1. 3904.
    "birdenbire gözlerini kaldırdı ve merakla yüzüme bakmaya başladı. bu anda neler duyduğumu ona söyleyecek bir kelime bulamadığım için göğsümün daralır gibi olduğunu, boğazımın kuruduğunu hissettim. her söz, hatta ağzımdan çıkacak her ses, saadetimi bozacak, bulandıracak diye korkuyordum. o hâlâ, bu sefer biraz da korkuyla, yüzüme bakıyordu. çaresizlikten gözlerimin yaşardığını fark ettim. o zaman onun çehresinde rahat bir gevşeme oldu. dinlenir gibi bir saniye gözlerini kapadı. sonra başımı tutarak bir defa ağzımdan öptü ve arkasını dönerek, hiçbir şey söylemeden, ağır ağır yürüdü ve içeri girdi
    1 ... pape satan aleppe
  2. 3905.
    yoldaş sana elimi veriyorum
    paradan kıymetli sevgimi veriyorum
    vaazlar yerine ya da yasalardan önce, kendimi veriyorum
    sen verecek misin kendini bana? çıkacak mısın benimle yolculuğa?
    bağlı kalsak mı birbirimize, yaşadığımız süre boyunca
    4 -1 ... omen tanrem
  3. 3906.
    Leblebiyi havaya atar ağzı ile kapardı, acıkınca yemek yer susayınca su içerdi.
    -2 ... desifreleyici
  4. 3907.
    diyelim ki öğleden sonra saat dörtte geliyorsun, ben saat üçte mutlu hissetmeye başlarım. Zaman ilerledikçe daha da mutlu olurum. Saat dörde geldiğinde ise meraklanmaya ve hoplayıp zıplamaya başlarım. Sana ne kadar mutlu olduğumu gösteririm! Ama herhangi bir saatte gelirsen, hangi saatte kalbimin seni karşılamaya hazır olduğunu hiç bilemem...
    4 -1 ... enes55
  5. 3908.
    kitap alıntıları
    dünyadaki en ağır yük pişmanlık duygusu olabilir mi acaba?

ah margueriteciğim.
    1 ... baldan tatli
  6. 3909.
    Sahibinin en mahrem dostu olan, bileğinde nabzının atışına arkadaşlık eden, göğsünün üstünde bütün heyecanlarını paylaşan, hülâsa onun hararetiyle ısınan ve onu uzviyetinde benimseyen, yahut masasının üstünde, gün dediğimiz zaman bütününü onunla beraber bütün olup bittisiyle yaşayan saat, ister istemez sahibine temessül eder, onun gibi yaşamağa ve düşünmeğe alışır.

saatleri ayarlama enstitüsü, ahmet hamdi tanpınar, sf:15.
    3 -1 ... kazangap
  7. 3910.
    "yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. o da hırsızlıktır. onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir. bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun."
    khaled hosseini - uçurtma avcısı
    10 -1 ... belllatrix
  8. 3911.
    "her insanın hatıraları arasında herkese anlatmadığı, yalnızca dostlarına açtığı şeyler vardır. ama dostlarına bile açmadığı, yalnızca kendine açtığı şeyler de vardır. nihayet bazı şeyler de vardır ki, kendine açmaya bile korkar onları."
    Yeraltından Notlar
    5 ... memoriesofpast
  9. 3912.
    ' Eğer biri dışında tüm insanlık aynı düşüncede olsa, o bir kişi de tamamen karşıt bir düşüncede olsa, o kişinin gücü eline aldığı zaman tüm insanlığı susturmaya hakkı yoksa aynı şekilde insanlığın da o kişiyi susturmaya hakkı yoktur. '

John Stuart Mill, Özgürlük üzerine.

' Ben herhangi bir tarikatın sözcüsü değilim. Yani, ilan edilecek hazır bir formülüm yok. Derslerimde de, konuşmalarımda da tekrarladığım ve dağarcığına kadar tekrarlayacağım tek hakikat: her düşünceye saygı. '

Cemil Meriç, Bu ülke.

' Yemin ederim ki dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez. '

Bu ülke, s. 208
    6 ... anxiety anonymouse
  10. 3913.
    onlar gibi olmak, onlar gibi giyinmek, onlar gibi yiyip içmek, onlar gibi oturup kalkmak, onların diliyle konuşmak… haydi bunların hepsini yapayım. fakat, onlar gibi nasıl düşünebilirim? nasıl onlar gibi hissedebilirim?

yakup kadri karaosmanoğlu - yaban
    5 ... dlaraa