1. 2269.

-"(tanrı elçisi) güzel bir kadın görmüş olmasın, hemen dileğine uygun bir ayet iniverir."

Güzel kadınlarla evlenebilmek için kendi koyduğu yasakları çiğnemekle kalmamış,bu tür davranışlarını tanri' dan geldiğini bildirdigi hükümlerle meşru kılmaya çalışmıştır.

Örneğin kendi evlatlıgi zeyd'in eşi Zeynep' e aşık olup bu aşkının Zeyd tarafından anlaşılması ve zeyd''in Zeynep'i boşaması üzerine Zeynep ile evlenmesi ve yerleşik ilkelere ters düşen böyle bir evliliğin tanrı tarafından onaylandığını anlatmak üzere Kur'an'a ayetler koyması (33 ahzap 37)

ya da karilarindan hafsa'nin odasında Mariya ile sevişirken yakalanıp kiskancliklarini böylece tahrik ettiği karilariyla bozusmasi ve durumu tanrı'dan indiğini söylediği emirlerle çözümlemesi (66 Tahrim 5 vd.)

Hep bunu kanıtlayan seylerdendir. Bundan dolayıdır ki Ayşe ( karıları arasında 9 yaşında gerdeğe girdiği ve ilk ve tek bakire
    Olarak aldığı en sevdiği ve güvendiği bir kadındır.)
    Şöyle demekten kendini alamamıştır.

-"(tanrı elçisi) güzel bir kadın görmüş olmasın, hemen dileğine uygun bir ayet iniverir."

Kaynak:

Gazali,age (1951), 58-59
    ibn sa'd, age ,(1958) 111, 117
    ibid, 120-3 / 123-129-153
    Taberi,age (1966), 11-104

Kadın ve seriat
    Prof.ilhan arsel
    Kaynak yayınları
    Kasim- 1988
    #37551852 :)
  2. 2270.
    Düşman ile savaşan herkes bir olsun ve hâlâ vakit varken umutlarını korusun; umutları tükenince de hür ölebilmek için yiğitliklerini korusunlar.

Lotr.
    #37551895 :)
  3. 2271.
    Yelkovan kımıldadı, hayat saatim soluk aldı,
    ömrümde duymadığım bir sessizlik vardı çevremde; yüreğim yılgıya kapıldı.

Yalnız gezerdim; o yanlış yollarda gönlüm neye acıkırdı geceleyin?
    Dağlara tırmanırdım; kimdi sen değilsen, aradığım dağbaşlarında?

Kuşkusuz hayatı severiz; fakat yaşamayı sevdiğimizden ya da ona alıştığımızdan değil, sevmeye alıştığımızdan.

Buyurdu zerdüşt. Evet.
    #37554661 :)
  4. 2272.
    "insanların çoğu, itirafın yerine iddiayı, aciziyetin yerine öfkeyi, çaresizliğin yerine avuntuyu koyarak öldürüyorlar vakitlerini."

dublörün dilemması
    #37554973 :)
  5. 2273.
    Vicdan, Allah'ın insana yazdığı ilk ayettir. Vicdan, peşinen bulunmuş olan demektir. Yani sonradan olmayan, önceden verilmiş olandır. Bundan dolayı vicdan herkeste mevcuttur. Herkeste mevcut ise, bazıları niye vicdanından mahrum olur?
    #37555088 :)
  6. 2274.
    'satranc hayat gibidir david' demisti babasi.
    her parcanin kendi islevi vardir. bazilari zayiftir, bazilari ise güclü. bazilari oyunun basinda isine yarar, bazilariysa sonunda. ama kazanmak icin hepsini kullanmak zorundasin. aynen hayatta oldugu gibi, satrancta da skor tutulmaz. on parcani kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. satrancın güzelligi budur iste. isler her an tersine dönebilir. kazanmak icin yapman gereken tek sey tahtanin üzerindeki olasi hamleleri ve anlamlarini iyi bilmek ve karsındakinin ne yapacagini kestirebilmek.

yani bu gelecegi tahmin etmek gibi bir sey mi? diye sordu caine.

tahmin etmek imkansizdir. ama simdiki zamani cok iyi bilirsen gelecegi kontrol edebilirsin.

(bkz: olasılıksız)
    #37555110 :)
  7. 2275.
    gömlek, pantolon, çorap, ayakkabı. önce çorap. hayır olmadı. önce pijamalar çıkarılacaktı. çünkü neden?
    çünkü pijamalarını çıkarmadan çorabını giymeye başlayan bir insan, kendini giyinme eyleminin içinde bulduğu için, pijamalarını çıkarınca onları katlamadan yatağın üstüne fırlatır. bunun zararı nedir? bunun zararı şudur: bakkaldan dönünce katlanmamış pijamalarla karşılaşan yalnız bir insan, istemeden bir geriye dönüş yapar ve bu arada hiç yaşamadığını düşünür. işte mantık ve ruhbilim böyle birleştirilir albayım. ah yalnızlık albayım!

