1. 4771.
    "Sevgi sanattan daha üstün bir şeydir.”
    ... o brien
  2. 4770.
    Sadece bir kere doğacağız; ikinci bir doğum olmayacak. Gelecek zamanlar için burada olmayacağız. Fakat yarın üzerinde elimizde herhangi bir güç olmasa da, zamanı geciktiririz. Bu geciktirme hepimizin yaşamını yerle bir eder; onun sayesinde hiçbirimiz, gerçek rahatlığı tatmadan ölüyoruz.

epikuros/Alfred edward taylor
    -1 ... anemoia
  3. 4769.
    kitap alıntıları
    7 -3 ... gecenist
  4. 4768.
    "böylelikle, beni dünyadan bezdiren yıkımlarımdan önce de, her şey beni bu dünyanın ilgilerinden sıyrılmaya itiyordu. yoksullukla zenginlik, bilgelikle sapkınlık arasında bocalayarak, yüreğimde hiçbir kötü eğilim bulunmadığı hâlde, alışkanlıktan ileri gelmiş kötü huylar taşıyarak, aklımın koyduğu ilkelere dayanmaksızın gelişigüzel yaşayarak, görevlerimi aşağı görmeksizin unutarak, ama çoğu kez onları kestiremeyerek kırk yaşıma geldim."
    2 ... marcus tullius
  5. 4767.
    "hepimiz biliyoruz ki, bazı insanların bizi inandırmaya çalıştıkları gibi insanlar eşit yaratılmamıştır... bazıları ötekilere göre daha zekidir, bazı insanlar doğuştan kazanılmış daha fazla olanağa sahiptir, bazı insanlar ötekilere göre daha fazla para kazanır, bazı kadınlar başka kadınlara göre daha iyi kek yapar... bazı insanlar pek çok başka insanın normal kapsama alanı içine girmeyen yeteneklere sahiptir.
    ancak bu ülkede insanlar bir tek durumda eşit yaratılmış kişiler haline gelirler- bir yoksulu rockefeller ailesinin bir ferdi ile, bir budalayı einstein ile, cahil bir kişiyi bir kolej müdürüyle eşit gören tek bir kurum vardır. bu kurum da, baylar, hukuk kurumudur...
    2 ... marcus tullius
  6. 4766.
    bir değil bir kaç kez başıma geldi. aşk uğruna tüm yaşamımı feda etmeye hazırdım. bana akla yakın gelen her şeyi değiştirmeye, tek iradenin sevgili olan bir dünyaya dalmaya hazırdım. böyle bir fedakarlık ancak aşk sonucu söz konusu olabilir... ya da, yaşam zaten yok olma aşamasında mıdır? belki de o yaşamı tüketmiştim, ama korkudan ya da inadımdan kabullenemiyordum. ya da alışkanlık müthiş bir tutkal olduğundan tükettiğimin farkına varamıyordum.

bence her şeyden çok değişiklik ihtiyacında olanlar aşık olmayı tercih ediyorlar, sonra da kollarını semaya kaldırıp tüm suçu kadere yüklüyorlar. öyle suçlu olan kader değil —- yani kader bizim dışımızda olan bir şey ise eğer. bence, geceler boyu süren özlem sonucu yapılan bir seçimdir aşk.

(bkz: Sexing the cherry)
    1 ... dogamorfingstar
  7. 4765.
    "Babamın verdiği bir öğüt, o gün bugündür zihnimi bir hayli meşgul eder: birisini eleştirmeye niyetlenecek olursan, önce insanların senin sahip olduğun ayrıcalıklarla doğmadığını hatırla."

Muhteşem Gatsby
    2 ... chris brown
  8. 4764.
    -işlere girdim çıktım, kadınlar sevdim, kalabalıklara karıştım, uzunlu kısalı masalarda konuştum, dinledim, içtim, kustum, öfkeye kestim, kahkahalar attım, kitaplara verdim kendimi, cevap aradım bilmediğim sorulara. dışarıdan herkes gibiydim, içerideyse boşluk mu desem, düğümlerin doluluğu ya da tıkıştıkışlığı mı bilmiyorum.

-burukluk, kırgınlık ne demeye çeker insanı? kırgın insan karşısındakine meydan mı okur, varsa gücün, arzun, becerin, avut beni mi der, çek çıkar düştüğüm kuyulardan, yaramı sar sarabilirsen? bunları yapabilecek olana muhteşem şeyler mi vaat eder? belki gençken öyledir, ama bu geçkin, kazık kadar adamın kırgın insanlardaki kabuğun kırılıp çatladıkça daha da sağlamlaştığını çoktan öğrenmiş olması gerekmez mi? bu zorlukta mı bir cazibe var?

(bkz: behçet çelik) (bkz: belleğin girdapları)
    1 ... baslik parasi
  9. 4763.
    Tuhaftır, eğer bir şeyden korkuyorsanız ve zamanı yavaşlatmak için her şeyi vermeye hazırsanız, zaman hızlanmak gibi tatsız bir alışkanlık edinir.
    2 ... lunalovegood1
  10. 4762.
    birbirinde iz bırakan insanlar birbirini asla unutamazlar. unutmuş gibi yaparlar sadece. ama içinde kopan kıyametten kimseye bahsedemezler.
    6 ... vakur bir serenat