bugün

izmit Körfez geçişi asma köprüsünde cumartesi günü halatın kopmasından kendisini sorumlu tutan ve intihar ettiği söylenen japon mühendis.
Gölcük depreminde binlerce insanın ve Soma'da yüzlerce maden isçinin ölümüne sebep olan sorumluların 'kader' deyip geçtiği ülkede çalışıyordun sen. Niye onurlu kültürünü Türkiye'ye taşıyıp, sorumluluğu üzerine alıp, canına kıyıyorsun? Samuray mısın? Biliyoruz, onuru ve şerefi zedeleneceğine ölmeyi tercih eden ataların torunusun sen! Fakat sen ülkeleri karıştırmışsın be Japon abiciğim. Yazık oldu...
Su adamda olan onurun gururun serefin zerresi somada ölenlerin sorumlularinda olaydı toplu intihar olurdu.

Ama yok ne yazık ha gitsinler intihar etsinler demiyorum ama azıcık elini vicdanına koy bari.
Hagakure isimli samuray felsefesini , hayat tarzını anlatan kitabı eğer okuyan varsa pek de şaşırmamışlardır diye tahmin ediyorum. Kitap en ufak usulsüzlük yapanlara harakiri yapmalarını öğütlüyor. Adamların milli değerleri böyle yoğrulmuş , samuray , Uzakdoğu felsefeleriyle şekillenmiş bir toplumun da bunu belli ölçütlerde benimsemesi de şaşırtmaz, şaşırtmamalıdır zaten. Ben kopya çekerken yakalandığımda harakiri yapamam , yapmadım da o yüzden korkuyla karışık saygı duyuyorum en capon duyguların insanlarına. Onlar ki her biri isimsiz birer samuray , birer munçıka ustası , hentai'nin muci......öhöm eee neyse. *
haysiyetli ve onurlu bir insan.
türk mühendislere örnek olması gerek japon mühendis. bu olayı unutmasınlar ve kendilerini hep sorgulasınlar. onların da intihar etmelerine gerek yok. hatayı kabul edip istifa edebilir veya olayda daha vahim bir durum varsa yargı önüne çıksınlar. belirli güç odaklarının, siyasetçilerin arkasına saklanmasın.
görev ve sorumluluk bilinci dolu, insan sevgisi ve ahlakı yüksek adamdır.

başkası olsa banane halat fıtrattan koptu der. kaza sonucu ölen olsa kader deyip geçer, suçu kendinde aramaz..
Adammış okuduğumuz haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla..

Ülkemizdeki bazı arkadaşlar bakıpnda utansın.. Sizde intihar edin demiyorum keşke etseniz ama en azından utanın be.. istifa edin. insanlar ölmesin diye bir çaba sarfedin.. Yoook öbür tarafta çok lazım olacak ya cepleri doldurmak daha önemli tabi..
Keşke bazıları bu adam kadar onurlu olsa. intihar etmeye gerek yok istifa edin, sonuçta istifa da bir hizmettir.