(bkz: tehlikeli oyunlar)
    (bkz: oğuz atay)
    #37555121 :)
  8. 2276.
    "Aristoteles, büyük bir haklılıkla "mutluluk kendi kendine yetenlerindir" diyor. çünkü mutluluğun ve hazzın tüm dış kaynakları, doğaları gereği son derece güvenilmez, nahoş ve geçicidirler ve rastlantıya bağlıdırlar, bu yüzden, en elverişli koşullarda bile kolayca kuruyabilirler; sürekli el altında bulunmadıkları sürece bu kaçınılmazdır. yaşlılıkta, hepsi zorunlu olarak kururlar: çünkü yaşlılıkta şaka, yolculuk zevki, at sevgisi ve toplum için yararlılık bizi terk eder; hatta dostlarımızı ve akrabalarımızı da ölüm bizden ayırır. işte o zaman, insanın "kendinde neye sahip olduğu", her zamankinden çok fazla önem kazanır. çünkü, en uzun süre dayanan bu olacaktır. ama yaşamın her çağında da, insanın kendinde sahip olduğu şey, mutluluğun sahici ve biricik kalıcı kaynağıdır ve öyle de kalır. dünyanın hiçbir yerinde alınacak çok şey yoktur: acı ve yoksunluk dünyayı doldururlar ve onlar geçip gittiğinde de dört bir yanda can sıkıntısı beklemektedir. üstelik esas olarak, kötülüktür dünyada egemen olan ve budalalık da büyük söz sahibidir. yazgı acımasızdır ve insanlar zavallıdır."

Arthur Schopenhauer - Yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar
    #37559442 :)
  9. 2277.
    +bu beni üzüyor,artık dostuz
    -dost büyük bir sözcük bayım, alt tarafı adını değiştirdikleri bir fil terbiyecisiyim
    +ben de bir süvari birliği komutanından başka bir şey değilim, ama bu yolculukta içimde bir şeyler değişti.
    -kurt görmekle alakalı olabilir
    +yıllarca önce bir tane görmüştüm, küçüktüm
    -kurt deneyimi insanları çok değiştirebilir
    +bence nedeni bu değil
    -o zaman fil
    +olabilir. Bir kedi ya da köpeği anlayabiliyorken bir fili anlayamıyorum
    -kediler ve köpekler yanıbaşımızda yaşar ve bu ilişkiyi kolaylaştırır. Yanıldığımızda, hata yaptığımızda bile bir arada yaşamak sorunu çözecektir. hayvanlara gelince onların yanılıp yanılmadıklarını bilmiyoruz bunun bilincindeler mi bilmiyoruz
    +peki ya fil
    -fil içinde geçen gün söylemiştim ya, durum farklı. bir filde iki fil vardır,biri kendisine öğretileni öğrenir, diğeri her şeyi bilmezden gelmekte ısrar eder.
    +sen nereden biliyorsun
    -fil gibi olduğumu keşfettim ,bir parçam öğrenirken,öbür parçam  diğerinin öğrendiğini bilmezden geliyor ve ne kadar süre bilmezden gelebilirse o kadar uzun süre yaşıyor.
    +senin bu kelime oyunlarını anlayamıyorum
    -kelimelerle oynayan ben değilim, onlar benimle oynuyor.
    Filin yolculuğu  José Saramago
    #37560084 :)
  10. 2278.
    -ben ölürsem küllerimi onun gamzelerine gömsünler olric

-siz öldüğünüzde eğer gülüyorsa o küller okyanusa yakışır efendimiz.
    #37560177 :)
  11. 2279.
    #37560482 :)
  12. 2280.
    Everything that has a beginning has an end. All will return to it’s primordial nothingness, and Chaos will surge. The Ancient Ones shall rend the Earth into pieces and mercilessly slaughter the followers of Yahweh.

The blind dragon Tanin’iver will be awakened and shall ascend through the gates until his eye opens in the Ajna sphere (also known as Abbadon). When he regains his sight through gnosis of the black light, he unites Lilith (below) with Satan (above), and concentrates the nightside forces and thus manifests Azerate. The cosmic gods will then be destroyed along with the universe, and a new dawn shall begin.

