bugün

öncelikle (bkz: başlık entry nick uyumu) peder sabrı varmış arkadaşta. şimdi kirada evim yok kiracıda değilim o yüzden ahkam kesecek değilim. lakin aynı iş yerinde çalıştığım 3-4 arkadaş kiracı. günün 10 saatini beraber geçirince muhabbet arası birçok bilgi ediniyorsun istemesen bile. bazı zamanlar öyle zorda kalıyorlar ki iş yeri kaynaklı. bire bir şahidim iyi biliyorum. adamların kirası ayın 5 inde mesela. ayın 5 inde bir bakıyorsun patron yok şehir dışında. öyle denk geliyor. adam geliyor 9-10 unda. bizim patron gibi eski kafalı isen banka havalesi gibi şeyleri de öğrenememiş isen üzerine dert 2 ye 3 e katlanıyor.

tabi genede ödeyemeyeceksen haber vermen en doğrusu. arkadaş zorda kalmış mesela ödemeleri binmiş üst üste. bu yanlış tabi. ararsın yakında ise gidersin izah edersin durumu. en azından adamda ona göre ayarlamaya çalışır kendisini.
Valla 16 sına anlaştık. 17 si olsun ararım hemen. Bende 2 yıldır kirada oturuyorum dakikası şaşmaz öderim.
zamanında yatırması daha bir başlık sebebidir sanki.
bok gibi bir durum. bizimkilerin gaziyla bir ev aldik, eskiydi cunku kendi evleri. ama bu sirada tasinma isi oldugu icin aldigim evi de kiraya verdim. aldigim evin eski sahibi iki yildir hic aksatmadilar kirayi diyince kalsinlar o zaman dedim, civardan da bir 300-400 lira ucuz yani evin kirasi. neyse, ikinci ay kira yatmadi. cekine cekine sordum, makul bir sebep soyledi, su zaman yatiracagiz dedi tamam dedim. o zaman geldi, uzerine bi hafta gecti. bu arada darlamak da istemiyorum ama su an kendi maasimla hem bizimkilerin, hem kendi kirami oduyorum, bir de aldigim evin kredisi var. yani gelecek para degerli, benim kirayi cikariyor. o yuzden yine sordum, yuvarladi bi seyler. anneme dedim sen konus ben yuz goz olmak istemiyorum. kendi parami isterken ecel terleri dokuyorum resmen. ay sonu dedi, bir sonraki kira vakti geldi biz hala bekliyoruz. isin en kotu yani da su, insanlik hali kirayi odeyemeyebilirsin. ama kardesim haber de mi vermez insan ya. ben ne kadar insan gibi yaklasmaya calissam da, insanlarin bu bana kopek cekmesi mevzusuna ifrit oluyorum. hayir sonra salterim iyice atiyor, ekstra tepki veriyorum daha kotu oluyor.

her gun kendime kufrediyorum o evi aldim diye. elim ayagim sikilseydi de almasaydim gercekten. vergisi ayri, kredisi ayri, kiracisi ayri. hepsinin amina koyayim.
Şükür evimiz Yok böyle dertlerimiz de yok.
Ev sahibi biri olarak anlayışlı olmak lazım diyen arkadaşlara sormak isterim.
Herkesin kendince harcamaları, borçları var.
Örneğin kirasını gününde alamayan ev sahibinin sizce bankaya, sağa sola olan kredi borçları için kusura bakmayın, biraz anlayışlı olun deme şansı var mı?
haraç gibi para ödüyor zaten. oturdukları evler kiracılara verilmeli. herkesin tek evi olmalı.
Adamın işleri bozulup kirayı ödeyemeyecek duruma düşerse, ne yapılabilirki?
Mahkeme mi?
Mahkeme aylarca sürüyor.
Tatlı dil mi, kaba kuvvet mi? Hangisi çözüm?
Her ayın 20 sinde yaşadığım sorundur, ödeme günü her ayın 28. Günü.

Düşün yani bu adam birde diyor ki ; abi 2-3 gün geciktirdik diye amma laf söyledin.

Ulan adamda hesapta yok, 22 gün geciktiriyorsun be adam, ben aramasam ödeyeceğinde yok. Ölürüm de unuturum mu sanıyorsun ne anlamadım ki.
Herkes gününde ödemek ister ama para olmadi mi olmuyor gecikedebilir. Önemli olan iyi niyetli olmasıdır işin pustlugunda kira ödemiyor içki içip kumar oynuyorsa önlem alınmalıdır.
neyse ki ev sahibim entry sahibi değil. bazen ben de geciktiriyorum, ama ev sahibim bir defacık dahi nerede kiram demedi. hatta eviyle alakalı o kadar tepkisiz ki; yatırmasam bile fark etmez gibi.
ağzını burnunu kırmama sebeptir. bana bu 45 yaşında evli arsa sahibi iki çocuklu miras peşinde koşan teyze ruh hali nerden geldi bilmiyorum swh.
asıl senin gibi ev sahibini oturma odasına sokucaksın, yaş bi odunla sabahtan akşama kadar döveceksin niye dövdüğünü söylemeyeceksin ama. dayağı yerken düşünsün dursun.
geçen sene şu aralar baba yadigarı evime 3 tane sıpa taşındı. ilk başlarda muhabbetimiz güzeldi. sonraları bunlar ders çalışma bahanesiyle eve karı kız getirmeye, evde içkili alem yapmaya başladılar. bir kaç kez uyardım. sizi döverim, sokağa atarım dedim. tamam abi haklısın bir daha yapmayız dediler.

şimdi bunlar 2 gün kirayı geç getirdi. diyorum ki önümüzdeki ay da kirayı geciktirirlerse kapılarına dayanayım. salona geçip sikimi ovuştura ovuştura "oğlum kirayı ödemeye gücünüz yoksa başka yollardan hallederiz" diyeyim. uzun saçlı ve sakallı cenk'in kavanoz gibi götünü mutfak tezgahına dayayıp sikeyim. şişko top sakallı hakan'ın kafasını buzdolabına sokayım onun da götünü öyle sikeyim. kemal'in çaydanlık gibi götün de oturma odasındaki çekyatın üzerine domaltıp sikeyim. bu üniversiteliler paraya götünü bile verir zaten. büyük ihtimalle kabul ederler. bunları bi güzel siktikten sonra da kışın soğuğunda sokağa atayım. duvarları da hafiften çizmişler. ev benim değil mi zaten oğlum. niye derdini çekiyorum ki bu anasını siktiğimin döllerinin. çizikleri boyatır bir daha kiraya veririm.

rahmetli babam bu konglomeratı ailenin büyüğü olarak bana emanet etti. bana sık sık iş dünyasında yırtıcı olacaksın diye öğüt verirdi. rahmetlinin bu davranışımdan hoşnut olacağından eminim. aile servetimize sahip çıkacağım.