1. 4461.
    kolay elde edilmiş şeylere karşı çok katı bir isteksizliğim var ve imkansız şeylere karşı inanılmaz bir zaafım. Elde etmek için tüm sınırları zorlayıp hatta kendi benliğimi bile tümden değiştirdiğim zaman, artık olması gerekene artık ilgi duymuyordum. istediğim her şeyden dolayı ordan oraya savruluyor, ruhum git gide kayboluyordu.
    5 ... siyahtankoyu
  2. 4462.
    Daha önce en çok meraklısı olduğumuz şeylerden, günün birinde artık gitgide daha az söz eder oluveririz, ille de konuşmak gerektiğinde zorlanırız. Kısa keseriz... Vazgeçeriz... Otuz yıldır konuşup duruyoruzdur zaten... Haklı çıkmayı bile umursamamaya başlarız. Kendimizden iğreniriz...

-gecenin sonuna yolculuk,celine.
    7 -1 ... acta non verba
  3. 4463.
    'Üsküdar’a yapılacak bir gezi, bir kıtadan diğerine vapurla geçilebilen dünyadaki tek yer olma cazibesinin yanı sıra denizde olmak için de iyi bir bahane.'

ilginç bilgi.
    5 ... mr hitchcock
  4. 4464.
    kalbinin üzerine birkaç kere vurdu.
    << kendiniz bulun. hepsi burada. her şey... şuracıkta... buradadır. hmm? >>

Gariplerin Kitabı, Ian Dallas.
    1 -1 ... kazangap
  5. 4465.
    umumun parası sarf edilirken o kadar cömert, hasbî, kayıtsız şartsız yenilik taraftarı olan, benim eserimle övünen insanlar, şimdi kendi menfaatleri ortaya konunca birdenbire dönmüşlerdi. hatta halit ayarcı'yı bile artık dinlemiyorlardı.

saatleri ayarlama enstitüsü, ahmet hamdi tanpınar.
    2 ... kazangap
  6. 4466.
    Örneğin bana, bugüne kadar "komşunu sev!" dedilerse ve ben de sevdiysem, bundan nasıl bir sonuç çıkıyordu? Şöyle bir sonuç çıkıyordu: Ben paltomu ikiye bölüyor, yarısını komşuma veriyordum. Böylece ikimiz de yarı yarıya çıplak kalıyorduk. Bilim ise " herkesten önce kendini sev" der. Çünkü dünyada her şey kişisel çıkar temeli üzerine kurulmuştur. Yalnızca kendini seversen, hem işlerini gerektiği gibi yaparsın, hem de palton sapasağlam üzerinde kalır. Ekonomi bilimi ise şunu ilave eder: Bir toplumda özel işler ne kadar yolunda giderse,başka bir deyimle paltolar ne kadar bütün kalırsa, o toplumun temelleri öylesine sağlam, genel işleri de öylesine düzenli olur. Demek yalnız kendim için kazanmakla, herkes için de kazanmış oluyorum, ayrıca komşumun ikiye bölünmüş bir kaftandan daha fazlasını almasına, hem de onun bunun sadakasıyla değil, genel ekonomik ilerleme sayesinde almasına imkan vermiş oluyorum.

suç ve ceza/ dostoyevski.
    5 -2 ... etik olmayan biri
  7. 4467.
    "yeryüzünde beni sorguya çekmeyen, bana acı vermeyen bir insan kalmış mıydı hala gerçekten ?"
    4 ... marcus tullius
  8. 4468.
    "Beni yaşatan yılan bin yıl yaşasın."diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi olursunuz."
    Aziz Nesin

Edit 1
    ":Ayrılır mı et tırnaktan.
    2 ... uzum yer misin eniste
  9. 4469.
    Şu hakikati kendi hayatım bana öğretti: insanoğlu, insanoğlunun cehennemidir. Bizi öldürecek belki yüzlerce hastalık, yüzlerce vaziyet vardır. Fakat başkasının yerini hiç biri alamaz.

Ahmet Hamdi Tanpınar -Saatleri Ayarlama Enstitüsü
    2 ... porselen hayaller
  10. 4470.
    "Yorgunluğu unutuyoruz, mi soplete ama yorgunluk alex'in mumlar karşısında olduğu kadar sabırlı. Yorgunluk bekliyor, pas gibi. En sağlam iradeleri bile kemiriyor, en güçlü umutları bile kızıl toza dönüştürüyor, enerjimizi emiyor. Yorgunluk o sonsuz ertelemelere son veriyor. Sonunda kısa cevabı seçiyor. Dahası yorgunluk sükûneti seçiyor, ölümün sükûneti olmasına çok da aldırmadan."

A'dan x'e-john berger.
    ... fallacy