Frater nemidial - Liber azerate
    #37560556 :)
  13. 2281.
    Sevilenler, hep beklenenler... Ve beklenenler, hiç gelmeyenler...

iclal Aydın _ Bitmiş Aşklar Emanetçisi
    #37560570 :)
  14. 2282.
    Her sabah uyanınca aklıma sen geliyorsun ve çocukluğumdan kalma bir damla gözyaşı, nasıl bir gözyaşıysa artık, ne yapsam yakamı bırakmıyor; çok zaman gözlerime kan oturdu, sonra kurudu ağlamaktan ama o bir damla kaldı oralarda bir yerde, bir dünya ağrısı gibi kalakaldı, alımlı bir intihar gibi, bir ilk gençlik utancı gibi, bir çocukluk muskası gibi, bir doğum izi gibi, bir baba özlemi gibi, bir yoksulluk sızısı gibi kalakaldı, işte o bir damla gözyaşı, her sabah sen aklıma geldiğinde gözlerimden süzülüp içime akıyor....
    #37564003 :)
  15. 2283.
    "Gerçek acı sessizdir, bir huzurevi gibi."

Oğullar ve Rencide Ruhlar
    #37565829 :)
  16. 2284.
    "Çünkü birisi kalbimizi, gözümüze baka baka incittiğinde, en kötü işkencenin bu olduğunu biliriz." - Chuck
    #37565838 :)
  17. 2285.
    "sahiplenmek sevmenin en kötü, sevmek ise sahiplenmenin en iyi yoludur."

(bkz: jose saramago)
    (bkz: bilinmeyen adanın öyküsü)
    #37566486 :)
  18. 2286.
    insan, tam olarak sevinemez. bu onun için imkansızdır. düşünce vardır, küçük hesaplar vardır, korku vardır.

- ahmet hamdi tanpınar
    #37569855 :)
  19. 2287.
    insan mutlu olduktan, sevdikten, sevildikten sonra her şey boştu...
    #37570512 :)
  20. 2288.
    "Sus" diyorum. "Lütfen. Şu an, dünya üzerinde konuşanları düşün. En az altı milyar insanın yarısı konuşuyor. Bir şeyler anlatıyor. Ne büyük bir ses! Ne büyük bir gürültü! Dinle! Çin'de üçüncü çocuğunu aldırmak için doktora yalvaran kadını, Macaristan'da dilenen adamı, Kanada'da karşısındaki erkeğe kur yapan erkeği. Duy bunların hepsini. O milyarlarca insanın hep birlikte konuşarak yarattıkları korkunç gürültüyü dinle!"
    #37570658 :)
  21. 2289.
    nedense hayatta bir müddet beraber yürüdüğümüz insanların başına bir felaket geldiğini,herhangi bir sıkıntıya düştüklerini görünce bu belaları kendi başımızdan savmış gibi ferahlık duyar ve o zavallılara,sanki bize de gelebilecek belaları kendi üstlerine çektikleri için alâka ve merhamet göstermek isteriz.

not:yazarın burda zavallı demesi dikkattimi celb etmedi değil. düştükleri durumdan dolayı olsa gerek.
    #37571474 :)
  22. 2290.
    "Yalan insanı aptallaştırır, hakikat ise delirtir."

Ruhi mücerret
    #37571540 :)
  23. 2291.
    "mikroskop insana önemini gösterdi, teleskop da önemsizliğini. " manly p hall.
    #37574122 :)
  24. 2292.
    "fikirlerimi çalabilirler önemli değil, önemli olan kendi fikirleri olmaması."
    #37574140 :)
  25. 2294.
    Daha hiç, hiçbir şey, daha hiçbir şey yok, sade birkaç bakış, sade birkaç tebessüm fakat ruhum, fakat hayatım bütün senin, bütün seninle meşgul, bütün seninle muattar…
    Daha hiçbir şey yok, hayalin bile benim değil, hayaline bile hakkım yok! Fakat ruhum bütün hicran, bütün hicranla taşıyor, bütün hicranla tutkun ve özlemli…
    Hayalin bile benim değil iken beni sevsen de benim olamayacağın, benim olsan da yine kaybolacağın hicranıyla zehirli; bu kadar kimsesiz saadetin bile sinesinde acı bir hicran var, senin arzunun hicranı, senin hicranının ateşi… Fakat bari buseydin, ümitsiz, emelsiz bile senin için muztarip ve zayıf kalan bir ruh-ı perişan, bir yaralı hayat olduğunu olsun buseydin…
    Acı, hicran dolu fakat yine bir teselli, yine hemen bir saadet olurdu.

(bkz: siyah inciler)
    #37576469 :)