1. 2736.
  kitap alıntıları
  (bkz: titus livius) (bkz: niccolo machiavelli)
  5 ... saricizmeli mehmet aga
 2. 2737.
  Yeryüzünde tüm canlıların bir tek amacı vardır. O da huzur, yani kendini iyi hissetmektir.

  Osman Pamukoğlu - Ey vatan.
  3 ... bir anda yasamak yeniden guzel
 3. 2738.
  Kendi inşa ettiğimiz hapishanelerde yaşıyoruz adına ev, aile, akrabalar, töreler diyerek...Sonra bu duvarların arasında boğulup, çıldırıyor, ama yıkılmasın diye de uğruna hayatımızı siper ediyoruz. 

  (bkz: kumral ada mavi tuna)
  5 -1 ... kahvekompostosu
 4. 2739.
  beni kötü yetiştirdiler. annem de, babam da bana gerekli eğitimi vermediler. yaşamak için demek istiyorum. bana yaşamasını öğretmediler. daha doğrusu bana her şeyin öğrenilerek yaşanacağını öğrettiler. yaşanırken öğrenileceğini öğretmediler. ben de kolayca razı oldum bana öğretilen bu yanlışlara. insan, kendi bulurmuş doğru yolu. ben bulamazdım. bana, başkalarına gösterdikleri basmakalıp yolları öğrettiler. başka türlü bir itinayla tutmalıydılar beni. daha fazla değil, farklı.

  normal bir insan olmaya zorladılar, bana boş yere vakit kaybettirdiler. olmayınca da anormal dediler. ben de kendimi anlamadım, bütün hayatım boyunca normal bir adam olmaya çalıştım. arkadaşlarla geneleve gittim, müstehcen romanlar okudum ve sokakta genç kızların peşinden gittim. hiçbirinde tutarlılık göstermedim. bunun üzerine anormal olduğuma karar verdiler. onlara biraz olsun benzeyebildiğim ölçüde kendimi mutlu sayıyordum. kendimi onlardan ayırmasını beceremedim.

  hitler, genel yatakhanelerde işçilerle kalırken bile onlardan ayrı olduğunu hisseder, onlara yaklaşmazmış. bende böyle bir içgüdü yoktu. sınıfta toplanıp müstehcen resimleri seyrettikleri zaman, onlardan uzaklaşmak gerektiğini bilemedim. oysa, onlar gibi hissetmiyordum. duyduğum bu yabancılığı, onlardan geri kalmak diye nitelendirdim ve nefes nefese onlara yetişmeye çalıştım. bu bakımdan yakınmaya hakkım yok. onlar gibiydim.

  kaç defa okudum bu sayfayı bilmiyorum, aklımda kalanlar bunlar, biraz sarhoşum kusura bakmayın.

  kitap alıntıları
  5 ... hattor
 5. 2740.
  "Ve yine de, parlak gün usulca çekilirken çoktan silinmiş vedası sıradan gözlerime değdiğinde, nasıl burnumda tüter gelecek! Kıpırtısız göklerde, altın ışıkların henüz sönmediği boşluklarda sessizce umudun cenazesini kaldıran kafile ne uzun bir kafiledir, ne biçim bir alaydır o birden dağılarak kırmızımsı mavilikler gibi saçılan, saçılmasıyla akılsız uzayın enginlerinde solup gitmesi olan, o hiçlikler ve boşluklar alayı."
  Fernando pessoa-huzursuzluğun kitabı
  1 ... djmahmutsu
 6. 2741.
  "benim gerçekten sevdiğim lnsanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. insanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum."

  jane austen-aşk ve gurur.
  1 ... nolan
 7. 2742.
  insanoğlu tam sevinemez, bu onun için imkansızdır. düşünce vardır, küçük hesaplar vardır ve korku vardır. bilhassa korku vardır...

  (bkz: ahmet hamdi tanpınar)
  2 -1 ... sonu olmayan film
 8. 2743.
  kitap alıntıları

  ilkelliği neden sadece bir tarafta arıyoruz?
  1 -1 ... mb isimli cocugun hatiralari
 9. 2744.
  "hayat ölümü beklemekten ibarettir. öyleyse ölüm bu bariz bir gerçekken ondan korkmak neden?"
  ... sartre beauvoir camus
 10. 2745.
  kitap alıntıları
  4 ... mecburi istikamet
kapat