bugün

hem filmi hem de kitabı olan hikayeler için soylenir.
son günlerde the da vinci code için kurulan cümle.
kitabı okumaya üşenen ama konu hakında fikir sahibi olduğunu belirten kişilerin sarfettikleri cümle.
(bkz: kitabını okudum filmi seyretmedim)
sanırsam en çok the lord of the rings serisi için kullanılan kalıp.
çok fazla manası olmayan cümle. çünkü kitap uyarlaması filmler kitaba kenarından dokunur ve geçer genelde.
söyleyen kişi talihsiz bir kişidir çünkü çoğu kitap uyarlaması filmde en güzel ayrıntılar es geçilmiştir.
(bkz: Yüzüklerin Efendisi)
(bkz: Harry Potter)
(bkz: melissa p)
(bkz: yatmadan önce yüz fırça darbesi) yazık olmuştur kitabını okumayıpda,filmini izleyenlere...
yamulunmuyorsa bütün filmler için geçerli bir durumdur. eğer kitabı okumuşsa kitabı okudum film bok gibiydi diyen kişinin tipik cümlesidir.
(bkz: adi ordan adi ordan)
(bkz: ne kitabını okudum ne de filmini seyrettim)
Genelleme yapıldığında tembellik veya zaman kıtlığı anlamına gelen,bir kitabı okuduktan sonra "nasıl yansıtmış adamlar?" diye filmini izleyen insanlara hakaret gibi gelen,klasikleri okumaktan hoşlanmayan bir insan için klasiklere bir giriş yolu olabilecek bir eylem.* *
daha bugün duyduğum bir öbek çeşidi kendisi ilgili metin vs. kitap ise (bkz: zaman yolcusunun karısı). ama her zaman bir eserin kitabını filmi izlemeden önce okumak hayal dünyası ve doygunluk açısından daha başarılı olsa gerek. sonra zaten filimden istenilen pek bulunamayacaktır o ayrı