kaldırdığımda, samimi gülümsemesini Gördüm.

Beyaz dişlerinin arasından,
öne doğru hafifçe çıkmış sarıya benzeyen köpek dişleri
Onu biraz daha çocuksu ve masum kılıyordu.

ikimiz de aynı anda konuşmaya başladık,

“Havada ihtilal sessizliği var”

“Şiiren”

(Daha çıkmadı)
görsel
Bir yolculuk yaparız belki bir gün ha ?
Sandviç yeriz
Çay da içeriz.
Çay bana demlenmiş,bende sana...
•••Güzel günleri görebilmek ümidiyle •••
onlar gibi olmak, onlar gibi giyinmek, onlar gibi yiyip içmek, onlar gibi oturup kalkmak, onların diliyle konuşmak… haydi bunların hepsini yapayım. fakat, onlar gibi nasıl düşünebilirim? nasıl onlar gibi hissedebilirim?

yakup kadri karaosmanoğlu-yaban
Hayatı olduğu gibi kabul etmeli ve ona ne bir şey ilave etmeli, ne de ondan bi şey eksiltmeli...Bazı şeyler vardır, canımızı sıkar; "Bu neden böyle? Böyle şeyleri dünyadan kaldırmalı!" deriz. Bazı şeyler de mevcut değildir. içimizden bunların olmasını ister, hatta bu uğurda çalışırız. ikisi de saçma ve faydasızdır. insan dediğin mahluk hiçbir şeyi değiştiremez. Bunun için, gönlünün rahat olmasını istersen, gördüğün fenalıkların bile bir hikmeti olduğunu düşün ve yeryüzünde olmayan iyilikleri oraya getirmek sevdasına kapılma... Sonra en mühimi: Kendini halinden şikayet etmeye alıştırma! Ömrünün sonuna kadar dövünsen bu hayatın cefası tükenmez; kendine etmiş olursun..
Sabahattin Ali - Kuyucaklı Yusuf
kitapsız...
görsel
•••vedalarınızı güzel yapın,kitap adam sözü olsun•••
Dip not...
görsel
görsel
•••kitaplara konu olacak aşklar yaşayabilmeniz ümidiyle...•••
görsel
Yaşlandın kitap adam.
•••Aşkınızı dumuru zamana uğratmayın şiirlere konu olabilecek kadar güzel sevin.Güzel kadınlar,güzel adamlar; şiirlere,kitaplara muhakkak konu olabilir.•••
görsel
Her şey güzel mi olacak ?
Hıh...Bir sigara versene...
görsel
Zekamız kelimeleri sevdiği kadar kalbimiz bunlardan nefret eder.
Kalbimizin dili sükuttur.
Çünkü hiçbir duyguya isim verilemez..

Peyami Safa

Kolektif - Lugat 365 - Bazı Kelimeler Çok Güzel