1. 2842.
    Benden ne istiyorsunuz?
    Neden her şeyi, tam istemediğim sırada veriyorsunuz bana?
    Neden bu kadar bekletiyorsunuz?
    Neden bir şeyi elde etmenin anlamı kalmayıncaya kadar, onu vermemekte inat ediyorsunuz?

Korkuyu beklerken- oğuz atay. S.95.
    16 ... asterlililyum
  2. 2843.
    kitap alıntıları
    5 ... mecburi istikamet
  3. 2844.
    Kadın organizmasının üstünlüğüydü aile oluşturabilme kapasitesi. Sadece doğurganlık değildi, doğurduğu cana-hatta doğurmadığına bile- sahip çıkabilme üstünlüğüydü. Varoluşu anne olabilecek bir bedende deneyimlemek ne kadar eşsizdi!

azra kohen - aeden.
    6 ... sesine uyku kacmis kadin
  4. 2845.
    saygı değer efendiler, günlerce zamanınızı alan uzun ve ayrıntılı sözlerim, en sonunda tarih olmuş bir dönemin öyküsüdür. bunda ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtebildiysem, kendimi mutlu sayacağım. burada söylediklerimle, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayalı ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım. bugün ulaştığımız sonuç, yüz yıllardan beri yaşanan ulusal yıkımların yarattığı bilincin ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. bu sonucu türk gençliğine emanet ediyorum
    nutuk-mustafa kemal atatürk
    5 ... anlemis
  5. 2846.
    "Hayatın en sonunda kötü bir romana bu kadar benzeyebileceğini kabul etmek gelmiyordu içimden."

Gabriel Garcia Marquez / Kırmızı Pazartesi
    4 ... ses sizlik
  6. 2847.
    "Bir, iki, üç, dört, beş... Ve saatler... ağır ağır akıp geçerken, yorgunluk sessiz isyanımı bastırıyor."

Henri Charriere- Kelebek
    6 ... sozluk teyzesi
  7. 2848.
    bazen öyle olur. normal şartlarda dünyayı yerinden oynatacak kadar kuvvetli hissetsen bile kendini, bazen parmağını oynatamazsın. oysa tek bir kelimeyle her şeyi yoluna sokmak mümkündür. tek bir kal, gitme, hatta lütfen yetecektir aslında. ama işte bir şey olur ve sen ağzını bile açamazsın. bir yerde okumuştum, nerede emin değilim şimdi. diyordu ki adamın biri, ''hala geçmişe dair ümitlerim var...'' bundan büyük ironi olabilir mi? geçmişe dair ümitleri olan adam, geçmişe takılıp kalmış demektir. ve geçmişe takılıp kalan birini bekleyen bir gelecekten de bahsedilemez. çok tehlikeli bir ruh hâlidir bu. süratle kurtulmak gerekir. ama bazen olur öyle, kurtulamazsın.

''hala geçmişe dair ümitlerim var...''

ali lidar-tesirsiz parçalar
    3 ... kaybolmus gibi
  8. 2849.
    .. ama asıl zenginlik yani büyük bolluk, bizim mutluluğumuza çok az katkıda bulunabilir; bu yüzden birçok zengin, asıl zihinsel donanıma, onları zihinsel uğraşa yetkin kılabilecek bilgilere ve dolayısıyla herhangi bir nesnel ilgiye sahip olmadıkları için kendilerini mutsuz hissederler. Artur scopenhauer- yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar.
    3 ... 56789
  9. 2850.
    Güzel Türkiye'nin her zaman bir tutukevi olduğunu, tutukevi olarak kalacağını düşündüm.

Tezer özlü - kalanlar
    2 ... uyuyan piremses
  10. 2851.
    Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, tuş sesleriyle, internet ağlarıyla birlikte kelimelerden sesli harfler patır patır düşmeye başladı. Çağın hızı, dilin içinde de geziniyor. "Selam" yerine "slm" yazılıyor artık. Böylesi bir hız söz konusuyken, Türkçe metinlerde müziği ve kokuyu görüyor musun?

(bkz: hasan ali toptaş)
    3 ... sonu olmayan film