1. 1.
  konagını kiraya vermek isteyen konak sahibinin cam'A astığı ilan yazısı.
  1 ... vezir tonyukuk
 2. 2.
  edebiyatımızdaki güzel romanlardan bir tanesidir ve sanırım meb tavsiyeli 100 temel eser içerisinde yer alır.
  2 ... arrzu
 3. 3.
  şehir tiyatroları'nda sahnelenmiş yakup kadri karaosmanoğlu romanı. romanı sahneye uyarlayan ve oyunu yöneten zat tarık günersel. kendisi yıllar önce aşk-ı memnu'da da şehir tiyatroları'nda benzer bir iş çıkarmıştı ve yine benzer bir şekilde bu oyunda da sevinç erbulak başrolde gözükmekte. şehir tiyatroları gişeye oynamakta devam ediyor anlaşılan. bu tabi ki yapılan işin kalitesizliğine bir gösterge değil ama hep aynı şeye yaslanmak da şehir tiyatroları gibi yüz seneye yaklaşan bir kuruma yakışmıyor.
  3 ... vernon sullivan
 4. 4.
  osmanlı devletinin çöküş döneminde, bir konakta yaşayan aile üyelerinin kuşak çatışmasını ve değer yargılarının farklılığını anlatan roman.
  1 ... legend of the stranger
 5. 5.
  seymen ağanın da paraya sıkışabileceğinin kanıtıdır.
  1 ... whitewind
 6. 6.
  zayıf otoriteli ve torunlarına karşı zaaf sahibi olduğu için karısının ölümünden sonra yine kendisine benzeyen kızı, avrupa hayranı damadı ve asri hayat arzulayan, sefahat düşkünü torunlarıyla birlikte yaşadığı konağın idaresini sağlayamamış naim efendi'nin kaybedişini anlatan roman.
  2 ... yapma hayrettin
 7. 7.
  yaku kadri karaosmanoğlu'nun batılaşma çabasında kendi özünü yitirmeye başlamış insanların öyküsünü anlattığı romanı. hakkı celis ise, hayatımı değiştirdi.
  ... last survivor
 8. 8.
  yakup kadri karaosmanoğlu' nun avrupaileşme çabasında olan bir milletin kendi benliğinden kopuşunu ve bir çıkmaza düşüşünü anlattığı kitabıdır. olaylara elit kesimin gözünden ve yine bu kesimin yaşadıklarından yola çıkarak bir bakış açısı sergilemiştir.
  ... vicissitudes
 9. 9.
  yakup kadri karaosmanoğlu'na ait olan bir eserdir.. imparatorluğun çöküş çanlarının sesi işitilirken kuşaklar arasında farklılaşan değer yargılarının, yaşam biçimlerinin çatışmasını sergileyen bir roman. Seniha-Faik-Hakkı Celis üçgeni. Tedirgin, yerleşememiş insanlar topluluğunun ortak ruh halleri, aranan nedenler, bulunan farklı gerekçeler.
  ... helvaci helva
 10. 10.
  yakında dizi olmuş bir biçimde tv'de görürsek şaşırmamamız gereken edebi eser.
  1 ... giallo e blu